Długowzroczność – leczenie

Istnieje kilka sposobów korygowania dalekowzroczności.

Okulary

Krótkowzroczność można zwykle łatwo i bezpiecznie skorygować, zakładając okulary z soczewkami, które zostały przepisane specjalnie dla Ciebie. Zobacz diagnozowanie dalekowzroczności, aby uzyskać więcej informacji o tym, co oznacza twoja recepta.

Noszenie soczewek, które zostały przepisane specjalnie dla Ciebie, zapewni prawidłowe skupienie światła na tylnej części oka (siatkówce), dzięki czemu bliskie obiekty nie będą rozmyte.

Grubość i waga potrzebnych soczewek będzie zależeć od tego, jak dalekowzroczny jesteś. Dalekowzroczność może się pogarszać z wiekiem, więc wraz z wiekiem może być konieczne zwiększenie siły przepisanej recepty.

Niektórym osobom przysługuje pomoc w pokryciu kosztów oprawek i soczewek okularów, na przykład osoby poniżej 16 roku życia lub osoby otrzymujące zasiłek dochodowy. Dowiedz się więcej o uprawnieniach do opieki okulistycznej , aby sprawdzić, czy się kwalifikujesz.

Jeśli się nie kwalifikujesz, będziesz musiał zapłacić za swoje okulary. Koszt może się znacznie różnić w zależności od wybranej ramy. Okulary zaczynają się od około 50 funtów, a designerskie okulary kosztują kilkaset funtów.

Szkła kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą być również używane do korekcji wzroku w taki sam sposób jak okulary. Niektórzy wolą soczewki kontaktowe, ponieważ są lekkie i prawie niewidoczne, ale niektórzy uważają je za bardziej kłopotliwe niż noszenie okularów.

Niektóre soczewki kontaktowe można nosić raz, a następnie wyrzucić na koniec dnia (jednorazowe), podczas gdy inne można zdezynfekować i użyć ponownie.

Twój optyk może doradzić Ci najbardziej odpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych. Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, bardzo ważne jest, aby zachować dobrą higienę soczewek, aby zapobiec infekcjom oczu. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie soczewek kontaktowych .

Podobnie jak w przypadku okularów, niektórym osobom przysługują bony na koszt soczewek kontaktowych. Dowiedz się więcej o uprawnieniach do opieki okulistycznej , aby sprawdzić, czy się kwalifikujesz.

Jeśli się nie kwalifikujesz, będziesz musiał zapłacić za soczewki kontaktowe. Koszt może się różnić w zależności od recepty i rodzaju wybranej soczewki. Mogą wahać się od 5 do 10 funtów miesięcznie w przypadku niektórych artykułów jednorazowego użytku miesięcznego, do 30-50 funtów miesięcznie w przypadku niektórych artykułów jednorazowego użytku.

Laserowa chirurgia oka

Laserowa chirurgia oka polega na użyciu lasera w celu zmiany kształtu rogówki (przezroczystej warstwy z przodu oka) w celu poprawy krzywizny, dzięki czemu światło jest lepiej skupione na tylnej części oka.

Najczęściej stosowanym rodzajem laserowej chirurgii oka w przypadku nadwzroczności jest laserowa keratektomia in situ (LASIK).

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się miejscowe krople znieczulające w celu znieczulenia oczu. Podczas zabiegu jednym rodzajem lasera na czole rogówki powstaje cienka warstwa ochronna, a następnie kształt rogówki innym rodzajem lasera.

Trwa to około 30 minut, a oba oczy są zwykle leczone tego samego dnia. Wkrótce potem możesz wrócić do domu i zwykle możesz wrócić do pracy i prowadzić samochód następnego dnia.

LASIK można wykonać tylko wtedy, gdy rogówka jest wystarczająco gruba, krzywizna rogówki nie jest zbyt stroma, a powierzchnia oka jest zdrowa. Techniki wykorzystujące sztuczne soczewki (patrz poniżej) są bardziej odpowiednie dla niektórych osób, szczególnie dla osób starszych.

Dowiedz się więcej o chirurgii laserowej z Royal College of Ophthalmologists.

Wyniki

LASIK może poprawić zarówno czytanie, jak i widzenie na odległość, umożliwiając kontakty towarzyskie i zajęcia na świeżym powietrzu bez noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Większość osób, które przeszły operację laserową, twierdzi, że są zadowolone z wyników, ale okulary mogą być nadal potrzebne do niektórych czynności po zabiegu.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju operacji, nie można zagwarantować wyników operacji laserowej i istnieje ryzyko powikłań. Czasami konieczne może być powtórzenie leczenia.

Ryzyko i komplikacje

Chirurgia laserowa oka ma pewne ryzyko i skutki uboczne.

  • dyskomfort oczu – chirurgia laserowa oka może tymczasowo wpłynąć na ochronną warstwę łez na przedniej części oka. Wiele osób odczuwa dyskomfort oczu we wczesnym okresie po zabiegu. Nawilżające krople do oczu mogą pomóc, ale zwykle nie są wymagane dłużej niż przez kilka miesięcy.
  • zamglone widzenie – pełne wyzdrowienie z LASIK zajmuje około 3 do 6 miesięcy, a wiele osób zauważa rozmycie lub zamglenie wokół jasnych świateł we wczesnych tygodniach. Około 1 na 20 osób wymaga dalszego leczenia laserowego w celu poprawy widzenia.
  • istnieje również niewielkie ryzyko potencjalnie poważnych powikłań, które mogą zagrozić Twojemu widzeniu, takich jak zakażenie rogówki lub blizny. Ale te problemy są rzadkie i można je leczyć przeszczepem rogówki, jeśli wystąpią.

Upewnij się, że rozumiesz wszystkie związane z tym ryzyko, zanim zdecydujesz się na laserową operację oka.

Kto nie może mieć operacji laserowej?

Nie powinieneś poddawać się zabiegowi laserowej operacji oka, jeśli masz mniej niż 21 lat. Dzieje się tak, ponieważ Twój wzrok może się nadal rozwijać.

Nawet jeśli masz ponad 21 lat, laserową operację oka należy wykonywać tylko wtedy, gdy Twoje okulary lub recepty na soczewki kontaktowe nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich 2 lat lub dłużej.

Chirurgia laserowa nie jest również odpowiednia, jeśli:

  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią – Twój organizm będzie zawierał hormony, które powodują niewielkie wahania wzroku, co utrudnia precyzyjny zabieg
  • masz inne problemy z oczami, takie jak suchość oczu lub zaćma (mętne plamy w soczewce oka)

Chirurgia laserowa oka może być ogólnie skuteczna w przypadku osób dalekowzrocznych z receptą do 4 dni (patrz zrozumienie recepty ), chociaż niektóre osoby z wyższymi receptami mogą być skutecznie leczone. Twój okulista może Ci w tym pomóc.

Dostępność i koszt

Chirurgia laserowa zwykle nie jest dostępna w ramach , ponieważ inne metody leczenia, takie jak okulary lub soczewki kontaktowe, pozwalają widzieć wystarczająco dobrze, aby wykonywać większość normalnych czynności. Zwykle będziesz musiał zapłacić za operację prywatnie.

Ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju potrzebnej recepty, miejsca zamieszkania, indywidualnej kliniki oraz rodzaju sprzętu używanego podczas zabiegu. Ale ogólnie rzecz biorąc, zwykle za każde oko trzeba zapłacić od 600 do 2500 funtów.

Dowiedz się więcej o chirurgii laserowej oka w .

Sztuczne implanty soczewek

Chirurgia laserowa oka nie jest odpowiednia dla osób z wczesnymi stadiami zaćmy , która występuje częściej wraz z wiekiem. Zwykle nie powoduje to również całkowitej wolności od okularów dla osób starszych.

Chirurgia polegająca na zastąpieniu naturalnej soczewki wewnątrz oka implantem soczewki wieloogniskowej jest obecnie często stosowana jako alternatywa dla chirurgii laserowej oka w korekcji nadwzroczności.

Ta operacja, zwana refrakcyjną wymianą soczewki, jest podobna do operacji zaćmy . Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i wkrótce możesz wrócić do domu.