Tracheostomia – Życie z

Dzięki stałej rurce tracheostomijnej można cieszyć się dobrą jakością życia.

Jednak niektórym osobom może zająć trochę czasu, aby przyzwyczaić się do połykania i komunikowania się.

Twój zespół opiekuńczy porozmawia z Tobą o możliwych problemach, dostępnej pomocy i sposobie pielęgnacji tracheostomii.

Przemówienie

Zwykle trudno jest mówić, jeśli masz tracheostomię. Mowa jest generowana, gdy powietrze przechodzi przez struny głosowe w tylnej części gardła.

Ale po tracheostomii większość wydychanego powietrza przechodzi przez rurkę tracheostomijną, a nie przez struny głosowe.

Jednym z rozwiązań jest użycie zastawki umożliwiającej mówienie, która jest nasadką umieszczoną na końcu rurki tracheostomijnej i zaprojektowaną tak, aby tymczasowo zamykała się przy każdym wydechu. Zapobiega to wydostawaniu się powietrza z rurki i pozwala mówić.

Przyzwyczajenie się do rozmowy z zaworem może zająć trochę czasu. Możesz zostać skierowany do logopedy w celu uzyskania porady i szkolenia, które pomogą Ci nauczyć się mówić, gdy rurka tracheostomijna jest na miejscu.

Jedzenie

Większość ludzi w końcu będzie mogła normalnie jeść po tracheostomii, chociaż na początku połykanie może być trudne.

Będąc w szpitalu, możesz zacząć od małych łyków wody, zanim stopniowo przejdziesz do miękkich pokarmów, a następnie regularnego jedzenia.

Jeśli masz trudności z przełykaniem , logopeda może nauczyć Cię kilku technik, które mogą pomóc.

Aktywność fizyczna

Po wykonaniu tracheostomii powinieneś być w stanie wykonywać codzienne czynności, ale unikać energicznych zajęć przez około 6 tygodni po zabiegu.

Bardzo ważne jest, aby otwór tracheostomii był czysty i suchy, gdy jesteś na zewnątrz. Zwykle będzie przykryty opatrunkiem.

Możesz również założyć luźną część garderoby, na przykład szalik, aby zapobiec dostawaniu się wody, piasku lub kurzu do otworu i powodowaniu problemów z oddychaniem.

Czyszczenie rurki tracheostomijnej

Rurkę tracheostomijną należy regularnie czyścić, aby zapobiec jej zablokowaniu przez płyn i śluz. Może być to konieczne kilka razy dziennie.

Specjalistyczna pielęgniarka zajmująca się tracheostomią nauczy Cię, jak dbać o rurkę tracheostomijną przed opuszczeniem szpitala, w tym, jak odsysać płyn z tchawicy (tchawicy) oraz jak czyścić i wymieniać rurkę.