Zespół chronicznego zmęczenia (CFS / ME) – Leczenie

Leczenie CFS / ME ma na celu złagodzenie objawów.

Twoje leczenie będzie dostosowane do twoich objawów. Wczesna diagnoza, przyjmowanie leków w celu złagodzenia pewnych objawów i zmiana stylu życia mogą pomóc.

CFS / ME może trwać długo, ale objawy większości ludzi ustępują z czasem.

Niektórzy ludzie w pełni wracają do zdrowia i mogą wrócić do swoich poprzednich zajęć. Inni nadal mają objawy lub okresy, w których ich objawy się nasilają.

Plany leczenia CFS / ME

Nie ma jednego sposobu zarządzania CFS / ME, który byłby odpowiedni dla każdego, ale istnieje wiele opcji leczenia.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) twierdzi, że powinieneś otrzymać plan leczenia dostosowany do twoich objawów.

Twój lekarz powinien omówić z Tobą wszystkie opcje oraz wyjaśnić korzyści i zagrożenia związane z każdym leczeniem.

Powinni wspólnie z Tobą opracować plan leczenia, który będzie Ci odpowiadał i uwzględni Twoje okoliczności i preferencje.

Możesz potrzebować porady dotyczącej zmiany stylu życia, specjalistycznych zabiegów lub połączenia obu.

Jeśli objawy są ciężkie, lekarz powinien zasięgnąć porady specjalisty.

Twój plan leczenia powinien być regularnie weryfikowany.

Zabiegi specjalistyczne

Istnieje wiele specjalistycznych metod leczenia CFS / ME.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Jeśli masz łagodne lub umiarkowane CFS / ME, powinieneś otrzymać propozycję terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) .

CBT to terapia polegająca na mówieniu, która może pomóc w radzeniu sobie z CFS / ME poprzez zmianę sposobu myślenia i zachowania.

Może ci pomóc:

 • zaakceptuj swoją diagnozę
 • masz większą kontrolę nad objawami
 • kwestionować uczucia, które mogłyby zapobiec poprawie objawów
 • lepiej zrozum, jak Twoje zachowanie może wpłynąć na stan

Idealnie byłoby, gdyby terapeuta CBT miał doświadczenie w radzeniu sobie z CFS / ME, a leczenie będzie oferowane na zasadzie „jeden na jeden”.

Stosowanie CBT nie oznacza, że CFS / ME jest uważane za stan psychiczny. Jest stosowany w leczeniu różnych długotrwałych schorzeń.

Stopniowana terapia ruchowa (GET)

Stopniowa terapia ruchowa (GET) to zorganizowany program ćwiczeń, którego celem jest stopniowe wydłużanie czasu trwania aktywności fizycznej.

Zwykle obejmuje ćwiczenia zwiększające tętno, takie jak pływanie lub chodzenie . Twój program ćwiczeń zostanie dostosowany do Twoich możliwości fizycznych.

GET powinien być przeprowadzany wyłącznie z pomocą wyszkolonego specjalisty z doświadczeniem w leczeniu CFS / ME i, jeśli to możliwe, powinien być oferowany na zasadzie jeden do jednego.

Gdy dowiesz się, co już możesz robić wygodnie, czas ćwiczeń i intensywność będą stopniowo zwiększane.

W ramach programu ćwiczeń ty i twój terapeuta ustalicie cele, takie jak chodzenie do sklepów lub praca w ogrodzie. Osiągnięcie tych celów może zająć tygodnie, miesiące lub nawet lata, ale ważne jest, aby nie próbować robić zbyt wiele za wcześnie.

Zarządzanie aktywnością

Zarządzanie aktywnością polega na wyznaczaniu indywidualnych celów i stopniowym zwiększaniu poziomu aktywności.

Możesz zostać poproszony o prowadzenie dziennika swojej bieżącej aktywności i okresów odpoczynku, aby ustalić punkt odniesienia. Działania można następnie stopniowo zwiększać w sposób, który uznasz za wykonalny.

Lek

Nie ma konkretnego leku do leczenia CFS / ME, ale można je zastosować w celu złagodzenia niektórych objawów.

Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe mogą złagodzić bóle głowy , a także bóle mięśni i stawów. Twój lekarz rodzinny może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe, chociaż powinny one być stosowane tylko krótkoterminowo.

Jeśli odczuwasz długotrwały ból, możesz zostać skierowany do kliniki leczenia bólu.

Leki przeciwdepresyjne mogą być przydatne dla osób z CFS / ME, które odczuwają ból lub mają problemy ze snem. Amitryptylina jest trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym o małej dawce, który może być przepisywany w celu złagodzenia bólu mięśni.

NICE ma więcej informacji i porad na temat specjalistycznej opieki nad CFS / ME .

Zmiany stylu życia

Oprócz specjalistycznych metod leczenia CFS / ME pomocna może być również zmiana stylu życia.

Dieta i suplementy

Ważne jest, aby jeść regularnie i mieć zdrową, zbilansowaną dietę . Powinieneś otrzymać praktyczne porady, jak to osiągnąć, jeśli na przykład objawy CFS / ME utrudniają Ci robienie zakupów lub przygotowywanie żywności.

Jeśli czujesz się chory (mdłości), pomocne może być jedzenie produktów bogatych w skrobię, jedzenie mało i często oraz powolne picie napojów. Jeśli to nie zadziała, można przepisać leki.

Diety wykluczające niektóre rodzaje żywności nie są zalecane dla osób z CFS / ME. Nie ma również wystarczających dowodów, aby zalecać suplementy, takie jak witamina B12 , witamina C , magnez lub koenzym Q10.

Sen, odpoczynek i relaks

Możesz mieć problemy ze snem, które pogarszają objawy CFS / ME. Na przykład możesz:

 • mają problemy z zaśnięciem
 • sen orzeźwiający lub niespokojny
 • potrzebują nadmiernej ilości snu
 • spać w ciągu dnia i nie spać w nocy

Powinieneś otrzymać poradę dotyczącą ustalenia normalnego wzorca snu. Zbyt dużo snu zwykle nie poprawia objawów CFS / ME, a spanie w ciągu dnia może uniemożliwić ci spanie w nocy.

Powinieneś stopniowo zmieniać swój wzorzec snu, a twój lekarz powinien sprawdzać, jak to się dzieje regularnie. Jeśli twój sen nie poprawi się po wprowadzeniu zmian, możesz mieć podstawowy problem ze snem, który będzie wymagał rozwiązania.

Prawdopodobnie będziesz musiał odpocząć w ciągu dnia, a lekarz powinien doradzić Ci, jak to najlepiej zrobić. Na przykład mogą zasugerować ograniczenie każdego okresu odpoczynku do 30 minut i nauczyć Cię technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe .

Jeśli masz ciężką postać CFS / ME i musisz spędzać dużo czasu w łóżku, może to powodować problemy, w tym odleżyny i zakrzepy krwi. Te problemy i sposoby ich uniknięcia powinny zostać wyjaśnione tobie i twoim opiekunom.

Inne zmiany stylu życia w celu zarządzania CFS / ME

Inne sposoby zarządzania CFS / ME obejmują:

 • wyposażenie – niektórzy mogą potrzebować niebieskiej plakietki do parkowania, wózka inwalidzkiego, windy schodowej lub innych adaptacji do swojego domu
 • zmiany w miejscu pracy lub nauki – kiedy będziesz gotowy i wystarczająco zdrowy, aby wrócić do pracy lub studiów, lekarz powinien być w stanie doradzić Ci, jakie zmiany mogą ułatwić powrót

Istnieją ograniczone lub żadne dowody do zalecenia:

 • stymulacja – jest to technika, którą wiele osób z CFS / ME uważa za pomocną w radzeniu sobie z objawami; głównym celem jest zrównoważenie odpoczynku i aktywności, aby uniknąć pogorszenia zmęczenia i innych objawów, ale nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących stymulacji, aby potwierdzić, czy poprawia ona CFS / ME, czy też niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko
 • odpoczywać całkowicie – nie ma dowodów, że to pomaga
 • medycyna komplementarna – nie ma wystarczających dowodów na to, że jest pomocna w CFS / ME

Nie należy podejmować energicznych ćwiczeń bez nadzoru, takich jak chodzenie na siłownię lub bieganie, ponieważ może to pogorszyć objawy.

NICE ma więcej informacji na temat zarządzania CFS / ME

Niepowodzenia lub nawroty

Niepowodzenie lub nawrót choroby ma miejsce, gdy objawy nasilają się przez pewien czas.

Są wspólną częścią CFS / ME i mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak infekcja lub nieplanowana aktywność. Czasami nie ma wyraźnej przyczyny.

Lekarze, którzy Cię leczą, mogą pomóc w radzeniu sobie z niepowodzeniem lub nawrotem choroby poprzez:

 • w tym więcej przerw na obecnym poziomie aktywności
 • uczę technik relaksacji i oddychania
 • zachęcanie do optymizmu co do regeneracji

NICE ma więcej informacji i porad dotyczących radzenia sobie z niepowodzeniami i nawrotami .