Kokcydynia (ból kości ogonowej) – przyczyny

Pojawia się kokcydynia, gdy kość ogonowa (kość ogonowa) lub otaczająca ją tkanka są uszkodzone. Powoduje to ból i dyskomfort u podstawy kręgosłupa, szczególnie podczas siedzenia.

Kość ogonowa może zostać uszkodzona na różne sposoby, chociaż w wielu przypadkach nie jest możliwe zidentyfikowanie przyczyny.

Do głównych przyczyn kokcydynii należą:

Poród

Poród jest jedną z najczęstszych przyczyn kokcydynii.

Kość ogonowa staje się bardziej elastyczna pod koniec ciąży. Pozwala to kości ogonowej i części kręgosłupa znajdującej się nad nią zgiąć się i ustąpić podczas porodu.

Czasami poród może spowodować nadmierne rozciągnięcie mięśni i więzadeł (rozciągliwej tkanki łączącej kości) wokół kości ogonowej. Może to spowodować kokcydynię.

Uraz kości ogonowej

Możesz zranić kość ogonową, jeśli mocno uderzysz w podstawę kręgosłupa. Na przykład od przypadkowego kopnięcia podczas sportów kontaktowych.

Upadanie do tyłu to kolejna częsta przyczyna urazów kości ogonowej.

W większości przypadków, gdy kość ogonowa jest zraniona, będzie tylko mocno posiniaczona. Ale w poważniejszych urazach może zostać przemieszczony (nie na miejscu) lub złamany (złamany).

Uraz z powodu powtarzającego się napięcia (RSI)

Możesz dostać kokcydyni, jeśli regularnie uprawiasz sporty, takie jak jazda na rowerze lub wioślarstwo. Wynika to z ciągłego pochylania się do przodu i rozciągania podstawy kręgosłupa.

Jeśli ten ruch zostanie powtórzony wiele razy, mięśnie i więzadła wokół kości ogonowej mogą zostać napięte i rozciągnięte.

Obciążenie mięśni i więzadeł może je trwale uszkodzić. Jeśli tak się stanie, Twoje mięśnie nie będą już w stanie utrzymać kości ogonowej we właściwej pozycji, powodując ból i dyskomfort.

Przeczytaj więcej o urazach związanych z powtarzającym się napięciem (RSI) .

Zła postawa

Siedzenie w niewygodnej pozycji przez długi czas, na przykład w pracy lub podczas jazdy, może wywierać zbyt duży nacisk na kość ogonową. Powoduje to ból i dyskomfort, który będzie się nasilał, im dłużej pozostaniesz w tej pozycji.

Przeczytaj więcej informacji o tym, jak prawidłowo siedzieć .

Nadwaga lub niedowaga

Nadwaga lub otyłość mogą wywierać nadmierny nacisk na kość ogonową, gdy siedzisz. Może to spowodować kokcydynię lub pogorszenie istniejącej kokcydyni.

Możesz również rozwinąć kokcydynię, jeśli jesteś bardzo szczupły. W takim przypadku możesz nie mieć wystarczającej ilości tłuszczu pośladkowego, aby zapobiec ocieraniu się kości ogonowej o otaczające ją tkanki.

Możesz skorzystać z kalkulatora wskaźnika masy ciała (BMI), aby sprawdzić, czy Twoja waga jest odpowiednia dla Twojego wzrostu.

Starzenie się

Wraz z wiekiem małe krążki chrząstki (twarda, elastyczna tkanka), które pomagają utrzymać kość ogonową w miejscu, mogą się ścierać. Kości tworzące kość ogonową mogą również stać się ściślej połączone ze sobą. Może to spowodować większy nacisk na kość ogonową, co prowadzi do bólu.

Infekcja

Rzadko może dojść do infekcji podstawy kręgosłupa lub tkanek miękkich i wywołać kokcydynię, na przykład ropień włosowaty (bolesne nagromadzenie ropy, które zwykle rozwija się w szczelinie pośladków).

Rak

Rzadką przyczyną kokcydynii jest rak. Może to być rak kości lub rak, który zaczyna się gdzie indziej w organizmie, a następnie rozprzestrzenia się do kości (rak z przerzutami).