Świńska grypa (H1N1)

„Świńska grypa” była popularną nazwą wirusa, który był odpowiedzialny za globalną epidemię grypy (nazywaną pandemią) w latach 2009–2010. Jest to rodzaj grypy sezonowej i jest obecnie objęty coroczną szczepionką przeciw grypie.

Naukowa nazwa świńskiej grypy to A / H1N1pdm09. Często jest skracane do „H1N1”.

Pandemia „świńskiej grypy” w latach 2009–2010

Wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w Meksyku w kwietniu 2009 roku. Stał się znany jako świńska grypa, ponieważ jest podobny do wirusów grypy, które atakują świnie.

Szybko rozprzestrzeniał się z kraju do kraju, ponieważ był to nowy typ wirusa grypy, na który niewielu młodych ludzi było odpornych.

Ogólnie wybuch epidemii nie był tak poważny, jak pierwotnie przewidywano, głównie dlatego, że wiele starszych osób było już na nią odpornych. Większość przypadków w Wielkiej Brytanii była stosunkowo łagodna, chociaż zdarzały się poważne przypadki.

Stosunkowo niewielka liczba przypadków, które doprowadziły do poważnej choroby lub śmierci, dotyczyła głównie dzieci i młodych dorosłych – szczególnie tych z podstawowymi problemami zdrowotnymi – oraz kobiet w ciąży.

W dniu 10 sierpnia 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła koniec pandemii.

Teraz „świńska grypa”

Wirus A / H1N1pdm09 jest obecnie jednym z wirusów grypy sezonowej, które krążą każdej zimy. Jeśli miałeś grypę w ciągu ostatnich kilku lat, istnieje prawdopodobieństwo, że została spowodowana przez tego wirusa.

Ponieważ wiele osób ma obecnie pewien poziom odporności na wirusa A / H1N1pdm09, jest to znacznie mniejszy problem niż w latach 2009-2010.

Objawy są takie same, jak w przypadku innych typów zwykłej grypy. Zwykle są łagodne i mijają w ciągu 1 do 2 tygodni. Ale podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów grypy, niektórzy ludzie są bardziej narażeni na poważne choroby, szczególnie te z problemami zdrowotnymi.

Regularne szczepienie przeciw grypie zwykle chroni osoby, które są bardziej narażone na ciężką chorobę. Wprowadzono również program szczepień dla dzieci, którego celem jest ochrona dzieci i ograniczenie ich zdolności do zarażania innych.

Dowiedz się więcej o:

grypa sezonowa

coroczna szczepionka przeciw grypie

szczepionka przeciw grypie dla dzieci