Dysforia płciowa – leczenie

Leczenie dysforii płciowej ma na celu pomóc osobom z tą chorobą żyć tak, jak chcą, z preferowaną tożsamością płciową.

Co to oznacza, będzie się różnić w zależności od osoby i jest inne w przypadku dzieci, młodzieży i dorosłych. Twój zespół opieki specjalistycznej będzie pracował z Tobą nad planem leczenia dostosowanym do Twoich potrzeb.

Leczenie dzieci i młodzieży

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 18 lat i podejrzewa się, że ma dysforię płciową, zwykle jest kierowane do specjalistycznej Kliniki Tożsamości Płci (GIC) dla dzieci i młodzieży.

Przeczytaj, jak znaleźć klinikę ds. Tożsamości płciowej .

Personel tych poradni może przeprowadzić szczegółową ocenę Twojego dziecka, aby pomóc mu określić, jakiego wsparcia potrzebuje.

W zależności od wyników tej oceny, opcje dla dzieci i młodzieży z podejrzeniem dysforii płciowej mogą obejmować:

 • terapia rodzinna
 • indywidualna psychoterapia dziecięca
 • wsparcie lub doradztwo rodziców
 • praca grupowa dla młodych ludzi i ich rodziców
 • regularne przeglądy w celu monitorowania rozwoju tożsamości płciowej
 • terapia hormonalna (patrz poniżej)

Leczenie Twojego dziecka powinno być uzgodnione z zespołem multidyscyplinarnym (MDT). Jest to grupa różnych współpracujących ze sobą pracowników służby zdrowia, w skład której mogą wchodzić specjaliści, tacy jak specjaliści zdrowia psychicznego i endokrynolodzy dziecięcy (specjaliści w zakresie chorób hormonalnych u dzieci).

Większość zabiegów oferowanych na tym etapie ma charakter psychologiczny, a nie medyczny lub chirurgiczny. Dzieje się tak, ponieważ większość dzieci z podejrzeniem dysforii płciowej nie ma tego stanu po osiągnięciu dojrzałości płciowej . Wsparcie psychologiczne daje młodym ludziom i ich rodzinom szansę na przedyskutowanie swoich myśli i otrzymanie wsparcia, które pomoże im poradzić sobie z emocjonalnym stresem związanym z chorobą, bez konieczności wykonywania bardziej drastycznych terapii.

Terapia hormonalna

Jeśli Twoje dziecko ma dysforię płciową i osiągnęło dojrzałość płciową, może być leczone analogami hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH). Są to syntetyczne (wytworzone przez człowieka) hormony, które hamują działanie hormonów naturalnie wytwarzanych przez organizm.

Niektóre zmiany zachodzące w okresie dojrzewania są napędzane przez hormony. Na przykład hormon testosteron, który jest produkowany przez jądra u chłopców, pomaga stymulować wzrost penisa.

Analogi GnRH tłumią hormony wytwarzane przez organizm Twojego dziecka. Tłumią również dojrzewanie i mogą pomóc w opóźnieniu potencjalnie niepokojących zmian fizycznych spowodowanych przez ich ciało, które staje się jeszcze bardziej podobne do płci biologicznej, dopóki nie osiągną wystarczającego wieku, aby zastosować opcje leczenia omówione poniżej.

Analogi GnRH będą brane pod uwagę w przypadku Twojego dziecka tylko wtedy, gdy ocena wykaże, że doświadcza wyraźnego niepokoju i ma silne pragnienie życia jako tożsamość płciowa.

Uważa się, że skutki leczenia analogami GnRH są w pełni odwracalne, dlatego leczenie można zwykle przerwać w dowolnym momencie po rozmowie między Tobą, Twoim dzieckiem i Twoim MDT.

Przejście do usług dla dorosłych

Nastolatki w wieku 17 lat lub starsze mogą zostać przyjęte w poradni dla dorosłych. Są uprawnieni do wyrażenia zgody na własne leczenie i przestrzegania standardowych protokołów dla dorosłych.

W tym wieku lekarze mogą być znacznie pewniejsi w postawieniu diagnozy dysforii płciowej i, w razie potrzeby, mogą podjąć kroki w kierunku bardziej trwałego leczenia hormonalnego lub chirurgicznego w celu dalszej zmiany ciała dziecka, aby dopasować go do tożsamości płciowej.

Zabieg dla dorosłych

Dorośli z dysforią płciową powinni zostać skierowani do specjalistycznego GIC dla dorosłych. Podobnie jak w przypadku specjalistycznych GIC dla dzieci i młodzieży, kliniki te mogą oferować bieżące oceny, leczenie, wsparcie i porady, w tym:

 • wsparcie zdrowia psychicznego, takie jak poradnictwo
 • leczenie hormonami krzyżowymi (patrz poniżej)
 • terapia mowy i języka – aby pomóc zmienić Twój głos, aby brzmiał bardziej typowo dla Twojej tożsamości płciowej
 • zabiegi depilacji, zwłaszcza zarostu
 • grupy wsparcia rówieśniczego, aby poznać inne osoby z dysforią płciową
 • grupy wsparcia bliskich dla Twojej rodziny

Dla niektórych osób wsparcie i porady kliniki to wszystko, czego potrzebują, aby czuć się komfortowo ze swoją tożsamością płciową. Inni będą potrzebować bardziej rozległego leczenia, takiego jak pełne przejście na płeć przeciwną. Zakres leczenia zależy wyłącznie od Ciebie.

Terapia hormonalna

Terapia hormonalna dla dorosłych polega na przyjmowaniu hormonów preferowanej płci:

 • trans mężczyzna (kobieta do mężczyzny) weźmie testosteron (hormony maskulinizujące)
 • transpłciowa kobieta (od mężczyzny do kobiety) przyjmuje estrogen (hormony feminizujące)

Celem terapii hormonalnej jest zapewnienie Ci większego komfortu zarówno pod względem wyglądu fizycznego, jak i samopoczucia. Hormony te rozpoczynają proces zmiany twojego ciała w bardziej kobiece lub bardziej męskie, w zależności od twojej tożsamości płciowej. Zwykle należy je przyjmować przez czas nieokreślony, nawet jeśli masz operację rekonstrukcji narządów płciowych.

Terapia hormonalna może być jedynym sposobem leczenia, którego potrzebujesz, aby móc żyć z dysforią płciową. Hormony mogą poprawić samopoczucie i oznaczać, że nie musisz rozpoczynać życia w preferowanej płci ani poddawać się operacji.

Zmiany w transpłciowych kobietach

Jeśli jesteś kobietą transpłciową, zmiany, które możesz zauważyć podczas terapii hormonalnej, obejmują:

 • twój penis i jądra stają się mniejsze
 • mniej mięśni
 • więcej tłuszczu na biodrach
 • Twoje piersi stają się nierówne i nieznacznie powiększają się
 • mniej owłosienia twarzy i ciała

Terapia hormonalna nie wpłynie na głos transpłciowej kobiety. Aby podnieść głos, kobiety transpłciowe będą wymagały terapii głosowej i rzadko operacji modyfikującej głos.

Zmiany w transpłciowych mężczyznach

Jeśli jesteś mężczyzną transpłciowym, zmiany, które możesz zauważyć podczas terapii hormonalnej, obejmują:

 • więcej zarostu na ciele i twarzy
 • więcej mięśni
 • twoja łechtaczka (mała, wrażliwa część żeńskich narządów płciowych) staje się większa
 • twoje miesiączki ustają
 • zwiększony popęd seksualny (libido)

Twój głos może również stać się nieco głębszy, ale może nie być tak głęboki, jak głosy innych mężczyzn.

Ryzyka

Nie ma pewności co do możliwych zagrożeń związanych z długotrwałym maskulinizacją i feminizującym leczeniem hormonalnym. Należy uświadomić sobie potencjalne ryzyko i znaczenie regularnego monitorowania przed rozpoczęciem leczenia.

Niektóre z potencjalnych problemów najbardziej związanych z terapią hormonalną obejmują:

Terapia hormonalna spowoduje również, że zarówno transpłciowi mężczyźni, jak i kobiety transpłciowe staną się mniej płodne, a ostatecznie całkowicie bezpłodne. Twój specjalista powinien omówić konsekwencje dla płodności przed rozpoczęciem leczenia i może porozmawiać z Tobą o możliwości przechowywania komórek jajowych lub nasienia (tzw. Przechowywania gamet) na wypadek, gdybyś w przyszłości chciała mieć dzieci. Jednak prawdopodobnie nie będzie to dostępne w .

Nie ma gwarancji, że płodność wróci do normy, jeśli hormony zostaną zatrzymane.

Monitorowanie

Podczas przyjmowania tych hormonów będziesz musiał poddawać się regularnym kontrolom w GIC lub w lokalnej przychodni. Zostaniesz oceniony, aby sprawdzić, czy nie występują oznaki potencjalnych problemów zdrowotnych i czy terapia hormonalna działa.

Jeśli uważasz, że terapia hormonalna nie działa, porozmawiaj z lekarzem, który Cię leczy. W razie potrzeby można przerwać przyjmowanie hormonów (chociaż niektóre zmiany są nieodwracalne, takie jak głębszy głos u transpłciowych mężczyzn i wzrost piersi u transpłciowych kobiet).

Ewentualnie możesz być sfrustrowany tym, jak długo terapia hormonalna przyniesie rezultaty, ponieważ zajmie to kilka miesięcy, zanim pojawią się pewne zmiany. Hormony nie mogą zmienić kształtu twojego szkieletu, na przykład szerokości ramion lub bioder. Nie może też zmienić Twojego wzrostu.

Hormony powodujące dysforię płciową są również dostępne z innych źródeł, takich jak Internet, i może być kuszące, aby uzyskać je stąd, zamiast przez swoją klinikę. Jednak hormony z innych źródeł mogą nie być licencjonowane i bezpieczne. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie tych hormonów, poinformuj o tym swoich lekarzy, aby mogli Cię monitorować.

Zmiana ról społecznych

Jeśli chcesz poddać się operacji rekonstrukcyjnej narządów płciowych, zazwyczaj najpierw musisz mieszkać w pełnym wymiarze godzin z preferowaną tożsamością płciową przez co najmniej rok. Jest to znane jako „społeczne przejście ról płciowych” (wcześniej znane jako „doświadczenie z życia wzięte” lub „RLE”) i pomoże w potwierdzeniu, czy stała operacja chirurgiczna jest właściwą opcją.

Możesz rozpocząć zmianę roli społecznej, gdy tylko będziesz gotowy, po omówieniu tego z zespołem opieki, który może zaoferować wsparcie w trakcie całego procesu.

Długość zalecanego okresu przejściowego może się różnić, ale zwykle wynosi od jednego do dwóch lat. Zapewni to wystarczająco dużo czasu na zdobycie szeregu doświadczeń związanych z preferowaną rolą płciową, takich jak praca, wakacje i imprezy rodzinne.

W przypadku niektórych rodzajów operacji, takich jak obustronna mastektomia (usunięcie obu piersi) u transpłciowych mężczyzn, może nie być konieczne ukończenie całego okresu przejściowego przed operacją.

Operacja

Po zakończeniu zmiany roli społecznej i wraz z zespołem opieki poczujecie, że jesteście gotowi, możesz zdecydować się na operację, aby trwale zmienić swoją płeć.

Najczęstsze opcje są omówione poniżej, ale możesz porozmawiać z członkami swojego zespołu i chirurgiem podczas konsultacji o pełnym dostępnym zakresie.

Operacja trans man

W przypadku transpłciowych mężczyzn operacja może obejmować:

Falloplastyka wykorzystuje istniejącą tkankę pochwy i skórę pobraną z wewnętrznego przedramienia lub dolnej ściany brzucha, aby utworzyć penisa. Metoidioplastyka polega na utworzeniu penisa z łechtaczki, który został powiększony poprzez terapię hormonalną.

Celem tego typu zabiegu jest wytworzenie funkcjonującego penisa, który umożliwia oddawanie moczu na stojąco oraz zachowanie doznania seksualnego. Zwykle będziesz potrzebować więcej niż jednej operacji, aby to osiągnąć.

Operacja trans kobiety

W przypadku kobiet transpłciowych operacja może obejmować:

 • orchidektomia (usunięcie jąder)
 • penektomia (usunięcie prącia)
 • waginoplastyka (budowa pochwy)
 • plastyka sromu (budowa sromu)
 • łechtaczka (budowa łechtaczki z czuciem)
 • implanty piersi
 • operacja feminizacji twarzy (operacja nadania twarzy bardziej kobiecego kształtu)

Pochwa jest zwykle tworzona i wyściełana skórą z prącia, a do tworzenia warg sromowych wykorzystuje się tkankę z moszny (worek, w którym znajdują się jądra). Cewka moczowa (rurka moczowa) jest skracana i umieszczana na nowo. W niektórych przypadkach podczas pochwy można użyć fragmentu jelita, jeśli terapia hormonalna spowodowała znaczne zmniejszenie prącia i moszny.

Celem tego typu zabiegu jest stworzenie funkcjonującej pochwy o akceptowalnym wyglądzie i zachowaniu doznania seksualnego.

Niektóre kobiety transpłciowe nie mogą mieć pełnej pochwy z powodów medycznych lub mogą nie chcieć mieć funkcjonującej pochwy. W takich przypadkach opcją jest kosmetyczna plastyka sromu i łechtaczki, a także usunięcie jąder i penisa.

Życie po operacji

Po operacji większość transseksualnych kobiet i mężczyzn jest zadowolonych ze swojej nowej płci i czuje się dobrze ze swoją tożsamością płciową. Przegląd wielu badań przeprowadzonych w ciągu 20 lat wykazał, że 96% osób, które przeszły operację rekonstrukcji narządów płciowych, było zadowolonych.

Pomimo wysokiego poziomu osobistej satysfakcji, osoby, które przeszły operację rekonstrukcji narządów płciowych, mogą spotykać się z uprzedzeniami lub dyskryminacją ze względu na swój stan. Leczenie może czasami wywoływać u ludzi uczucie:

 • odizolowane, jeśli nie są z ludźmi, którzy rozumieją, przez co przechodzą
 • zestresowany lub obawiający się braku akceptacji społecznej
 • dyskryminowani w pracy

Istnieją prawne zabezpieczenia chroniące przed dyskryminacją (patrz wytyczne dotyczące dysforii płciowej ), ale z innymi rodzajami uprzedzeń może być trudniej sobie poradzić. Jeśli odczuwasz niepokój lub przygnębienie od czasu leczenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub lekarzem w swojej przychodni.