Badanie przesiewowe w kierunku raka piersi – kiedy jest oferowane

Kobiety w Anglii w wieku od 50 do 71 lat i zarejestrowane u lekarza rodzinnego są automatycznie zapraszane na badania przesiewowe co 3 lata.

Ale jest w trakcie przedłużania programu w ramach próby, oferując badanie przesiewowe niektórym kobietom w wieku od 47 do 73 lat.

Najpierw zostaniesz zaproszony na pokaz w ciągu 3 lat przed 50. urodzinami, chociaż w niektórych obszarach zostaniesz zaproszony od 47 roku życia w ramach okresu próbnego na przedłużenie wieku.

Jeśli chcesz zmienić wyznaczony termin, skontaktuj się z nazwiskiem i adresem podanym w zaproszeniu.

Możesz kwalifikować się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi przed 50 rokiem życia, jeśli masz bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jeśli masz 71 lat lub więcej, przestaniesz otrzymywać zaproszenia na badanie.

Ale nadal kwalifikujesz się do badania przesiewowego i możesz umówić się na wizytę bezpośrednio w lokalnym oddziale zajmującym się badaniami przesiewowymi piersi.

Znajdź w swojej okolicy oddziały badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Jak zrezygnować z badań przesiewowych piersi?

Jeśli nie chcesz w przyszłości zostać zaproszona na badanie przesiewowe piersi, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub oddziałem badań przesiewowych w kierunku raka piersi i poproś o usunięcie z listy kobiet kwalifikujących się do badań przesiewowych.

Musisz podpisać formularz, aby powiedzieć, że nie chcesz już być zaproszony.

Jeśli zmienisz zdanie w późniejszym terminie, możesz po prostu poprosić swojego lekarza rodzinnego lub klinikę przesiewową o ponowne wpisanie Cię na listę.

Jeśli masz rodzinną historię raka piersi

Jeśli uważasz, że możesz mieć zwiększone ryzyko raka piersi, ponieważ masz w rodzinie raka piersi (kobiety lub mężczyznę) lub raka jajnika , porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, aby można było skierować Cię do kliniki wysokiego ryzyka w szpitalu.

Klinika może skierować Cię na badanie genetyczne, jeśli uzna to za stosowne.

Przeczytaj o poradnictwie genetycznym i predykcyjnych testach genetycznych dla genów ryzyka raka .

Badania przesiewowe dla kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi

Jeśli stwierdzono u Ciebie zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, możesz poddawać się corocznym skanom MRI lub mammografii, w zależności od wieku i poziomu ryzyka.

Czasami zamiast mammografii stosuje się skany MRI, ponieważ lepiej wykrywają raka, jeśli masz gęstą tkankę piersi.

Prywatne badanie piersi

Programy badań przesiewowych zapewniają opiekę podczas całego procesu przesiewowego, łącznie z dalszym leczeniem i opieką, jeśli jej potrzebujesz.

W przypadku prywatnego badania, opieka i leczenie, których możesz potrzebować po badaniu, mogą nie być dostępne u dostawcy.

W każdej chwili możesz jednak zostać skierowany z powrotem do , jeśli wyniki prywatnej mammografii okażą się nieprawidłowe.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj ulotkę . Myślisz o przeprowadzeniu prywatnego testu przesiewowego?