HIV i AIDS – zapobieganie

Istnieje wiele skutecznych sposobów zapobiegania lub zmniejszania ryzyka zakażenia wirusem HIV. Porozmawiaj z lokalną przychodnią zdrowia seksualnego lub lekarzem rodzinnym, aby uzyskać dalsze porady dotyczące najlepszego sposobu zmniejszenia ryzyka.

Leczenie jako profilaktyka

Skuteczne leczenie osoby zakażonej wirusem HIV zmniejsza jej miano wirusa do niewykrywalnego poziomu. Oznacza to, że poziom wirusa HIV we krwi jest tak niski, że nie można go wykryć testem.

Niewykrywalne miano wirusa przez 6 miesięcy lub dłużej oznacza, że nie można przekazać wirusa podczas seksu. Nazywa się to niewykrywalnym = nieprzekazywalnym (U = U), co można również określić jako „leczenie jako profilaktyka”.

Chcieć wiedzieć więcej?

Aidsmap NAM: niewykrywalny równa się nieprzekazywalnej (U = U) deklaracji konsensusu

Prezerwatywy

Dostępne są zarówno prezerwatywy dla mężczyzn, jak i dla kobiet . Występują w różnych kolorach, fakturach, materiałach i smakach.

Prezerwatywa to najskuteczniejsza forma ochrony przed wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Może być stosowany do seksu waginalnego i analnego, a także do seksu oralnego uprawianego na mężczyznach.

Wirus HIV może zostać przeniesiony przed wytryskiem przez wydzielinę przedwczesną i pochwową oraz z odbytu.

Bardzo ważne jest, aby prezerwatywy były zakładane przed jakimkolwiek kontaktem seksualnym między penisem, pochwą, ustami lub odbytem.

Smar

Lubrykant lub lubrykant jest często używany w celu zwiększenia przyjemności seksualnej i bezpieczeństwa poprzez dodanie wilgoci do pochwy lub odbytu podczas seksu.

Lubrykant może uczynić seks bezpieczniejszym, zmniejszając ryzyko łez pochwy lub odbytu spowodowanych suchością lub tarciem, a także może zapobiegać rozdarciu prezerwatywy.

Do prezerwatyw należy używać wyłącznie lubrykantu na bazie wody (takiego jak żel KY), a nie lubrykantu na bazie oleju (takiego jak wazelina lub olejek do masażu i dla niemowląt).

Lubrykanty na bazie oleju osłabiają lateks w prezerwatywach i mogą powodować ich pękanie lub rozdarcie.

Udostępnianie igieł i sprzętu do iniekcji

Wstrzyknięcie narkotyków może narazić Cię na HIV i inne wirusy obecne we krwi, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Ważne jest, aby nie dzielić się igłami, strzykawkami, sprzętem do iniekcji, takim jak łyżki i waciki, ani lekami lub płynami używanymi do ich rozcieńczania.

Wiele lokalnych władz i aptek oferuje programy wymiany igieł, w ramach których zużyte igły można wymienić na czyste.

Jeśli jesteś użytkownikiem heroiny, rozważ zapisanie się do programu metadonowego. Metadon można przyjmować jako płyn, więc zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Lekarz rodzinny lub doradca ds. Narkotyków powinien być w stanie udzielić Ci porady dotyczącej programów wymiany igieł i programów metadonowych.

Jeśli masz tatuaż lub piercing, ważne jest, aby zawsze używać czystej, wysterylizowanej igły.

Leki zapobiegające HIV

Jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV, możesz być w stanie przyjąć leki profilaktyczne przed ekspozycją (PrEP), aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem.

PrEP jest dostępny dla niektórych osób z wysokim ryzykiem zakażenia wirusem HIV – na przykład tych, których partner jest nosicielem wirusa HIV.

Jest dostępny w postaci tabletek i należy go przyjmować przed stosunkiem płciowym i narażeniem na zakażenie wirusem HIV. Będziesz mógł kupić lekarstwa w klinikach zdrowia seksualnego w całej Anglii.

Przeczytaj więcej o badaniu PrEP w zapobieganiu zakażeniu wirusem HIV .

Badanie przesiewowe na obecność wirusa HIV w ciąży

Wszystkim kobietom w ciąży proponuje się badanie krwi w celu sprawdzenia, czy są nosicielami wirusa HIV w ramach rutynowych badań przedporodowych.

Nieleczony wirus HIV może zostać przeniesiony z kobiety w ciąży na jej dziecko podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Przeczytaj więcej o badaniach przesiewowych w kierunku HIV podczas ciąży .