Cesarskie cięcie – Zagrożenia

Cesarskie cięcie jest na ogół bardzo bezpieczną procedurą, ale jak każdy rodzaj operacji wiąże się z ryzykiem powikłań.

Poziom ryzyka będzie zależał od rzeczy, takich jak to, czy zabieg jest planowany lub przeprowadzany jako nagły wypadek, a także od ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli masz czas na zaplanowanie cesarskiego cięcia, Twój lekarz lub położna porozmawia z Tobą o potencjalnym ryzyku i korzyściach związanych z zabiegiem.

Ryzyko dla ciebie

Niektóre z głównych zagrożeń związanych z cesarskim cięciem obejmują:

  • zakażenie rany (częste) – powodujące zaczerwienienie, obrzęk, narastający ból i wydzielina z rany
  • zakażenie błony śluzowej macicy (często) – objawy obejmują gorączkę, ból brzucha, nieprawidłowe upławy i obfite krwawienia z pochwy
  • nadmierne krwawienie (niezbyt często) – może to wymagać przetoczenia krwi w ciężkich przypadkach lub ewentualnie dalszej operacji w celu zatrzymania krwawienia
  • zakrzepica żył głębokich (DVT) (rzadko) – zakrzep krwi w nodze, który może powodować ból i obrzęk i może być bardzo niebezpieczny, jeśli przedostanie się do płuc (zator tętnicy płucnej)
  • uszkodzenie pęcherza lub rurek łączących nerki z pęcherzem (rzadko) – może to wymagać dalszej operacji

Obecnie kobietom podaje się antybiotyki przed cesarskim cięciem, co powinno oznaczać, że infekcje stają się znacznie rzadsze.

Zagrożenia dla Twojego dziecka

Cesarskie cięcie może czasami powodować następujące problemy u niemowląt:

  • rozcięcie skóry (częste) – może się zdarzyć przypadkowo podczas otwierania macicy, ale zwykle jest niewielkie i goi się bez żadnych problemów
  • trudności w oddychaniu (powszechne) – najczęściej dotykają dzieci urodzone przed 39 tygodniem ciąży; zwykle ustępuje po kilku dniach, a Twoje dziecko będzie ściśle monitorowane w szpitalu

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma trudności z oddychaniem po wyjściu ze szpitala, natychmiast skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub zadzwoń do 111 .

Zagrożenia dla przyszłych ciąż

Kobiety po cesarskim cięciu zwykle nie mają problemów z przyszłą ciążą.

Większość kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, może bezpiecznie urodzić kolejne dziecko drogą pochwową, czyli poród drogą pochwową po cesarskim cięciu (VBAC).

Ale czasami może być konieczne kolejne cesarskie cięcie.

Cięcie cesarskie jest rzadkie, ale może zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych problemów w przyszłych ciążach, w tym:

  • blizna w twoim łonie otwiera się
  • łożysko jest nieprawidłowo przymocowane do ściany macicy, co prowadzi do trudności w dostarczaniu łożyska
  • poronienie

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną.

Aby uzyskać więcej informacji, Royal College of Obstetricians and Gynecologists opublikował ulotkę dotyczącą porodu po poprzednim cesarskim cięciu (PDF, 494kb) .