Zgrzytanie zębami (bruksizm) – Leczenie

Leczenie zgrzytania zębami (bruksizm) obejmuje stosowanie ochraniaczy jamy ustnej lub szyn jamy ustnej oraz terapię.

Ochraniacze na usta i szyny na usta

Jeśli zgrzytasz zębami podczas snu, pomocne może być noszenie na noc ochraniacza lub szyny na usta.

Ochraniacze ust i szyny wyrównują nacisk na szczękę i tworzą fizyczną barierę między górnymi i dolnymi zębami, aby chronić je przed dalszym uszkodzeniem. Mogą również zmniejszyć odgłosy zgrzytania, które wydajesz w nocy.

Ochraniacze na usta są podobne do tych używanych w sportach takich jak boks czy rugby. Są gumowe lub plastikowe i dentysta może je dopasować do ust. Możesz również kupić ochraniacz na zęby od lokalnego farmaceuty, ale jest mało prawdopodobne, aby pasował tak dobrze, jak ten wykonany na zamówienie.

Szyna ustna jest wykonana z twardszego tworzywa sztucznego i dokładnie dopasowuje się do górnych lub dolnych zębów. Nie są bardziej skuteczne niż ochraniacze na usta w zmniejszaniu objawów zgrzytania zębami . Są jednak droższe, ponieważ działają przez kilka lat, podczas gdy ochraniacze na usta zwykle trwają krócej niż rok.

Zwykle będziesz musiał zapłacić za wykonane na zamówienie urządzenie dentystyczne. Często jest to zabieg pasmowy 3 , ale może być droższy, w zależności od zalecanego typu aparatu i sposobu jego wykonania. Zapytaj swojego dentystę o dostępne opcje i ile one kosztują.

Leczenie stresu i niepokoju

Jeśli podstawową przyczyną zgrzytania zębami jest stres lub niepokój, pomocne mogą być terapie psychologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) .

Jeśli zgrzytanie zębami jest związane ze stresem, ważne jest, aby spróbować się zrelaksować i dobrze wyspać. Jest kilka rzeczy, które możesz spróbować, aby uspokoić się przed pójściem spać, w tym:

  • joga
  • głębokie oddychanie
  • masaż
  • czytanie
  • brać kąpiel
  • Słuchać muzyki

Przeczytaj więcej o tym, jak dobrze się wyspać .

Zrywanie z nałogiem

Techniki odwracania nawyków mają na celu przełamanie nawyku zgrzytania zębami. Jednak nie ma naukowych dowodów na to, że stosowanie technik odwracania nawyków leczy zgrzytanie zębami.

Jeśli nie śpisz, gdy zgrzytasz zębami, przydatne może być zapisanie, jak często zgrzytasz zębami każdego dnia. Następnie możesz poćwiczyć, kiedy jest to bardziej prawdopodobne i dlaczego – na przykład, kiedy jesteś skoncentrowany lub zestresowany.

Jeśli jesteś świadomy swojego nawyku, łatwiej będzie Ci go zerwać. Aby zerwać z nałogiem, możesz nauczyć się rozluźniać szczękę, gdy czujesz, jak zgrzytasz lub zaciskasz. Na przykład możesz lekko otworzyć szczękę lub delikatnie umieścić język między górnymi i dolnymi zębami.

Techniki odwracania nawyków mogą być stosowane przez specjalnie wyszkolonego terapeutę lub możesz je wypróbować samodzielnie, korzystając z programu komputerowego lub książki samopomocy. Twój lekarz rodzinny może Ci doradzić.

Leczenie i zapobieganie problemom stomatologicznym

Powinieneś mieć regularne kontrole dentystyczne, aby wszelkie problemy spowodowane zgrzytaniem zębami były leczone jak najszybciej, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Problemy stomatologiczne, takie jak źle ustawione, pęknięte, krzywe lub brakujące zęby, można zwykle leczyć za pomocą rekonstrukcyjnych zabiegów stomatologicznych, takich jak sztuczne zęby, nakładki i korony.

Zabiegi te mogą czasami zmienić kształt powierzchni żującej zębów i zatrzymać zgrzytanie. Zwykle będziesz musiał zapłacić za tego rodzaju leczenie stomatologiczne i często może być kosztowne.

Przeczytaj więcej o zabiegach stomatologicznych.

Znajdź dentystę .

Lek

Leki zwykle nie są stosowane w leczeniu zgrzytania zębami. Ale niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) , takie jak ibuprofen , mogą pomóc złagodzić ból lub obrzęk wokół szczęki spowodowany zgrzytaniem.

W niektórych przypadkach Twój lekarz rodzinny może zasugerować zażywanie środka zwiotczającego mięśnie przed pójściem spać, aby złagodzić objawy.

Jeśli zgrzytanie zębami jest skutkiem ubocznym przyjmowania leków przeciwdepresyjnych , lekarz rodzinny może zasugerować zmianę leku. Nigdy nie przerywaj przyjmowania leków, które zostały przepisane, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Samopomoc przy zgrzytaniu zębami

Aby zapobiec zgrzytaniu zębami: