Zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS)

Zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) – czasami nazywany „śmiercią łóżeczkową” – to nagła, nieoczekiwana i niewyjaśniona śmierć pozornie zdrowego dziecka.

W Wielkiej Brytanii każdego roku ponad 200 dzieci umiera nagle i nieoczekiwanie. Ta statystyka może brzmieć niepokojąco, ale SIDS występuje rzadko, a ryzyko śmierci dziecka z tego powodu jest niskie.

Większość zgonów ma miejsce w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Niemowlęta urodzone przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową są bardziej zagrożone. SIDS jest również nieco bardziej powszechne u chłopców.

SIDS zwykle występuje, gdy dziecko śpi, chociaż czasami może się zdarzyć, gdy nie śpią.

Rodzice mogą zmniejszyć ryzyko SIDS, nie paląc podczas ciąży lub po urodzeniu dziecka i zawsze kładąc dziecko na plecach podczas snu (patrz poniżej).

Dowiedz się, jak rzucić palenie .

Co powoduje SIDS?

Dokładna przyczyna SIDS jest nieznana, ale uważa się, że jest to kombinacja czynników.

Eksperci uważają, że SIDS występuje na określonym etapie rozwoju dziecka i wpływa na dzieci podatne na pewne stresy środowiskowe.

Ta luka może być spowodowana przedwczesnym urodzeniem się, niską masą urodzeniową lub innymi przyczynami, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Stres środowiskowy może obejmować dym tytoniowy, zaplątanie się w pościel, drobną chorobę lub niedrożność oddechu. Istnieje również związek między wspólnym spaniem (spaniem z dzieckiem na łóżku, sofie lub krześle) a SIDS.

Uważa się, że niemowlęta umierające na SIDS mają problemy ze sposobem reagowania na te stresy oraz regulowania tętna, oddychania i temperatury.

Chociaż przyczyna SIDS nie jest w pełni zrozumiała, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko.

Co mogę zrobić, aby zapobiec SIDS?

Poniżej znajduje się lista rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec SIDS.

Zrobić:

Nie rób:

  • palić w czasie ciąży lub pozwolić nikomu palić w tym samym pokoju co Twoje dziecko – zarówno przed, jak i po porodzie
  • spać z dzieckiem na łóżku, sofie lub fotelu
  • dzielić łóżko z dzieckiem, jeśli ty lub twój partner palicie, zażywacie narkotyki lub pijecie alkohol
  • pozwól dziecku na zbyt gorąco lub za zimno – temperatura pokojowa od 16C do 20C, z lekką pościelą lub lekkim śpiworem zapewni dziecku komfortowe warunki do spania

Przeczytaj więcej o zmniejszaniu ryzyka SIDS .

Zasięgnąć porady lekarza, jeśli dziecko jest chore

Niemowlęta często mają drobne choroby, o które nie musisz się martwić. Daj dziecku dużo płynów do picia i nie pozwól mu się przegrzać.

Jeśli kiedykolwiek martwisz się o swoje dziecko, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwoń do 111 po poradę.

Zadzwoń pod numer 112 po karetkę, jeśli Twoje dziecko:

  • przestaje oddychać lub zmienia kolor na niebieski
  • walczy o oddech
  • jest nieprzytomny lub wydaje się nieświadomy tego, co się dzieje
  • nie obudzi się
  • po raz pierwszy wpadła w szał, nawet jeśli wydaje się, że wracają do zdrowia

Przeczytaj więcej o dostrzeganiu oznak poważnej choroby u dzieci .

Usługi wsparcia

Jeśli dziecko umrze nagle i nieoczekiwanie, trzeba będzie zbadać, jak i dlaczego umarło. Zwykle konieczne jest przeprowadzenie sekcji zwłok , co może być bardzo stresujące dla rodziny.

Policja i pracownicy służby zdrowia ściśle współpracują w celu zbadania nieoczekiwanych zgonów niemowląt i zapewnienia wsparcia rodzinie. Powinni być w stanie skontaktować Cię z lokalnymi źródłami pomocy i wsparcia.

Wiele osób uważa, że rozmowa z innymi osobami, które miały podobne doświadczenia, pomaga im poradzić sobie z żałobą.

The Lullaby Trust zapewnia porady i wsparcie rodzinom w żałobie. Specjalnie wyszkoleni doradcy są dostępni pod numerem telefonu 0808 802 6868 i jest czynny od poniedziałku do piątku (w godz. 10-17) oraz w weekendy i święta (godz. 18 do 22).

Możesz również wysłać wiadomość e-mail na adres support@lullabytrust.org.uk lub odwiedzić witrynę Lullaby Trust, aby uzyskać dodatkowe informacje i wsparcie.

Przeczytaj więcej o żałobie .