Choroba rezusa – objawy

Rhesus dotyka tylko dziecko, a matka nie odczuwa żadnych objawów.

Objawy choroby Rh zależą od jej ciężkości. Około 50% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę rezus, ma łagodne objawy, które są łatwe do wyleczenia.

Objawia nienarodzone dziecko

Jeśli Twoje dziecko zachoruje na chorobę rezusową jeszcze w łonie matki, może dojść do anemii, ponieważ ich czerwone krwinki są niszczone szybciej niż zwykle przez przeciwciała.

Jeśli Twoje dziecko ma anemię, jego krew będzie cieńsza i będzie płynąć szybciej. Zwykle nie powoduje to żadnych zauważalnych objawów, ale można to wykryć za pomocą USG znanego jako USG Doppler.

Jeśli niedokrwistość jest ciężka, podczas badań obrazowych można wykryć powikłania choroby rezusowej , takie jak obrzęk wewnętrzny.

Znaki noworodka

Dwa główne problemy wywoływane przez rezus u noworodka to niedokrwistość hemolityczna i żółtaczka . W niektórych przypadkach dziecko może mieć również niskie napięcie mięśniowe (hipotonię) i może brakować mu energii.

Jeśli dziecko ma chorobę rezus, nie zawsze będzie miało oczywiste objawy po urodzeniu. Objawy mogą czasami pojawić się do 3 miesięcy później.

Niedokrwistość hemolityczna

Niedokrwistość hemolityczna występuje w przypadku zniszczenia czerwonych krwinek. Dzieje się tak, gdy przeciwciała z krwi RhD ujemnej matki przenikają przez łożysko do krwi dziecka. Przeciwciała atakują RhD dodatnią krew dziecka, niszcząc czerwone krwinki.

U noworodka może to powodować bladość skóry, przyspieszenie oddychania, złe karmienie lub żółtaczkę.

Żółtaczka

Żółtaczka u noworodków powoduje żółknięcie skóry i białek oczu. U niemowląt o ciemnej karnacji zażółcenie będzie najbardziej widoczne w ich oczach lub na dłoniach i podeszwach.

Żółtaczka jest spowodowana nagromadzeniem się we krwi substancji chemicznej zwanej bilirubiną. Bilirubina to żółta substancja, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie podczas rozpadu czerwonych krwinek. Zwykle jest usuwany z krwi przez wątrobę, więc może być wydalany z organizmu wraz z moczem.

U niemowląt z chorobą rezus wątroba nie jest w stanie przetworzyć wysokiego poziomu bilirubiny, który gromadzi się w wyniku niszczenia czerwonych krwinek dziecka.