Kiła – leczenie

Kiłę można zwykle leczyć krótkim kursem antybiotyków .

Ważne jest, aby go leczyć, ponieważ kiła zwykle nie ustępuje sama i może powodować poważne problemy, jeśli nie jest leczona.

Antybiotyki na kiłę

Krótki cykl antybiotyków może zwykle wyleczyć kiłę. Są one dostępne tylko na receptę, więc aby je dostać, musisz wykonać badanie na kiłę .

Rodzaj leczenia, którego potrzebujesz, zależy od tego, jak długo masz kiłę.

Kiłę, która trwa krócej niż 2 lata, zwykle leczy się wstrzyknięciem penicyliny w pośladki lub 10-14-dniową kuracją antybiotykową w tabletkach, jeśli nie możesz mieć penicyliny.

Kiłę, która trwa dłużej niż 2 lata, zwykle leczy się 3 wstrzyknięciami penicyliny w pośladki w odstępach tygodniowych lub 28-dniowym cyklem tabletek antybiotykowych, jeśli nie możesz przyjmować penicyliny.

Poważniejsze przypadki, które dotyczą mózgu, są zwykle leczone codziennymi wstrzyknięciami penicyliny podawanymi w pośladki lub do żyły przez 2 tygodnie lub 28-dniowym cyklem tabletek antybiotykowych, jeśli nie możesz przyjmować penicyliny.

Po zakończeniu leczenia zalecane będą dalsze badania krwi, aby sprawdzić, czy zadziałało.

Skutki uboczne leczenia

Krótko po zabiegu mogą wystąpić pewne działania niepożądane.

Około 2 na 5 osób doświadcza krótkotrwałych objawów grypopodobnych , takich jak:

Objawy te zwykle trwają tylko 24 godziny i często można je leczyć paracetamolem . Uzyskaj poradę od swojego lekarza, jeśli są ciężkie lub nie ustabilizują się.

Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej wkrótce po wstrzyknięciu penicyliny. Po zabiegu będziesz monitorowany, aby to sprawdzić i zostaniesz poddany leczeniu, jeśli wystąpi.

Unikanie seksu podczas leczenia

Unikaj wszelkiego rodzaju aktywności seksualnej lub bliskiego kontaktu seksualnego z inną osobą przez co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia.

Obejmuje to seks pochwowy, analny i oralny, a także bliski kontakt ze skórą.

Jeśli będziesz uprawiać seks podczas leczenia, możesz ponownie zarazić się lub przekazać infekcję innej osobie.

Powiadamianie i leczenie partnerów seksualnych

Twój obecny i poprzedni partner seksualny również powinien zostać przebadany i leczony pod kątem kiły, ponieważ pozostawienie infekcji bez leczenia może prowadzić do poważnych problemów.

To, jak daleko musisz się cofnąć, zależy od tego, jak długo miałeś kiłę, zanim została zdiagnozowana i leczona.

Możesz samodzielnie powiadomić swoich poprzednich partnerów seksualnych, przy wsparciu personelu kliniki, albo poradnia może skontaktować się z nimi listownie lub telefonicznie i doradzić im wizytę kontrolną.

Jeśli klinika skontaktuje się z Twoimi poprzednimi partnerami seksualnymi w Twoim imieniu, Twoje dane pozostaną całkowicie poufne i żadne informacje o Tobie nie zostaną ujawnione bez Twojej zgody.

Leczenie kiły w ciąży

Kobiety w ciąży z kiłą można bezpiecznie leczyć antybiotykami.

Leczenie, którego potrzebujesz, zależy od tego, jak długo masz kiłę i jak daleko jesteś w ciąży.

Kobiety w ciąży, które chorowały na kiłę krócej niż 2 lata, są zwykle leczone wstrzyknięciem penicyliny w pośladki (w przypadku leczenia w pierwszym lub drugim trymestrze) lub 2 wstrzyknięciami w odstępie tygodnia (w przypadku leczenia w trzecim trymestrze).

Kobiety w ciąży, które chorowały na kiłę przez ponad 2 lata, są zwykle leczone trzema wstrzyknięciami penicyliny w pośladki w odstępach tygodniowych.

Jeśli nie możesz mieć penicyliny, może być potrzebny krótki cykl tabletek antybiotykowych.