Palec młotkowy

Palec młotkowaty to uraz końca palca, który powoduje jego zgięcie do wewnątrz w kierunku dłoni.

Nie będziesz w stanie wyprostować końca palca, ponieważ ścięgno łączące mięsień z kością palca jest rozciągnięte lub zerwane.

Schemat palca młotka

Kredyt:

Alila Medical Images / Alamy Stock Photo


Twój palec również będzie bolesny i opuchnięty. W niektórych przypadkach ścięgno nie zrywa się, ale mały fragment kości odrywa się od palca w miejscu przyczepienia ścięgna.

Palec młotkowaty to częsta kontuzja sportowa . Może się to również zdarzyć po złapaniu czegoś palcem.

Kiedy uzyskać pomoc medyczną

Jeśli uważasz, że masz palec młotkowany, jak najszybciej udaj się do najbliższego oddziału lekarzy. Musisz go usztywnić.

Staraj się trzymać rękę uniesioną, dopóki lekarz cię nie zobaczy. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i ból.

Jeśli nosisz pierścionek na dotkniętym palcu, powinieneś go zdjąć. Obrzęk może utrudniać późniejsze zdjęcie pierścienia lub może odciąć dopływ krwi do palca.

Aby złagodzić ból, możesz zażyć dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, taki jak paracetamol lub ibuprofen .

Po usztywnieniu palca można również zmniejszyć ból i obrzęk, stosując okład z lodu kilka razy dziennie przez 10 do 20 minut.

Leczenie palca młotka

Twój palec zostanie umieszczony w plastikowej szynie, która utrzymuje go prosto, z końcówką lekko odchyloną do tyłu. Nadal będziesz w stanie zgiąć palec w środkowym stawie.

Szyna jest zaklejona taśmą i musi być noszona w dzień iw nocy przez sześć do ośmiu tygodni, aby oba końce zerwanego ścięgna pozostały razem i zagoiły się. Należy go wyjmować tylko do czyszczenia.

Bardzo ważne jest, aby koniec palca nie zginał się podczas szynowania, ponieważ może to spowolnić gojenie i zmniejszyć skuteczność zabiegu.

Środkowy staw palca pozostaje wolny, więc możesz go dalej przesuwać, aby zapobiec rozwojowi sztywności.

Operacja jest potrzebna tylko wtedy, gdy masz również złamany palec , złamaną skórę lub w rzadkich przypadkach, gdy palec młotkowy nie goi się.

Jak utrzymać palec w czystości

Musisz zawsze utrzymywać unieruchomiony palec w czystości i suchości. Jeśli skóra wewnątrz szyny zamoknie, stanie się bardzo bolesna.

Ważne jest, aby myć zarówno palec, jak i szynę przynajmniej raz dziennie, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami.

  • Trzymaj palec płasko na stole, odetnij pasek i zsuń szynę z palca.
  • Umyj i wysusz palec i szynę wodą z mydłem. Zawsze utrzymuj połączenie końcowe prosto, trzymając palec płasko na stole. Może być łatwiej, jeśli ktoś pomoże Ci to zrobić każdego dnia, ponieważ każdy ruch końcówki palca opóźni gojenie ścięgna, a nawet może spowodować trwałe uszkodzenie.
  • Wsuń szynę z powrotem na czubek palca, nadal trzymając palec prosto.
  • Wymień opaskę – powinna zakrywać środek szyny, ale nie powinna zakrywać środkowego stawu palca.

Poprawa

Leczenie palca powinno zająć od sześciu do ośmiu tygodni, po czym będziesz mógł go ponownie użyć. Możesz zalecić dalsze noszenie szyny tylko w nocy przez kolejne cztery tygodnie.

W niektórych przypadkach wizyta u specjalisty może być konieczna tylko raz, ponieważ fizjoterapeuta dłoni może przejąć Twoją opiekę. Dadzą ci ćwiczenia do wykonania w domu, aby zapobiec sztywnieniu palca.

W zależności od wykonywanej pracy możesz potrzebować trochę wolnego czasu. Podczas gojenia się kontuzji należy również unikać sportów angażujących ręce.

Pełne działanie palca może zająć kilka miesięcy. Zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość skóry wokół końca palca są częste przez trzy lub cztery miesiące po urazie, ale zwykle ostatecznie ustępują.

Możesz pozostawić niewielki guzek na górze stawu i nie być w stanie całkowicie wyprostować stawu. Twój palec może nie być dokładnie taki sam jak przed urazem, ale ogólnie powinien dobrze funkcjonować.