Wyprysk atopowy – powikłania

Osoby z wypryskiem atopowym mogą czasami rozwinąć dalsze problemy fizyczne i psychiczne.

Bakteryjne infekcje skóry

Ponieważ wyprysk atopowy może powodować pękanie i pękanie skóry, istnieje ryzyko zakażenia skóry bakteriami. Ryzyko jest większe, jeśli zadrapiesz wyprysk lub nie zastosujesz prawidłowo swoich zabiegów.

Objawy infekcji bakteryjnej mogą obejmować:

  • płyn wyciekający ze skóry
  • żółta skorupa na powierzchni skóry
  • w wyprysku pojawiają się małe, żółtawo-białe plamki
  • obrzęk i ból skóry
  • uczucie gorąca i dreszcze oraz ogólne złe samopoczucie

Twoje normalne objawy mogą również szybko się nasilić, a wyprysk może nie reagować na regularne leczenie.

Jeśli podejrzewasz, że skóra Twojego lub Twojego dziecka mogła zostać zakażona, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Zwykle przepisują antybiotyki w celu leczenia infekcji, a także upewniają się, że zapalenie skóry, które doprowadziło do infekcji, jest dobrze kontrolowane.

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli to nie pomaga lub objawy się nasilają.

Po ustąpieniu infekcji lekarz rodzinny przepisze nowe zapasy kremów i maści, których używasz, aby uniknąć zakażenia. Stare kuracje należy wyrzucić.

Wirusowe infekcje skóry

Możliwe jest również zakażenie egzemy wirusem opryszczki pospolitej, który zwykle powoduje opryszczkę . Może to przekształcić się w poważny stan zwany wypryskiem opryszczkowym.

Objawy egzemy herpeticum obejmują:

  • obszary bolesnego wyprysku, które szybko się pogarszają
  • grupy wypełnionych płynem pęcherzyków, które pękają i pozostawiają na skórze małe, płytkie rany
  • w niektórych przypadkach uczucie gorąca i dreszcze oraz ogólne złe samopoczucie
Zdjęcie przedstawiające wyprysk opryszczkowy

Kredyt:

JOHN RADCLIFFE HOSPITAL / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Jeśli podejrzewasz wyprysk opryszczkowy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nie możesz skontaktować się z lekarzem rodzinnym, zadzwoń do 111 lub udaj się do najbliższego szpitala.

Jeśli zdiagnozowano egzema herpeticum, otrzymasz lek przeciwwirusowy o nazwie acyklowir.

Efekty psychologiczne

Wyprysk atopowy może nie tylko wpływać na Ciebie fizycznie, ale także na psychikę.

Dzieci w wieku przedszkolnym z egzemą atopową mogą częściej mieć problemy behawioralne, takie jak nadpobudliwość, niż dzieci, które nie mają tej choroby. Jest też bardziej prawdopodobne, że będą bardziej zależne od swoich rodziców.

znęcanie się

Dzieci w wieku szkolnym mogą doświadczać dokuczania lub znęcania się, jeśli mają wyprysk atopowy. Każdy rodzaj zastraszania może być traumatyczny i trudny dla dziecka.

Twoje dziecko może stać się ciche i wycofane. Wyjaśnij sytuację nauczycielowi swojego dziecka i zachęć je, aby powiedziało ci, jak się czuje.

National Eczema Society zapewnia informacje o regionalnych grupach wsparcia , w których możesz spotkać inne osoby żyjące z wypryskiem atopowym.

Problemy ze snem

Problemy ze snem są powszechne wśród osób z wypryskiem.

Brak snu może wpływać na nastrój i zachowanie. Może też utrudniać koncentrację w szkole lub w pracy.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze snem z powodu wyprysku, może zalegać z nauką. Pomocne może być poinformowanie nauczyciela o swoim stanie, aby można go było wziąć pod uwagę.

Podczas ostrego zaostrzenia egzemy Twoje dziecko może potrzebować przerwy w szkole. Może to również wpłynąć na ich zdolność do nadążania za nauką.

Pewność siebie

Wyprysk atopowy może wpływać na pewność siebie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dzieciom może być szczególnie trudno poradzić sobie ze swoim stanem, co może prowadzić do złego obrazu siebie.

Jeśli dziecku brakuje pewności siebie, może to wpłynąć na jego zdolność do rozwijania umiejętności społecznych. Wsparcie i zachęta pomogą zwiększyć pewność siebie dziecka i nadadzą mu bardziej pozytywne nastawienie do swojego wyglądu.

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli obawiasz się, że wyprysk Twojego dziecka poważnie wpływa na jego pewność siebie. Mogą korzystać ze specjalistycznej pomocy psychologicznej.