Astma – Życie z

Dzięki leczeniu większość osób z astmą może prowadzić normalne życie. Istnieje również kilka prostych sposobów na kontrolowanie objawów.

Rzeczy, które możesz zrobić

Zidentyfikuj i unikaj wyzwalaczy

Ważne jest, aby zidentyfikować możliwe czynniki wyzwalające astmę, odnotowując, gdzie się znajdujesz i co robisz, gdy objawy się nasilają.

Niektórych wyzwalaczy może być trudnych do uniknięcia, ale niektórych można uniknąć, takich jak roztocza, sierść zwierząt domowych i niektóre leki. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz profilaktykę alergii .

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się astmą, jeśli uważasz, że zidentyfikowałeś przyczynę swoich objawów.

Asthma UK ma więcej informacji na temat czynników wywołujących astmę .

Regularne kontrole

Będziesz mieć regularny kontakt z lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się chorymi na astmę, aby monitorować swój stan.

Spotkania te mogą obejmować:

 • mówienie o swoich objawach – na przykład, jeśli wpływają one na Twoje normalne czynności lub nasilają się
 • dyskusja na temat twoich leków – w tym, jeśli podejrzewasz, że możesz doświadczyć jakichkolwiek skutków ubocznych i jeśli potrzebujesz przypomnienia, jak używać inhalatora
 • testy oddechowe

Jest to również dobra okazja, aby zadać jakiekolwiek pytania lub poruszyć inne kwestie, które chcesz omówić.

Możesz zostać poproszony o pomoc w monitorowaniu swojego stanu między wizytami. Na przykład, możesz zalecić sprawdzenie przepływu szczytowego, jeśli uważasz, że objawy mogą się nasilać.

Twój osobisty plan działania powinien określać, co zrobić, jeśli objawy stopniowo lub nagle się nasilają. Jeśli nie wiesz, co robić, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się chorymi na astmę.

Zimna pogoda i astma

Zimna pogoda jest częstą przyczyną objawów astmy. Asthma UK radzi, aby pomóc Ci kontrolować objawy przeziębienia:

 • Nosić przy sobie inhalator doraźny przez cały czas i przyjmować zwykły inhalator z lekiem zapobiegającym, zgodnie z zaleceniami
 • Jeśli konieczne jest częstsze używanie inhalatora, należy porozmawiać z lekarzem o ponownej ocenie leczenia
 • utrzymuj ciepło i suchość – noś rękawiczki, szalik i czapkę oraz noś parasol
 • owiń luźno szalik na nos i usta – pomoże to ogrzać powietrze, zanim zaczniesz nim oddychać
 • spróbuj wdychać powietrze przez nos zamiast przez usta – podczas oddychania nos ogrzewa powietrze

Asthma UK ma więcej informacji na temat pogody i astmy .

Podróżowanie z astmą

Astma nie powinna powstrzymywać Cię przed podróżowaniem, ale podczas wakacji i długich podróży musisz zachować dodatkowe środki ostrożności.

Upewnij się, że masz przy sobie wystarczającą ilość lekarstw i łatwo dostęp do inhalatora z lekiem doraźnym.

Jeśli przez jakiś czas nie widzieliście się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się chorymi na astmę, warto spotkać się z nimi przed podróżą, aby przejrzeć swój osobisty plan działania i upewnić się, że jest aktualny.

Twój lekarz lub pielęgniarka zajmująca się chorymi na astmę może również doradzić Ci, jak podróżować z astmą .

Asthma UK ma więcej na temat astmy i podróży

Ciąża i astma

Astma nie wpływa na Twoje szanse na posiadanie dzieci, a zdecydowana większość kobiet z astmą będzie miała normalną ciążę.

Ogólnie leczenie podczas ciąży nie zmienia się. Większość leków na astmę, zwłaszcza inhalatory, uważa się za bezpieczne podczas ciąży lub karmienia piersią.

Jednak w przypadku zajścia w ciążę lub planowania ciąży należy poradzić się lekarza lub pielęgniarki zajmującej się chorymi na astmę, ponieważ:

Chcieć wiedzieć więcej?

Astma w szkole

Większość dzieci z dobrze kontrolowaną astmą może uczyć się i uczestniczyć w zajęciach szkolnych bez wpływu na ich stan.

Ale ważne jest, aby upewnić się, że szkoła posiada aktualne pisemne informacje o lekach na astmę, jakie przyjmuje Twoje dziecko, w tym o tym, jakie one są, ile przyjmują i kiedy muszą je przyjmować.

Być może będziesz musiał zaopatrzyć szkołę w zapasowy inhalator z lekiem doraźnym do użycia, jeśli Twoje dziecko odczuje objawy w ciągu dnia.

Personel szkoły powinien umieć rozpoznać pogarszające się objawy astmy i wiedzieć, co zrobić w przypadku ataku, zwłaszcza personel nadzorujący sport lub wychowanie fizyczne.

Szkoła Twojego dziecka może mieć politykę dotyczącą astmy, o którą możesz poprosić.

Asthma UK ma więcej informacji na temat astmy w szkole i przedszkolu .

Rozmowa z innymi

Wiele osób z długotrwałymi chorobami, takimi jak astma, doświadcza stresu, niepokoju i depresji .

Warto porozmawiać z innymi o swoich doświadczeniach z astmą. Organizacje pacjentów mają lokalne grupy, w których można spotkać osoby, u których zdiagnozowano astmę i które przeszły leczenie.

Jeśli czujesz, że nie możesz sobie z tym poradzić, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym. Będą w stanie udzielić porady i wsparcia. Alternatywnie możesz znaleźć ośrodki wsparcia dla depresji w Twojej okolicy .

Chcieć wiedzieć więcej?

Kwestie finansowe i pomoc

Płacenie za leki

Większość dorosłych chorych na astmę będzie musiała zapłacić za swoje leki receptę.

Jeśli musisz wziąć dużo lekarstw, płacenie za każdy przedmiot z osobna może być dość drogie. Może się okazać, że taniej jest otrzymać zaświadczenie o przedpłacie na receptę . W tym przypadku płacisz jednorazową opłatę za wszystkie swoje recepty w okresie 3 lub 12 miesięcy.

Nie musisz płacić za leki, jeśli zwykle nie płacisz za recepty. Na przykład wszystkie osoby poniżej 16 roku życia mają prawo do bezpłatnych recept.

Przeczytaj więcej na tematkosztów recept, aby dowiedzieć się, czy masz prawo do pomocy w opłacaniu recept. Asthma UK ma więcej informacji na temat kosztów leków na astmę .

Korzyści

W zależności od tego, jak ciężka astma wpływa na Ciebie na co dzień, możesz mieć prawo do pewnych świadczeń, takich jak:

 • Employment and Support Allowance – świadczenie wypłacane osobom niezdolnym do pracy z powodu złego stanu zdrowia lub niepełnosprawności
 • Personal Independence Payment – świadczenie, które pomaga pokryć niektóre dodatkowe koszty spowodowane długotrwałym złym stanem zdrowia lub niepełnosprawnością, jeśli masz od 16 do 64 lat
 • Attendance Allowance – zasiłek za pomoc w pokryciu dodatkowych kosztów, które możesz ponieść, jeśli masz 65 lat lub więcej i jesteś niepełnosprawny fizycznie lub umysłowo i potrzebujesz kogoś do pomocy

Jeśli masz niskie dochody, możesz również mieć prawo do pomocy w pokryciu kosztów opieki zdrowotnej .

Chcieć wiedzieć więcej?

Astma związana z pracą

Jeśli w wyniku pracy rozwinie się u Ciebie astma, co zostało w pełni udokumentowane przez lekarza i pracodawcę, możesz wystąpić o zasiłek z tytułu inwalidztwa przy pracy.

Jest to kwota wypłacana tygodniowo osobom z astmą spowodowaną narażeniem w pracy na określoną substancję, o której wiadomo, że jest związana z astmą. Lista substancji wywołujących astmę jest dostępna w Health and Safety Executive.

Jeśli chcesz wytoczyć powództwo przeciwko pracodawcy z powodu astmy zawodowej, prawnik musi podjąć działania w ciągu 3 lat od postawienia diagnozy.

Chcieć wiedzieć więcej?