Oparzenia i oparzenia – regeneracja

To, jak długo trwa rekonwalescencja po oparzeniu lub oparzeniu, zależy od tego, jak poważne są one i jak są leczone. Jeśli rana ulegnie zakażeniu, zasięgnij dalszej pomocy lekarskiej.

Oparzenia, które nie wymagają pomocy medycznej

Jeśli oparzenie lub oparzenie jest łagodne i leczone w domu, zwykle goi się bez potrzeby dalszego leczenia.

Przeczytaj więcej o pierwszej pomocy przy oparzeniach i oparzeniach .

Podczas gdy skóra goi się, utrzymuj obszar w czystości i nie nakładaj żadnych kremów ani tłustych substancji. Nie rozbijaj pęcherzy, ponieważ może to prowadzić do infekcji.

Jeśli poparzyłeś wnętrze jamy ustnej pijąc coś gorącego, staraj się unikać rzeczy, które mogą podrażniać oparzone miejsce, takich jak gorące i pikantne potrawy, alkohol i palenie, dopóki obszar się nie zagoi.

Łagodne oparzenia lub oparzenia, które dotyczą tylko najwyższej warstwy skóry (powierzchowne oparzenia naskórka), zwykle goją się w ciągu około tygodnia bez żadnych blizn.

Oparzenia wymagające pomocy medycznej

Jeśli masz oparzenie, które wymaga leczenia, zostanie ono ocenione w celu określenia wymaganego poziomu opieki.

Lekarz leczący Cię:

W zależności od tego, jak doszło do oparzenia, można zalecić wykonanie zastrzyku, aby zapobiec tężcowi , stanowiącemu stan wywołany przez bakterie dostające się do rany.

Na przykład zastrzyk przeciw tężcowi może być zalecany, jeśli istnieje szansa, że do rany dostanie się gleba.

Twój opatrunek będzie regularnie sprawdzany pod kątem oznak infekcji. Będzie również regularnie zmieniany, aż do całkowitego wygojenia oparzenia.

Niewielkie oparzenia zewnętrznej warstwy skóry i niektórych leżących poniżej warstw tkanki (powierzchowne oparzenia skóry) zwykle goją się w ciągu około 14 dni, pozostawiając minimalne blizny.

Jeśli oparzenie jest umiarkowane lub ciężkie, możesz zostać skierowany do specjalistycznej placówki opiekuńczej.

W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia spalonego obszaru skóry i zastąpienia go przeszczepem skóry pobranym z innej części ciała.

Zobacz techniki chirurgii plastycznej, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Poważniejsze i głębsze oparzenia mogą zająć miesiące, a nawet lata, aby w pełni zagoić się i zwykle pozostawiają widoczne blizny.

Pęcherze

Opinia ekspertów jest podzielona na temat postępowania w przypadku pęcherzy spowodowanych oparzeniami. Zaleca się jednak, aby samemu nie pękać żadnych pęcherzy.

Jeśli oparzenie spowodowało pęcherz, należy zasięgnąć porady lekarza.

Pęcherz prawdopodobnie pozostanie nienaruszony, chociaż niektóre oddziały oparzeniowe w szpitalach stosują politykę usuwania pęcherzy. Deroofing oznacza usunięcie górnej warstwy skóry z blistra.

W niektórych przypadkach można użyć igły, aby zrobić mały otwór w blistrze, aby spuścić płyn.

Nazywa się to aspiracją i może być przeprowadzone w przypadku dużych lub pękających pęcherzy.

Twój pracownik służby zdrowia doradzi Ci, jak najlepiej dbać o blister i jakiego rodzaju opatrunku należy używać.

Ekspozycja na słońce

W ciągu pierwszych kilku lat po oparzeniu należy unikać wystawiania uszkodzonej skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować powstanie pęcherzy.

Jest szczególnie wrażliwy w pierwszym roku po kontuzji. Dotyczy to również nowego obszaru skóry po przeszczepie skóry.

Ważne jest, aby obszar był przykryty bawełnianą odzieżą. Jeśli oparzenie lub oparzenie występuje na twarzy, na słońcu noś czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem.

Całkowity blok przeciwsłoneczny (na przykład jeden ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej SPF 50) należy stosować na wszystkie dotknięte obszary.

Okolica może być ponownie wystawiona na działanie promieni słonecznych po około 3 latach od urazu, ale nadal bardzo ważne jest nałożenie kremu przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku (SPF 25 lub więcej) i unikanie południowego słońca.

Kiedy szukać dalszej porady lekarskiej

Niezależnie od tego, czy oparzenie wymagało pomocy medycznej, czy nie, powinieneś zasięgnąć porady lekarza, jeśli:

  • rana staje się bolesna lub śmierdząca
  • rozwija się wysoka temperatura 38 ° C lub wyższa
  • opatrunek nasiąknie płynem wyciekającym z rany
  • rana nie zagoiła się po 2 tygodniach