Świnka – przyczyny

Świnka jest wywoływana przez wirusa świnki, który należy do rodziny wirusów znanych jako paramyksowirusy. Wirusy te są częstym źródłem infekcji, szczególnie u dzieci.

Kiedy zachorujesz na świnkę, wirus przenosi się z dróg oddechowych (nosa, ust i gardła) do ślinianek przyusznych (gruczoły wytwarzające ślinę po obu stronach twarzy), gdzie zaczyna się rozmnażać. To powoduje puchnięcie gruczołów.

Wirus może również przedostać się do płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), który jest płynem otaczającym i chroniącym mózg i kręgosłup. Gdy wirus dostanie się do płynu mózgowo-rdzeniowego, może rozprzestrzenić się na inne części ciała, takie jak mózg, trzustka, jądra (u chłopców i mężczyzn) oraz jajniki (u dziewcząt i kobiet).

Jak rozprzestrzenia się świnka

Świnka jest wirusem przenoszonym drogą powietrzną i może być przenoszona przez:

  • zarażona osoba kaszle lub kicha i uwalnia maleńkie kropelki zanieczyszczonej śliny, które może następnie wdychać inna osoba
  • zarażona osoba dotykająca swojego nosa lub ust, a następnie przenosząca wirusa na przedmiot, taki jak klamka drzwi lub powierzchnia robocza; jeśli zaraz potem ktoś inny dotknie obiektu, może przenieść wirusa do dróg oddechowych
  • dzielenie się naczyniami, takimi jak filiżanki, sztućce lub talerze, z osobą zakażoną

Osoby ze świnką są zwykle najbardziej zakaźne od kilku dni przed obrzękiem ślinianek przyusznych do kilku dni później. Z tego powodu zaleca się unikanie pracy lub szkoły przez 5 dni po wystąpieniu pierwszych objawów, jeśli zdiagnozowano u Ciebie świnkę.

Świnka może być również przenoszona przez osoby zarażone wirusem, ale bez wyraźnych objawów.