Ukąszenia i użądlenia owadów – Objawy

Ugryzienie lub użądlenie przez owada często powoduje powstanie małego, czerwonego guzka na skórze, który może być bolesny i swędzący.

Wiele ukąszeń ustąpi w ciągu kilku godzin lub dni i można je bezpiecznie leczyć w domu.

Może być trudno zidentyfikować, przez co zostałeś ugryziony lub użądlony, jeśli tego nie widziałeś. Ale nie martw się, jeśli nie masz pewności – leczenie większości ukąszeń i użądleń jest podobne.

Ukąszenia osy i szerszenia

Ukąszenie osy lub szerszenia

Kredyt:

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenie osy lub szerszenia powoduje na początku nagły, ostry ból. Na skórze może powstać opuchnięty czerwony ślad, który może utrzymywać się przez kilka godzin i może być bolesny i swędzący.

Czasami większy obszar wokół użądlenia może być bolesny, zaczerwieniony i obrzęknięty nawet przez tydzień. Jest to niewielka reakcja alergiczna, o którą zwykle nie należy się martwić.

U kilku osób może wystąpić poważna reakcja alergiczna ( anafilaksja ) powodująca trudności w oddychaniu, zawroty głowy i obrzęk twarzy lub ust. Zadzwoń pod numer 112 po karetkę, jeśli masz takie objawy.

Ukąszenia pszczoły

Użądlenie

Kredyt:

LOUISE MURRAY / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenie pszczoły jest podobne do użądlenia osy, ale często pozostaje w ranie. Zobacz leczenie ukąszeń owadów, aby uzyskać porady dotyczące bezpiecznego usuwania tego.

Ukąszenie może powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk przez kilka godzin. Podobnie jak w przypadku użądlenia osy, niektórzy ludzie mogą mieć łagodną reakcję alergiczną, która trwa do tygodnia.

Czasami mogą również wystąpić poważne reakcje alergiczne, powodujące trudności w oddychaniu, zawroty głowy i obrzęk twarzy lub ust. Zadzwoń pod numer 112 po karetkę, jeśli masz takie objawy.

Ukąszenia komarów

Ukąszenia komarów

Kredyt:

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenia komarów często powodują małe czerwone grudki na skórze. Są zwykle bardzo swędzące. U niektórych osób mogą również pojawić się pęcherze wypełnione płynem.

W Wielkiej Brytanii komary nie powodują większych szkód, ale w niektórych częściach świata mogą przenosić poważne choroby, takie jak malaria .

Uzyskaj natychmiastową pomoc medyczną, jeśli po ukąszeniu komara za granicą wystąpią niepokojące objawy, takie jak wysoka temperatura, dreszcze, bóle głowy i nudności.

Kleszcza ukąszenia

Kleszcza gryząca skóra
Zaznacz na bladej skórze
Kredyt:

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Zaznacz na ciemniejszej skórze
Zaznacz na ciemniejszej skórze
Kredyt:

SINCLAIR STAMMERS / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenia kleszcza zwykle nie są bolesne, więc możesz nie zdawać sobie sprawy, że zostałeś ugryziony od razu.

Objawy ukąszenia przez kleszcza mogą obejmować:

  • mała czerwona grudka na skórze
  • obrzęk
  • swędzenie
  • pęcherze
  • siniaczenie

Kleszcze w Wielkiej Brytanii mogą czasami przenosić potencjalnie poważną infekcję zwaną boreliozą , więc należy je usunąć tak szybko, jak to możliwe, jeśli znajdziesz jedną przyczepioną do skóry.

Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy choroby z Lyme , takie jak wysypka, która wygląda jak „strzał w dziesiątkę” lub gorączka.

Ukąszenia Horsefly

Ugryzienie przez muchę końską

Kredyt:

BOB GIBBONS / SCIENCE PHOTO LIBRARY i John Devlin / Alamy Stock Photo


Ukąszenie przez muchę końską może być bardzo bolesne, a ugryziony obszar skóry będzie zwykle czerwony i uniesiony.

Możesz również doświadczyć:

Ukąszenia gęsiówki mogą zająć trochę czasu, zanim się zagoją i mogą ulec zakażeniu. Jeśli masz objawy infekcji, takie jak ropa lub narastający ból, zaczerwienienie i obrzęk, skontaktuj się z lekarzem.

Ukąszenia komarów lub komarów

Ukąszenia Midge

Kredyt:

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenia komarów i komarów często wyglądają podobnie do ukąszeń komarów.

Zwykle powodują małe, czerwone grudki, które mogą być bolesne i bardzo swędzące, a czasem mogą niepokojąco puchnąć.

U niektórych osób mogą również pojawić się pęcherze wypełnione płynem.

Ukąszenia pluskiew

Ukąszenia pluskiew

Kredyt:

SINCLAIR STAMMERS / SCIENCE PHOTO LIBRARY i Ted Pink / Alamy Stock Photo


Ukąszenia pluskiew zwykle występują na twarzy, szyi, dłoniach lub ramionach. Zazwyczaj występują w prostych liniach na skórze.

Ukąszenia zwykle nie są bolesne, a jeśli wcześniej nie ugryzły Cię pluskwy, możesz nie mieć żadnych objawów.

Jeśli zostałeś wcześniej ugryziony, możesz rozwinąć swędzące czerwone guzy, które mogą utrzymywać się przez kilka dni.

Ukąszenia roztoczy

Ukąszenia roztoczy

Kredyt:

Jim W. Grace / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenia roztoczy powodują powstawanie bardzo swędzących czerwonych grudek na skórze, a czasami mogą również powodować pęcherze.

Roztocza zwykle gryzą odsłoniętą skórę, ale możesz zostać ugryziony w brzuch i uda, jeśli Twój zwierzak ma roztocza i siedział na Twoich kolanach.

Niektóre roztocza wbijają się w skórę i powodują stan zwany świerzbem .

Ukąszenia pcheł

Ukąszenia pcheł

Kredyt:

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Ukąszenia pcheł mogą powodować małe, swędzące czerwone grudki, które czasami są pogrupowane w linie lub skupiska. Czasami mogą również pojawić się pęcherze.

Pchły kotów i psów często gryzą poniżej kolan, zwykle wokół kostek. Możesz również ugryźć pchły na przedramionach, jeśli głaskałeś lub trzymałeś swojego zwierzaka.

Ukąszenia pająka

Pająk fałszywej wdowy

Kredyt:

Lee Dalton / Alamy Zdjęcie Stock


Ukąszenia pająków w Wielkiej Brytanii są rzadkością, ale niektóre rodzime pająki – takie jak fałszywy pająk wdowy – są w stanie dać paskudne ugryzienie.

Ukąszenia pająków pozostawiają na skórze niewielkie ślady nakłuć, które mogą być bolesne i powodować zaczerwienienie i obrzęk.

Ukąszenia niektórych pająków mogą powodować nudności lub wymioty, pocenie się i zawroty głowy. W rzadkich przypadkach ukąszenia mogą również ulec zakażeniu lub spowodować ciężką reakcję alergiczną. Natychmiast uzyskaj pomoc medyczną, jeśli po ukąszeniu pająka wystąpią jakiekolwiek poważne lub niepokojące objawy.

Ukąszenia i ukąszenia mrówek

Najpopularniejsza mrówka w Wielkiej Brytanii, czarna odmiana ogrodowa, nie kłuje ani nie gryzie, ale czasami to robią czerwone, leśne i latające mrówki.

Ukąszenia i użądlenia przez mrówki są na ogół nieszkodliwe, chociaż prawdopodobnie poczujesz szczypanie, a na skórze może pojawić się bladoróżowy ślad.

Czasami ugryziony obszar może być bolesny, swędzący i opuchnięty.

Ukąszenia biedronki

Biedronka arlekina

Kredyt:

Richard Becker / Alamy Zdjęcie stockowe


Wszystkie biedronki potrafią gryźć, ale typ zwany biedronką arlekinową występujący w większości Wielkiej Brytanii jest bardziej agresywny i ma tendencję do częstszego gryzienia.

Biedronka arlekina może być czerwona lub pomarańczowa z wieloma plamkami. Uważaj na białą plamkę na głowie – inne biedronki nie mają tych łat.

Ukąszenia biedronki mogą być bolesne, ale zwykle nie są czym się martwić.

Ukąszenia kwiatów

Błąd kwiatów

Kredyt:

Nigel Cattlin / Alamy Zdjęcie stockowe


Robaki kwiatowe to powszechne owady żywiące się mszycami i roztoczami. Możesz rozpoznać pospolitego pluskwa kwiatowego po jego maleńkim owalnym ciele, odblaskowych skrzydłach i pomarańczowo-brązowych nogach.

Ukąszenia przez robaki kwiatowe mogą być bolesne i bardzo swędzące i często goją się powoli.

Włosy gąsienicowe

Gąsienice dębowej ćmy procesyjnej są prawdziwym szkodnikiem. Po raz pierwszy znaleziono je w Wielkiej Brytanii w 2006 roku, a obecnie znajdują się w Londynie i części południowo-wschodniej Anglii.

Późną wiosną i latem gąsienice mają tysiące drobnych włosków, które mogą powodować swędzącą wysypkę, problemy z oczami i ból gardła – a czasami także trudności w oddychaniu. Gąsienice chodzą w górę iw dół drzew w procesjach od nosa do ogona.

Jeśli je znaleźć, albo miejscu jednego ze swoich białych jedwabnych gniazd, zgłoś ją do Nadleśnictwa lub do lokalnej rady .