Wymiana kolana – regeneracja

Czas powrotu do zdrowia może się różnić w zależności od osoby i rodzaju wykonanej operacji. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami szpitala dotyczącymi pielęgnacji kolana.

Po operacji

Na oddziale chirurgicznym możesz otrzymać przełącznik umożliwiający samodzielne podawanie leków przeciwbólowych w bezpiecznym tempie. Możesz również podać tlen przez maskę lub rurki. Jeśli to konieczne, otrzymasz transfuzję krwi .

Będziesz mieć duży opatrunek na kolanie, aby chronić ranę. Po zabiegu można założyć rurkę, aby odprowadzić krew z miejsca operacji i zapobiec jej gromadzeniu się w ranie.

Twój opatrunek na rany będzie regularnie zmieniany, aż do zagojenia.

Przeczytaj więcej informacji o tym, co dzieje się po operacji .

Jak szybko będę na nogach?

Personel pomoże Ci wstać i przejść się tak szybko, jak to możliwe. Jeśli przeszedłeś operację dziurki od klucza lub jesteś na zaawansowanym programie rekonwalescencji , być może będziesz w stanie chodzić tego samego dnia co operacja. Zwykle pomaga się Ci wstać w ciągu 12 do 24 godzin po operacji.

Zaleca się chodzenie z ramą lub kulami. Większość ludzi jest w stanie samodzielnie chodzić z kijami po około tygodniu.

Podczas pobytu w szpitalu fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń wzmacniających kolano. Zwykle można je rozpocząć dzień po operacji. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, aby uniknąć komplikacji lub zwichnięcia nowego stawu.

To normalne, że początkowo odczuwasz dyskomfort podczas chodzenia i ćwiczeń, a nogi i stopy mogą być opuchnięte.

Możesz zostać umieszczony na maszynie do ruchu biernego, aby przywrócić ruch w kolanie i nodze. Ta podpora powoli porusza kolanem, gdy jesteś w łóżku. Pomaga zmniejszyć obrzęk, utrzymując nogę uniesioną i poprawia krążenie.

Iść do domu

Zwykle będziesz przebywać w szpitalu przez 3 do 5 dni, w zależności od postępów w pracy i rodzaju wymiany stawu kolanowego. Pacjenci po częściowej alloplastyce stawu kolanowego zwykle mają krótszy pobyt w szpitalu.

Jeśli jesteś ogólnie sprawny i zdrowy, chirurg może zasugerować wzmocniony program rekonwalescencji, w którym zaczynasz chodzić w dniu operacji i jesteś wypisywany w ciągu 1 do 3 dni.

Przeczytaj więcej informacji na temat powrotu do normalnego stanu po operacji .

Odzyskiwanie w domu

Na początku możesz czuć się bardzo zmęczony, a mięśnie i tkanki otaczające twoje nowe kolano będą potrzebować czasu, aby się goić. Postępuj zgodnie z radą zespołu chirurgicznego i zadzwoń do swojego lekarza rodzinnego, jeśli masz jakieś szczególne obawy lub pytania.

Po wypisaniu ze szpitala możesz kwalifikować się do 6 tygodni pomocy domowej i mogą istnieć inne rodzaje pomocy, które mogą Ci pomóc. Możesz również poprosić kogoś o pomoc przez około tydzień.

Ćwiczenia wykonywane przez fizjoterapeutę są ważną częścią procesu regeneracji. Konieczne jest kontynuowanie ich po powrocie do domu. Twoja rehabilitacja będzie monitorowana przez fizjoterapeutę.

Ile czasu minie, zanim poczuję się normalnie?

Po 6 tygodniach od zabiegu pacjent powinien móc przestać używać kul lub balkonika i powrócić do normalnych zajęć rekreacyjnych. Jednak ustąpienie bólu i obrzęku może zająć do 3 miesięcy. Może minąć nawet rok, zanim obrzęk nóg zniknie.

Twoje nowe kolano będzie się regenerować nawet przez 2 lata po operacji. W tym czasie blizny goją się, a mięśnie można odbudować poprzez ćwiczenia.

Nawet po odzyskaniu sił najlepiej unikać ekstremalnych ruchów lub sportów, w których istnieje ryzyko upadku, takich jak jazda na nartach lub jazda na rowerze górskim. Może Ci doradzić lekarz lub fizjoterapeuta.

Kiedy mogę znowu prowadzić?

Możesz wznowić jazdę, kiedy możesz ugiąć kolano na tyle, aby wsiąść i wysiąść z samochodu i właściwie kontrolować samochód.

Zwykle dzieje się to około 6 do 8 tygodni po operacji, ale skonsultuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem, czy możesz bezpiecznie prowadzić.

Kiedy mogę wrócić do pracy?

Zależy to od Twojej pracy, ale zwykle możesz wrócić do pracy 6–12 tygodni po operacji.

Kiedy mogę wykonywać prace domowe?

Przez pierwsze 3 miesiące powinieneś być w stanie poradzić sobie z lekkimi pracami, takimi jak odkurzanie i zmywanie.

Unikaj ciężkich zadań, takich jak odkurzanie i zmiana łóżek. Nie stój przez dłuższy czas, ponieważ może to spowodować obrzęk kostek i unikać rozciągania lub schylania się przez pierwsze 6 tygodni.

Jak to wpłynie na moje życie seksualne?

Może się okazać, że operacja ożywi Twoje życie seksualne. Twój chirurg może doradzić, kiedy możesz ponownie uprawiać seks. Tak długo, jak jesteś ostrożny, powinno wystarczyć po 6 do 8 tygodniach. Unikaj energicznego seksu i klęczenia.

Czy będę musiał wracać do szpitala?

Zostaniesz umówiony na wizytę ambulatoryjną, aby sprawdzić swoje postępy, zwykle 6 do 12 tygodni po wymianie stawu kolanowego.

Czy będę potrzebować kolejnego nowego kolana?

Kolano można wymieniać tak często, jak to konieczne, chociaż wyniki są za każdym razem nieco mniej skuteczne. Regeneracja może potrwać dłużej, ale po odzyskaniu wyniki są zwykle dobre.

Dbanie o twoje nowe kolano

  • nadal przyjmować przepisane leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, aby złagodzić ból i obrzęk
  • używaj pomocy do chodzenia, ale staraj się stopniowo zmniejszać ilość, na której polegasz, w miarę jak twoja noga jest silniejsza
  • kontynuuj ćwiczenia, aby zapobiec sztywności, ale nie forsuj kolana
  • nie siedź ze skrzyżowanymi nogami przez pierwsze 6 tygodni po operacji
  • nie wkładaj poduszki pod kolano podczas snu, ponieważ może to spowodować trwałe zgięcie kolana
  • unikaj skręcania kolana
  • nosić obuwie wspomagające na zewnątrz
  • nie klękaj na operowanym kolanie, dopóki chirurg nie powie, że możesz
  • podnieś nogę w pozycji siedzącej i nałóż okład z lodu (lub torebkę mrożonego groszku) zawinięty w ściereczkę na 20 minut co 3 lub 4 godziny, aby zmniejszyć obrzęk