Krótkowzroczność (krótkowzroczność) – przyczyny

Krótkowzroczność (krótkowzroczność) zwykle występuje, gdy oczy rosną nieco za długo, co oznacza, że nie są w stanie wytworzyć wyraźnego obrazu obiektów w oddali.

Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale uważa się, że jest to wynikiem połączenia czynników genetycznych i środowiskowych, które zakłócają normalny rozwój oka.

Jak działa oko

Światło przechodzi przez rogówkę (przezroczysta warstwa z przodu oka) i do soczewki (przezroczysta struktura znajdująca się za rogówką).

Skupia się to na siatkówce (warstwie wrażliwej na światło tkanki z tyłu oka), aby stworzyć obraz, który jest następnie wysyłany do mózgu.

Aby uzyskać idealnie wyraźny obraz, rogówka powinna być równomiernie zakrzywiona, a oko musi mieć odpowiednią długość.

U osób z krótkowzrocznością oko jest zwykle nieco za długie.

Oznacza to, że kiedy patrzysz na odległe obiekty, światło nie jest skupiane bezpośrednio na siatkówce, ale na niewielką odległość przed nią.

Powoduje to wysłanie do mózgu niewyraźnego obrazu.

Co może zwiększyć Twoje ryzyko?

Chociaż nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie stają się krótkowzroczni, są pewne rzeczy, które mogą zwiększyć twoje szanse na rozwój tej choroby.

Twoje geny

Wiadomo, że krótkowzroczność występuje w rodzinach, więc jest bardziej prawdopodobne, że rozwinie się ona, jeśli jedno lub oboje lub twoi rodzice również są krótkowzroczni.

Jak dotąd badania zidentyfikowały ponad 40 genów powiązanych z krótkowzrocznością.

Są one odpowiedzialne za budowę i rozwój oka oraz przekazywanie sygnałów między mózgiem a oczami.

Za mało czasu na zewnątrz

Badania wykazały, że spędzanie czasu na zabawie na świeżym powietrzu w dzieciństwie może zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności, a istniejąca krótkowzroczność może postępować wolniej.

Może to być związane z tym, że poziom światła na zewnątrz jest znacznie jaśniejszy niż w pomieszczeniu.

Wydaje się, że zarówno sport, jak i relaks na świeżym powietrzu korzystnie wpływają na zmniejszenie ryzyka krótkowzroczności.

Nadmierna ścisła praca

Spędzanie dużo czasu na skupianiu wzroku na pobliskich obiektach, takich jak czytanie, pisanie i ewentualnie korzystanie z urządzeń ręcznych (telefonów i tabletów) oraz komputerów może również zwiększyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności.

Dlatego ogólnie zaleca się podejście „wszystko z umiarem”.

Chociaż należy zachęcać dzieci do czytania, powinny one również codziennie spędzać trochę czasu z dala od czytania i gier komputerowych, wykonując zajęcia na świeżym powietrzu.