Wirusowe zapalenie wątroby typu C – często zadawane pytania dotyczące stylu życia

Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące życia z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, w tym pytania dotyczące diety, miejsca pracy, podróży i rodzenia dziecka.

Czy cokolwiek, co zrobię, może pogorszyć zapalenie wątroby typu C?

Picie alkoholu może zwiększyć uszkodzenie wątroby. Jeśli masz wirusowe zapalenie wątroby typu C, powinieneś spróbować odstawić alkohol lub ograniczyć jego spożycie. Jeśli potrzebujesz porady w tej sprawie, poproś swojego lekarza lub skontaktuj się z organizacją samopomocy alkoholowej.

Przeczytaj kilka wskazówek, jak ograniczyć spożycie alkoholu i dowiedz się, gdzie uzyskać wsparcie alkoholowe .

Jeśli obawiasz się, że jesteś uzależniony od alkoholu i nie możesz przestać pić, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Dostępne są terapie, które pomogą Ci rzucić palenie.

Przeczytaj więcej o leczeniu nadużywania alkoholu .

Czy jest coś jeszcze, co mogę zrobić, aby sobie pomóc?

Oprócz wyeliminowania alkoholu może pomóc:

Dzieje się tak, ponieważ nadwaga, palenie i więcej niż jeden typ zapalenia wątroby może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby, jeśli masz wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Czy potrzebuję specjalnej diety?

Zwykle nie będziesz musiał zmieniać diety na specjalną, jeśli masz wirusowe zapalenie wątroby typu C, ale musisz upewnić się, że masz ogólnie zdrową, zbilansowaną dietę.

Twoja dieta powinna zawierać dużo owoców i warzyw, produktów bogatych w skrobię, błonnika i białka. Ogranicz tłustą, smażoną i przetworzoną żywność. Przeczytaj więcej o tym, co oznacza zbilansowana dieta .

Jeśli jednak Twoja wątroba jest poważnie uszkodzona, lekarz może zasugerować ograniczenie spożycia soli i białka, aby uniknąć nadmiernego obciążenia wątroby. Dietetyk szpitalny może doradzić Ci, co możesz, a czego nie możesz jeść.

Jak mogę uniknąć przenoszenia infekcji na innych?

Możesz zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu C na inne osoby poprzez:

  • przechowywanie przedmiotów osobistych, takich jak szczoteczki do zębów lub maszynki do golenia, na własny użytek
  • czyszczenie i zakrywanie wszelkich skaleczeń lub otarć opatrunkiem wodoodpornym
  • czyszczenie powierzchni z krwi za pomocą domowego wybielacza
  • nieudostępnianie igieł lub strzykawek innym osobom
  • nie oddawać krwi

Ryzyko rozprzestrzeniania się zapalenia wątroby typu C poprzez seks jest niskie. Jednak ryzyko wzrasta, jeśli obecna jest krew, taka jak krew menstruacyjna lub podczas seksu analnego.

Prezerwatywy zwykle nie są konieczne w przypadku długotrwałych monogamicznych par, ale warto ich używać podczas seksu analnego lub seksu z nowym partnerem.

Czy muszę powiedzieć szefowi?

Nie musisz mówić szefowi, że masz wirusowe zapalenie wątroby typu C, chyba że jesteś pracownikiem służby zdrowia.

Jeśli jednak wirusowe zapalenie wątroby typu C wpływa na Twoje wyniki w pracy, a pracodawca wie o Twoim stanie, może być zobowiązany do zrobienia Ci zasiłków, na przykład zwolnienia z pracy w przychodni. Możesz również mieć prawo do ustawowego zasiłku chorobowego na wizyty lekarskie lub czas wolny od pracy.

Dlatego warto rozważyć poinformowanie szefa o swoim stanie zdrowia.

Czy mogę wyjechać za granicę?

Jeśli chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby typu C, możesz wyjechać za granicę, ale powinieneś wcześniej porozmawiać z lekarzem.

Konieczne może być szczepienie i może być konieczne podjęcie specjalnych ustaleń w celu zapewnienia bezpiecznego transportu i przechowywania leków przeciw zapaleniu wątroby typu C.

Dobrym pomysłem może być również zabranie ze sobą wszelkich dokumentów, takich jak szczegóły badań krwi lub dokumentacja medyczna, na wypadek konieczności leczenia za granicą.

Przeczytaj więcej o szczepieniach podróżnych i dostępie do opieki zdrowotnej za granicą .

Czy mogę mieć dziecko, jeśli mój partner lub ja chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Możesz mieć dziecko, jeśli Ty lub Twój partner chorujecie na WZW typu C, ale istnieje niewielkie ryzyko (około 1 na 20) zakażenia WZW typu C z matki na dziecko.

Istnieje również niewielkie ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji na zdrowego partnera podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli planujesz mieć dziecko, a Ty lub Twój partner chorujecie na wirusowe zapalenie wątroby typu C.