Demencja z ciałami Lewy’ego – leczenie

Obecnie nie ma lekarstwa na demencję za pomocą ciał Lewy’ego, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami.

Plany opieki

Przed rozpoczęciem leczenia Twoje obecne i przyszłe potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej zostaną ocenione oraz sporządzony zostanie plan opieki.

Jest to sposób na zapewnienie odpowiedniego leczenia dostosowanego do Twoich potrzeb. Obejmuje identyfikację obszarów, w których możesz potrzebować pomocy, takich jak:

Przeczytaj więcej o planach opieki

Medycyna

Medycyna nie może powstrzymać demencji z pogorszeniem stanu ciał Lewy’ego, ale u niektórych osób może pomóc złagodzić niektóre objawy.

Inhibitory acetylocholinoesterazy

Inhibitory acetylocholinoesterazy (AChE), takie jak donepezil (Aricept), rywastygmina (Exelon) i galantamina (Reminyl), mogą pomóc złagodzić halucynacje , splątanie i senność u niektórych osób.

Działają one poprzez zwiększanie poziomu substancji chemicznej zwanej acetylocholiną w mózgu, co poprawia zdolność komórek mózgowych do wysyłania sygnałów do siebie nawzajem.

Częste działania niepożądane obejmują nudności i wymioty, biegunkę , bóle głowy , zmęczenie i skurcze mięśni.

Memantyna

Ten lek nie jest inhibitorem AChE. Działa poprzez blokowanie działania dużej ilości substancji chemicznej zwanej glutaminianem w mózgu.

Memantynę stosuje się w przypadku umiarkowanej lub ciężkiej demencji z ciałami Lewy’ego. Jest odpowiedni dla tych, którzy nie mogą przyjmować inhibitorów AChE.

Skutki uboczne mogą obejmować bóle głowy, zawroty głowy i zaparcia, ale są one zwykle tylko przejściowe.

Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych skutków ubocznych konkretnego leku, przeczytaj dołączoną do niego ulotkę informacyjną dla pacjenta i porozmawiaj z lekarzem.

Inne leki

Inne leki, które mogą pomóc w opanowaniu niektórych objawów demencji z ciałami Lewy’ego, obejmują:

 • lewodopa – może pomóc w problemach z poruszaniem się, ale może również pogorszyć inne objawy i musi być uważnie monitorowana przez lekarza
 • leki przeciwdepresyjne – można je podawać osobom cierpiącym na depresję
 • klonazepam – może to pomóc, jeśli wystąpi szczególny rodzaj zaburzeń snu związanych z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM)
 • leki przeciwpsychotyczne (takie jak haloperidol) – mogą pomóc w zachowaniu, które naraża Ciebie lub inne osoby na ryzyko krzywdy, ale mogą powodować poważne skutki uboczne i należy ich unikać, gdy tylko jest to możliwe

Wsparcie i inne terapie

Oprócz medycyny istnieje wiele terapii i praktycznych środków, które mogą ułatwić życie osobie z demencją.

Obejmują one:

 • terapia zajęciowa mająca na celu zidentyfikowanie problematycznych obszarów życia codziennego, takich jak ubieranie się, i pomoc w ułatwianiu życia
 • terapia mowy i języka, aby poprawić komunikację lub problemy z połykaniem
 • fizjoterapia wspomagająca ruch
 • terapie psychologiczne, takie jak stymulacja poznawcza (zajęcia i ćwiczenia mające na celu poprawę pamięci, umiejętności rozwiązywania problemów i zdolności językowych)
 • techniki relaksacyjne, takie jak masaż, terapia muzyczna lub taneczna
 • interakcje społeczne, zajęcia rekreacyjne i inne zajęcia związane z demencją , takie jak kafejki pamięci (sesje dla osób z problemami z pamięcią i ich opiekunów w celu uzyskania wsparcia i porady)
 • modyfikacje domu, takie jak usunięcie niebezpieczeństwa potknięcia, zapewnienie dobrego oświetlenia domu oraz dodanie uchwytów i poręczy

Pomocne może być skontaktowanie się z grupą wsparcia, taką jak The Lewy Body Society , The Alzheimer’s Society lub Dementia UK .

Przeczytaj więcej o dobrym życiu z demencją

Koniec życia i kwestie prawne

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie demencję, możesz podjąć takie ustalenia dotyczące opieki, które uwzględni spadek zdolności umysłowych.

Może to obejmować zapewnienie, że Twoje życzenia zostaną uwzględnione, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie podejmować decyzji.

Warto rozważyć:

 • sporządzenie wcześniejszej decyzji , która ujawni Twoje preferencje dotyczące leczenia na wypadek, gdybyś nie był w stanie tego zrobić w przyszłości
 • posiadanie planu, w którym chcesz poddać się leczeniu, gdy stan pacjenta stanie się bardziej zaawansowany
 • udzielenie względnie trwałego pełnomocnictwa , umożliwiającego podejmowanie decyzji dotyczących Ciebie, jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić

Przeczytaj więcej o zarządzaniu sprawami prawnymi osoby z demencją i planowaniu końca życia .

Pomoc i porady dla opiekunów

Jeśli opiekujesz się osobą z demencją, pomocne może być przeczytanie więcej na temat: