Leki przeciwzakrzepowe – Dawkowanie

* Lekarz lub pielęgniarka powinni poinformować pacjenta, jaką dawkę leku przeciwzakrzepowego należy przyjmować i kiedy go przyjmować. *

Jeśli nie masz pewności, jak przyjmować lek, zapoznaj się z dołączoną do niego ulotką informacyjną lub zapytaj swoją przychodnię antykoagulacyjną, lekarza pierwszego kontaktu lub farmaceutę, co robić. Możesz również zadzwonić do 111 po poradę.

O twojej dawce antykoagulantu

W przypadku większości osób tabletki lub kapsułki przeciwzakrzepowe należy przyjmować o tej samej porze raz lub dwa razy dziennie. Ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z planem, ponieważ działanie niektórych antykoagulantów może zacząć zanikać w ciągu jednego dnia.

Warfarynę , apiksaban (Eliquis) i dabigatran (Pradaxa) należy popijać wodą. Rywaroksaban (Xarelto) jest zwykle przyjmowany z jedzeniem.

W zależności od dawki, może być konieczne jednorazowe przyjęcie więcej niż jednej tabletki lub kapsułki.

Tabletki warfaryny są dostępne w różnych kolorach (białym, brązowym, niebieskim i różowym), aby wskazać ich moc. W celu osiągnięcia całkowitej dawki może być konieczne zastosowanie kombinacji tabletek o różnych kolorach. Inne antykoagulanty mają różne moce i kolory.

Lekarz lub pielęgniarka wyjaśni, ile tabletek należy przyjmować, kiedy je przyjmować i co oznaczają poszczególne kolory.

Pominięte lub dodatkowe dawki

Warfaryna

Jeśli zażywasz warfarynę i pominiesz jedną z dawek, powinieneś pominąć pominiętą dawkę i poczekać, aby przyjąć następną zaplanowaną dawkę jak zwykle. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Jeśli przypadkowo zażyjesz dawkę znacznie wyższą niż zalecana, skontaktuj się z poradnią antykoagulacyjną lub lekarzem rodzinnym.

Nowsze antykoagulanty

Jeśli zażywasz apiksaban lub dabigatran dwa razy dziennie i pominiesz jedną z dawek, powinieneś przyjąć go tak szybko, jak sobie przypomnisz, jeśli do następnej zaplanowanej dawki pozostało więcej niż 6 godzin. Jeśli do następnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć następną zaplanowaną dawkę o zwykłej porze.

W przypadku przypadkowego przyjęcia podwójnej dawki należy pominąć następną zaplanowaną dawkę i przyjąć następną dawkę następnego dnia zgodnie z planem.

Jeśli przyjmujesz rywaroksaban raz dziennie i przegapisz jedną z dawek, powinieneś przyjąć ją tak szybko, jak sobie przypomnisz, jeśli do następnej zaplanowanej dawki pozostało więcej niż 12 godzin. Jeśli do następnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć następną zaplanowaną dawkę o zwykłej porze.

W przypadku przypadkowego przyjęcia podwójnej dawki, następną dawkę należy przyjąć następnego dnia zgodnie z planem.

Monitorowanie dawki

Warfaryna

Jeśli zażywasz warfarynę, będziesz potrzebować regularnych badań krwi, aby sprawdzić, jak szybko krzepnie krew. Mierzy się to za pomocą międzynarodowego współczynnika normalizacji (INR).

Twój INR będzie regularnie badany w przychodni lekarskiej lub klinice antykoagulacyjnej, aby upewnić się, że twoja krew nie krzepnie zbyt wolno lub zbyt szybko. Twoja dawka warfaryny będzie dostosowywana, aż INR znajdzie się we właściwym zakresie.

Początkowo może być konieczne badanie INR co drugi dzień, aż do uzyskania odpowiedniej dawki. Gdy INR ustabilizuje się w odpowiednim zakresie, testy te będą potrzebne rzadziej.

Istnieją teraz zestawy do testów domowych do monitorowania Twojego INR. Oznacza to, że nie musisz udawać się do przychodni lub poradni antykoagulacyjnej w celu wykonania testu INR. Ten zestaw może być przydatny dla niektórych osób, ale będziesz potrzebować szkolenia, aby go używać i zazwyczaj będziesz musiał sam za niego zapłacić.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, jeśli rozważasz użycie domowego zestawu testowego.

Nowsze antykoagulanty

Jeśli bierzesz apiksaban, dabigatran lub rywaroksaban, nie będziesz musiał wykonywać regularnych badań krwi w celu monitorowania INR.

Jednak nadal powinieneś odbywać wizyty co kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy prawidłowo zażywasz leki i omówić, czy wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek skutki uboczne.