Chlamydia – powikłania

Jeśli chlamydia nie jest leczona, czasami może się rozprzestrzeniać i powodować potencjalnie poważne problemy.

Powikłania u mężczyzn

Zapalenie jąder

U mężczyzn chlamydia może rozprzestrzenić się na jądra i najądrze (rurki, które przenoszą plemniki z jąder), powodując ich bolesność i obrzęk. Jest to znane jako zapalenie najądrzy lub zapalenie jądra i najądrza.

Stan zapalny leczy się zwykle antybiotykami. Jeśli nie jest leczone, może to wpłynąć na twoją płodność.

Reaktywne zapalenie stawów

Chlamydia jest najczęstszą przyczyną nabytego płciowo reaktywnego zapalenia stawów (SARA). W tym miejscu dochodzi do zapalenia stawów, oczu lub cewki moczowej (przewodu odprowadzającego mocz z organizmu), zwykle w ciągu pierwszych kilku tygodni po zakażeniu chlamydią.

Może wpływać na kobiety, które przeszły chlamydię, ale częściej występuje u mężczyzn.

Obecnie nie ma lekarstwa na SARA, ale większość ludzi poprawia się w ciągu kilku miesięcy. W międzyczasie leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takimi jak ibuprofen, może pomóc złagodzić objawy.

Powikłania u kobiet

Choroba zapalna miednicy (PID)

U kobiet chlamydia może rozprzestrzenić się na macicę, jajniki lub jajowody. Może to powodować stan zwany chorobą zapalną miednicy (PID) .

PID może powodować szereg poważnych problemów, takich jak:

  • trudności z zajściem w ciążę lub bezpłodność
  • uporczywy (przewlekły) ból miednicy
  • zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej (kiedy zapłodnione jajeczko zagnieździ się poza macicą)

Objawy PID są ogólnie podobne do objawów chlamydii , w tym dyskomfort lub ból podczas seksu, ból podczas oddawania moczu i krwawienie między miesiączkami i po seksie.

PID zwykle leczy się 2-tygodniowym cyklem antybiotyków . Ryzyko wystąpienia problemów, takich jak bezpłodność, jest mniejsze, jeśli jest leczone wcześnie, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza tak szybko, jak to możliwe, jeśli masz objawy choroby.

Powikłania ciąży

Jeśli masz chlamydię, która nie jest leczona podczas ciąży, istnieje szansa, że zarazisz się nią swoje dziecko. Jeśli tak się stanie, u Twojego dziecka może rozwinąć się infekcja oka (zapalenie spojówek) i infekcja płuc (zapalenie płuc).

Jeśli Twoje dziecko ma objawy tych schorzeń, położna lub lekarz rodzinny mogą zorganizować badanie w celu wykrycia chlamydii, a do leczenia infekcji można zastosować antybiotyki.

Nieleczona chlamydia w ciąży może również zwiększać ryzyko problemów, takich jak przedwczesny poród (przed 37 tygodniem ciąży) lub mała masa urodzeniowa.