Astma – ataki astmy

Ataki astmy zabijają codziennie 3 osoby w Wielkiej Brytanii. Ale wielu z tych zgonów można by uniknąć.

Co 10 sekund ktoś ma potencjalnie zagrażający życiu atak astmy. Dowiedz się, jakie ryzyko wystąpienia ataku grozi atakiem astmy, korzystając z narzędzia do sprawdzania ryzyka ataku astmy firmy Asthma UK .

Jeśli jesteś na odpowiednim leczeniu astmy , szansa na atak jest znacznie zmniejszona. Co najmniej raz w roku odwiedzaj swojego lekarza lub pielęgniarkę zajmującą się chorymi na astmę, na wizytę kontrolną i omówienie leczenia.

Objawy ataku astmy

Objawy, że możesz mieć atak astmy to:

Objawy niekoniecznie pojawią się nagle. W rzeczywistości często pojawiają się powoli w ciągu kilku godzin lub dni.

Co zrobić, jeśli masz atak astmy

Jeśli myślisz, że masz atak astmy, powinieneś:

  1. Usiądź prosto (nie kładź się) i spróbuj wykonywać powolne, miarowe oddechy. Staraj się zachować spokój, ponieważ panika pogorszy sytuację.
  2. Przyjmować 1 rozpylenie inhalatora z lekiem doraźnym (zwykle niebieski) co 30 do 60 sekund, maksymalnie do 10 rozpyleń.
  3. Zadzwoń pod numer 112 po karetkę, jeśli nie masz przy sobie inhalatora, czujesz się gorzej pomimo użycia inhalatora, nie czujesz się lepiej po przyjęciu 10 inhalacji lub w dowolnym momencie się martwisz.
  4. Jeśli karetka nie przyjedzie w ciągu 15 minut, powtórz krok 2.

Nigdy nie bój się wezwać pomocy w nagłych przypadkach.

Postaraj się, jeśli to możliwe, zabrać ze sobą do szpitala szczegółowe informacje o swoich lekach (lub osobisty plan leczenia astmy ).

Jeśli objawy ulegną poprawie i nie musisz dzwonić pod numer 112, umów się na pilną wizytę tego samego dnia, aby zobaczyć się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką zajmującą się chorymi na astmę.

Ta rada nie jest przeznaczona dla osób poddawanych leczeniu SMART lub MART . Jeśli dotyczy to Ciebie, zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę zajmującą się chorymi na astmę, co zrobić, jeśli masz atak astmy.

Po ataku astmy

Powinieneś zobaczyć się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką zajmującą się chorymi na astmę w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala lub najlepiej tego samego dnia, jeśli nie potrzebujesz leczenia szpitalnego.

Około 1 na 6 osób leczonych w szpitalu z powodu ataku astmy ponownie potrzebuje opieki szpitalnej w ciągu 2 tygodni, dlatego ważne jest, aby przedyskutować, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko przyszłych ataków.

Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką o wszelkich zmianach, które mogą być konieczne, aby bezpiecznie zarządzać swoim stanem.

Na przykład może zajść potrzeba dostosowania dawki leku lub może być konieczne pokazanie, jak prawidłowo używać inhalatora.

Zapobieganie atakom astmy

Poniższe kroki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko ataku astmy:

  • przestrzegaj osobistego planu leczenia astmy i przyjmuj wszystkie leki zgodnie z zaleceniami
  • poddawać się regularnym kontrolom astmy u lekarza rodzinnego lub pielęgniarki zajmującej się chorymi na astmę – należy je przeprowadzać co najmniej raz w roku
  • zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę zajmującą się chorymi na astmę, czy prawidłowo używasz inhalatora
  • Unikaj rzeczy, które wywołują twoje objawy, kiedy tylko jest to możliwe

Nie ignoruj objawów, jeśli nasilają się lub musisz częściej niż zwykle używać wziewnego leku doraźnego.

Postępuj zgodnie z planem działania i umów się na pilną wizytę do lekarza rodzinnego lub pielęgniarki zajmującej się chorymi na astmę, jeśli objawy będą się nasilać.

Rady dla przyjaciół i rodziny

Ważne jest, aby Twoi przyjaciele i rodzina wiedzieli, jak pomóc w nagłych wypadkach.

Przydatne może być wykonanie kopii osobistego planu działania w przypadku astmy i udostępnienie go innym osobom, które mogą potrzebować wiedzieć, co robić w przypadku ataku.

Możesz skopiować istniejący plan lub pobrać pusty osobisty plan leczenia astmy (PDF, 681kb) z Asthma UK i wypełnić go dla każdego, kto może potrzebować kopii.

Alternatywnie, możesz zrobić zdjęcie swojego planu działania na telefonie, aby móc go łatwo pokazać lub wysłać innym.