Torbiel Bakera – Leczenie

Leczenie cysty Bakera nie jest potrzebne, jeśli nie masz żadnych objawów. Wszelkie objawy można leczyć w domu.

Dalsze leczenie będzie potrzebne tylko wtedy, gdy cysta przestanie używać kolana lub powoduje uporczywy ból.

Dbanie o zdrowie: samoopieka

Aby leczyć cystę Bakera, możesz:

  • przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) , takie jak ibuprofen , aby zmniejszyć obrzęk i ból w chorym kolanie
  • trzymaj kostkę lodu na kolanie przez 10-20 minut, aby zmniejszyć obrzęk – wypróbuj torebkę mrożonego groszku zawiniętą w ściereczkę (nigdy nie kładź lodu bezpośrednio na skórze)
  • odpocznij staw kolanowy
  • używaj bandaży kompresyjnych do podparcia stawu kolanowego – możesz je kupić w aptece

Dalsze leczenie

Skontaktuj się z lekarzem w celu dalszego leczenia, jeśli cysta nadal powoduje problemy po wypróbowaniu metod samoopieki.

Jedną z opcji leczenia jest wstrzyknięcie kortykosteroidów bezpośrednio do chorego kolana, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

Leczenie pękniętej torbieli

Torbiel Bakera może czasami pęknąć (pęknąć), powodując wyciek płynu do łydki. Powoduje to ostry ból łydki, która staje się czerwona, opuchnięta i napięta.

Płyn będzie stopniowo wchłaniany do organizmu w ciągu kilku tygodni. Zalecane leczenie pękniętej torbieli to odpoczynek i uniesienie (utrzymywanie dotkniętej łydki uniesioną).

Leki przeciwbólowe na receptę – zwykle połączenie paracetamolu i kodeiny – mogą być również stosowane do uśmierzania bólu. Skonsultuj się z lekarzem po receptę.

Chirurgia w celu naprawy uszkodzenia kolana

W niektórych przypadkach możliwe jest opróżnienie (zaaspirowanie) torbieli Bakera. Jednak aspiracja długoterminowych (przewlekłych) cyst może nie być możliwa, ponieważ są one wykonane z galaretki.

Chirurgiczne usunięcie torbieli Bakera nie jest łatwe, ponieważ w przeciwieństwie do innych typów cyst nie mają one podszewki.

Operacja może być potrzebna, aby naprawić staw kolanowy, jeśli jest on znacznie uszkodzony w wyniku urazu lub stanu, takiego jak choroba zwyrodnieniowa stawów .

Zwykle stosuje się rodzaj operacji dziurki od klucza, zwaną artroskopią . Chirurg użyje instrumentu zwanego artroskopem, aby zajrzeć do wnętrza stawu kolanowego. Oprócz artroskopu można używać małych narzędzi chirurgicznych do naprawy wszelkich uszkodzeń.