Dysforia płciowa – objawy

Nie ma fizycznych objawów dysforii płciowej, ale osoby z tą chorobą mogą doświadczać i przejawiać szereg uczuć i zachowań .

W wielu przypadkach osoba z dysforią płciową zaczyna odczuwać niedopasowanie między swoją płcią biologiczną a tożsamością płciową we wczesnym dzieciństwie. W przypadku innych może to nastąpić dopiero w wieku dorosłym.

Dzieci

Zachowania związane z dysforią płciową u dzieci mogą obejmować:

 • upierając się, że są płci przeciwnej
 • niechęć lub odmowa noszenia ubrań, które są zwykle noszone przez ich płeć i chcą nosić ubrania zwykle noszone przez płeć przeciwną
 • nie lubienie lub odmawianie udziału w zajęciach i grach, które są zwykle związane z ich płcią, oraz chęć wzięcia udziału w zajęciach i grach typowo związanych z płcią przeciwną
 • wolą bawić się z dziećmi przeciwnej płci biologicznej
 • niechęć do oddawania moczu lub odmowa oddawania moczu, jak to zwykle robią inni członkowie ich płci biologicznej – na przykład chłopiec może chcieć usiąść, aby oddać mocz, a dziewczyna może chcieć wstać
 • nalegając lub mając nadzieję, że ich genitalia się zmienią – na przykład chłopiec może powiedzieć, że chce się pozbyć swojego penisa, a dziewczyna może chcieć wyhodować penisa
 • uczucie skrajnego cierpienia z powodu fizycznych zmian w okresie dojrzewania

Dzieci z dysforią płciową mogą przejawiać niektóre lub wszystkie z tych zachowań. Jednak w wielu przypadkach takie zachowania są tylko częścią dzieciństwa i niekoniecznie oznaczają, że Twoje dziecko ma dysforię płciową.

Na przykład wiele dziewcząt zachowuje się w sposób, który można określić jako „chłopczycę”, co jest często postrzegane jako część normalnego rozwoju kobiet. Nierzadko zdarza się również, że chłopcy odgrywają role dziewcząt i przebierają się w ubrania matki lub siostry. Zwykle jest to tylko faza.

Większość dzieci, które zachowują się w ten sposób, nie ma dysforii płciowej i nie zostaje transseksualistami. Tylko w rzadkich przypadkach zachowanie to utrzymuje się do wieku nastoletniego i dorosłego.

Nastolatki i dorośli

Jeśli uczucie dysforii płciowej jest nadal obecne, gdy Twoje dziecko jest nastolatkiem lub dorosłym, prawdopodobnie nie przechodzi przez fazę.

Jeśli jesteś nastolatkiem lub osobą dorosłą, u której dysforia płciowa zaczęła się w dzieciństwie, możesz teraz mieć znacznie jaśniejsze poczucie swojej tożsamości płciowej i tego, jak chcesz sobie z nią radzić. Wiele osób z silnym poczuciem dysforii płciowej jest w pełni transseksualnych w okresie nastoletnim.

Sposób, w jaki dysforia płci wpływa na nastolatków i dorosłych, różni się od sposobu, w jaki wpływa na dzieci. Jeśli jesteś nastolatkiem lub osobą dorosłą z dysforią płciową, możesz czuć:

 • bez wątpienia twoja tożsamość płciowa jest sprzeczna z twoją płcią biologiczną
 • czujesz się komfortowo tylko wtedy, gdy jesteś w roli płciowej preferowanej przez ciebie tożsamości płciowej
 • silne pragnienie ukrycia lub pozbycia się fizycznych oznak swojej płci, takich jak piersi, owłosienie ciała lub zarys mięśni
 • silna niechęć do genitaliów Twojej płci biologicznej – i silne pragnienie zmiany lub pozbycia się ich

Bez odpowiedniej pomocy i wsparcia niektórzy ludzie mogą próbować stłumić swoje uczucia i próbować żyć zgodnie z biologiczną płcią. Ostatecznie jednak większość ludzi nie jest w stanie tego utrzymać.

Posiadanie lub tłumienie tych uczuć jest często bardzo trudne, w wyniku czego wielu transseksualistów i osób z dysforią płciową doświadcza depresji , samookaleczeń lub myśli samobójczych .

Jeśli masz depresję lub myśli samobójcze, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Alternatywnie możesz zadzwonić do Samarytan za darmo pod numer 116 123. Są dostępni 24 godziny na dobę, aby omówić wszelkie problemy, które możesz napotkać, i zrobią to z całkowitą pewnością. Alternatywnie możesz wysłać e-mail na adres jo@samaritans.org .

Pomocne może być również skontaktowanie się z The Beaumont Society pod numerem 01582 412220 (dostępnym również 24 godziny na dobę) w celu uzyskania porady i wsparcia. Beaumont Society to ogólnokrajowa organizacja prowadzona przez i dla społeczności transpłciowej.