Dur brzuszny – objawy

Objawy duru brzusznego pojawiają się zwykle 1 lub 2 tygodnie po zakażeniu bakterią Salmonella typhi.

Po leczeniu objawy duru brzusznego powinny szybko ustąpić w ciągu 3 do 5 dni.

Jeśli nie jest leczony, zwykle pogarsza się w ciągu kilku tygodni i istnieje znaczne ryzyko wystąpienia zagrażających życiu powikłań tyfusu .

Bez leczenia pełne wyzdrowienie może zająć tygodnie, a nawet miesiące, a objawy mogą powrócić.

Główne objawy duru brzusznego to:

Później, w miarę postępu infekcji, możesz stracić apetyt, nudności, bóle brzucha i biegunkę . U niektórych osób może pojawić się wysypka.

Uzyskanie porady lekarskiej

Jeśli masz objawy duru brzusznego (nawet jeśli zostałeś zaszczepiony), skontaktuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli niedawno wróciłeś z podróży zagranicznej.

Jest mało prawdopodobne, aby objawy były spowodowane tyfusem, ale najlepiej jest je sprawdzić na wypadek konieczności leczenia.

Jeśli zachorujesz podczas podróży za granicę, możesz skorzystać z pomocy:

  • kontaktując się z przedstawicielem biura podróży, w którym dokonałeś rezerwacji
  • kontaktując się z ubezpieczycielem turystycznym
  • kontaktując się z konsulatem brytyjskim w odwiedzanym rejonie lub, jeśli czujesz się bardzo chory, z lokalnymi służbami ratunkowymi

Biuro ds . Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO) zapewnia porady dotyczące podróży według krajów oraz dane kontaktowe wszystkich brytyjskich konsulatów i ambasad w innych krajach .

Przed podróżą warto sporządzić listę odpowiednich danych kontaktowych i numerów telefonów na wypadek sytuacji awaryjnej.