Endarterektomia tętnicy szyjnej – alternatywy

Endarterektomia tętnicy szyjnej jest głównym sposobem leczenia zwężenia tętnic szyjnych, ponieważ jest bardzo skuteczna.

Ale istnieje również alternatywna procedura zwana umieszczeniem stentu do tętnicy szyjnej lub stentowaniem.

Umieszczenie stentu w tętnicy szyjnej

Umieszczenie stentu tętnicy szyjnej jest mniej inwazyjne niż endarterektomia tętnicy szyjnej, ponieważ nie wymaga nacięcia szyi.

Stentowanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu wąskiej, elastycznej rurki zwanej cewnikiem do tętnicy w pachwinie.

Następnie jest wkręcany do tętnicy szyjnej za pomocą promieni rentgenowskich, aby wprowadzić ją na miejsce.

Mały balonik na końcu cewnika napełnia się do około 5 mm w miejscu zwężonej tętnicy, a następnie wprowadza się mały cylinder z siatki zwany stentem.

Balon jest opróżniany i usuwany, pozostawiając stent na miejscu, aby utrzymać tętnicę otwartą i umożliwić przepływ krwi.

Po zabiegu musisz leżeć płasko i pozostać nieruchomo przez około godzinę, aby zapobiec krwawieniu z tętnicy.

Będziesz musiał pozostać w szpitalu na noc, ale będziesz mógł wrócić do domu następnego dnia.

Podobnie jak endarterektomia tętnicy szyjnej, stentowanie wiąże się z pewnym ryzykiem.

Ryzyko wystąpienia kolejnego udaru lub śmierci jest nieco większe niż po endarterektomii tętnicy szyjnej, zwłaszcza gdy zabieg wykonuje się wkrótce po wystąpieniu objawów.

Ale długoterminowe wyniki udanej procedury nie różnią się od endarterektomii tętnicy szyjnej.

Decyzja o tym, którą procedurę podejmiesz, będzie oparta na twoich osobistych życzeniach, ogólnej sprawności i ocenie twojej historii klinicznej. Jednym z głównych czynników jest to, ile czasu minęło od ostatniego objawu.

Ładne wytyczne

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) potwierdził, że stentowanie jest bezpieczną procedurą i ma dobre krótkoterminowe wyniki.

Dowody sugerują, że skuteczna procedura stentu wiąże się z takim samym długoterminowym ryzykiem udaru, jak endarterektomia tętnicy szyjnej.

NICE radzi, że pod warunkiem oceny ryzyka związanego ze stentowaniem, jak po operacji, można bezpiecznie zaoferować tę alternatywę.

Przeczytaj wytyczne NICE dotyczące wymiany stentu tętnicy szyjnej w objawowym zwężeniu tętnicy szyjnej zewnątrzczaszkowej .