Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego – często zadawane pytania

Co powinienem zrobić, jeśli mój domowy zestaw testowy nie dotrze w oczekiwanym terminie?

Jeśli uważasz, że powinieneś otrzymać zaproszenie na badanie przesiewowe lub zestaw do testów domowych, a on nie dotarł, zadzwoń na bezpłatną infolinię dotyczącą badań przesiewowych w kierunku raka jelita pod numerem 0800707 60 60.

Jeśli byłeś już wcześniej przesiewany, 2-letnia przerwa między zaproszeniami zaczyna się od momentu uzyskania ostatniego wyniku badania przesiewowego. Może to oznaczać, że kolejne zaproszenie zostanie opóźnione o kilka miesięcy, jeśli po ostatnim badaniu przesiewowym przeprowadzono dalsze badania.

Czy moje stosy (hemoroidy) wpłyną na domowy zestaw testów?

Nadal możesz zostać poddany badaniu przesiewowemu, jeśli masz stosy (hemoroidy) , chociaż bardziej prawdopodobne jest uzyskanie nieprawidłowego wyniku.

Nieprawidłowy wynik może być spowodowany krwią z twoich pręcików lub polipami lub rakiem. Jeśli w próbce kału zostanie znaleziona krew, zostanie Ci zaproponowany kolejny test zwany kolonoskopią, aby znaleźć przyczynę.

Czy mogę pomóc komuś, na kim mi zależy, w korzystaniu z domowego zestawu testowego?

Jeśli zależy Ci na kimś, kto potrzebuje pomocy przy korzystaniu z zestawu do testów w domu, możesz mu pomóc, jeśli zrozumie proces badania i da Ci pozwolenie.

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli nie jest w stanie wyrazić zgody – na przykład, jeśli:

  • nie rozumiem procesu weryfikacji
  • nie są w stanie podjąć decyzji o poddaniu się kontroli
  • nie są w stanie przekazać swoich życzeń

Ich lekarz rodzinny będzie miał dostęp do dokumentacji medycznej danej osoby i wiedzy na temat jej ogólnego stanu zdrowia. Mogą doradzić, co może leżeć w najlepszym interesie danej osoby.

Aby uzyskać więcej informacji na temat podejmowania decyzji w interesie kogoś, zobacz Podejmowanie decyzji: przewodnik dla rodziny, przyjaciół i innych nieopłacanych opiekunów (PDF, 547kb) .

Czy powinienem używać zestawu do testów domowych, jeśli przeszedłem operację jelit?

Należy rozważyć poddanie się badaniu przesiewowemu, o ile jelita są sprawne.

Badanie przesiewowe nie jest pomocne tylko wtedy, gdy:

  • przeszedłeś operację usunięcia jelita
  • masz worek stomijny (worek kolostomijny) do zebrania kupy – jeśli jest to tylko tymczasowe, dobrym pomysłem jest kontynuowanie badań przesiewowych po usunięciu worka

Jeśli przeszedłeś operację jelita i nie masz pewności, czy badanie przesiewowe jest dla Ciebie odpowiednie, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub zadzwoń na bezpłatną infolinię dotyczącą badań przesiewowych w kierunku raka jelita pod numerem 0800707 60 60.

Czy każdy może mieć badanie endoskopowe jelita w wieku 55 lat?

Niektóre problemy zdrowotne oznaczają, że wykonanie badania endoskopowego jelita może być niemożliwe. Zadzwoń na infolinię dotyczącą badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego pod numer 0800707 60 60, jeśli:

Czy mogę mieć prywatne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego?

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są dostępne u prywatnych dostawców opieki zdrowotnej, ale to nie to samo, co badanie przesiewowe .

Program zapewnia opiekę podczas całego procesu przesiewowego, w tym dalszego leczenia i opieki, której możesz potrzebować.

W przypadku prywatnego badania, opieka, której możesz potrzebować po badaniu, może nie być dostępna u dostawcy.

Więcej informacji można znaleźć w artykule Myślisz o przeprowadzeniu prywatnego testu przesiewowego? (PDF, 1,1 MB) .