Martwy poród – zapobieganie urodzeniu martwego dziecka

Nie wszystkim urodzeniom martwym można zapobiec, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko.

Obejmują one:

  • nie palić
  • unikanie alkoholu i narkotyków w czasie ciąży – a także zwiększanie ryzyka poronienia i urodzenia martwego dziecka, mogą one poważnie wpłynąć na rozwój dziecka
  • obecność na wszystkich wizytach przedporodowych , aby położne mogły monitorować wzrost i samopoczucie dziecka
  • upewniając się, że masz zdrową wagę przed próbą zajścia w ciążę
  • chroniąc się przed infekcjami i unikając niektórych pokarmów – zobacz przyczyny urodzenia martwego dziecka
  • zgłaszanie położnej bólu brzucha lub krwawienia z pochwy tego samego dnia
  • zdawanie sobie sprawy z ruchów dziecka i natychmiastowe zgłaszanie położnej wszelkich obaw
  • zgłaszanie położnej wszelkich swędzeń
  • idę spać na twojej stronie, a nie na plecach

Niektóre z nich zostały szczegółowo omówione na tej stronie.

Twoja waga

Otyłość zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka. Najlepszym sposobem ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka jest schudnięcie przed zajściem w ciążę. Osiągając prawidłową wagę, zmniejszasz ryzyko wszystkich problemów związanych z otyłością w ciąży.

Jeśli jesteś otyła w momencie zajścia w ciążę, położna lub lekarz rodzinny mogą udzielić Ci porady, jak poprawić stan zdrowia podczas ciąży.

Zdrowe odżywianie i takie czynności jak spacery i pływanie są dobre dla wszystkich kobiet w ciąży. Porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń, jeśli nie byłaś aktywna przed zajściem w ciążę.

Przeczytaj więcej o otyłości i ciąży oraz ćwiczeniach w czasie ciąży .

Monitorowanie ruchów dziecka

Zwykle zaczniesz odczuwać pewien ruch między 16 a 20 tygodniem ciąży, chociaż czasami może to nastąpić później. Ruchy te mogą być odczuwane jako kopnięcie, trzepotanie, szelest lub przewracanie się. Powinieneś nadal czuć, jak Twoje dziecko porusza się do porodu i podczas niego.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko porusza się mniej niż zwykle lub nastąpiła zmiana w sposobie poruszania się, może to być pierwsza oznaka złego samopoczucia dziecka. Powinieneś natychmiast skontaktować się ze swoją położną lub lokalnym oddziałem położniczym, aby można było ocenić stan Twojego dziecka.

Nie ma określonej liczby ruchów, które są uważane za normalne. Ważne jest zauważenie i poinformowanie położnej o wszelkich ograniczeniach lub zmianach w typowych ruchach dziecka.

Royal College of Obstetricians and Gynecologists wydało ulotkę zatytułowaną „Ruchy dziecka w czasie ciąży” (PDF, 138 kb), która może okazać się przydatna.

Unikanie niektórych pokarmów

Niektórych pokarmów należy unikać w czasie ciąży. Na przykład nie powinieneś jeść niektórych rodzajów ryb lub serów i powinieneś upewnić się, że całe mięso i drób są dokładnie ugotowane.

Przeczytaj więcej o pokarmach, których należy unikać podczas ciąży .

Idziesz spać po twojej stronie, a nie plecach

Badania sugerują, że zasypianie na plecach po 28 tygodniach ciąży może podwoić ryzyko urodzenia martwego dziecka. Uważa się, że może to mieć związek z dopływem krwi i tlenu do dziecka.

Najbezpieczniejszą pozycją do zasypiania jest lewa lub prawa strona. Nie martw się, jeśli obudzisz się na plecach – po prostu odwróć się na bok przed ponownym zaśnięciem.

Uczestnictwo w wizytach przedporodowych i zgłaszanie wszelkich obaw

Podczas wizyt przedporodowych położna lub lekarz rodzinny będą monitorować rozwój, wzrost i pozycję dziecka.

Zaproponowane zostaną również badania, w tym testy ciśnienia krwi i moczu. Służą one do wykrywania wszelkich chorób lub stanów, takich jak stan przedrzucawkowy , które mogą powodować komplikacje dla Ciebie lub Twojego dziecka. Wszelkie niezbędne zabiegi można przeprowadzić szybko i skutecznie.

Przeczytaj więcej o opiece przedporodowej .