Hipotonia – leczenie

Zalecany plan leczenia hipotonii (obniżonego napięcia mięśniowego) będzie zależał od przyczyny.

Hipotonia spowodowana przedwczesnym urodzeniem dziecka zwykle ustępuje wraz z wiekiem dziecka.

Jednak w tym okresie i w przypadku innych problemów związanych z wcześniactwem może być potrzebne specjalistyczne leczenie i wsparcie.

Hipotonia u niemowląt urodzonych przez matki z miastenią zwykle szybko ustępuje. Ponownie, gdy dziecko się poprawia, może być potrzebne specjalistyczne leczenie i wsparcie.

W przypadkach, gdy hipotonia jest spowodowana infekcją, objawy mogą ustąpić, jeśli infekcja zostanie skutecznie leczona.

Jeśli wyleczenie podstawowej przyczyny hipotonii nie jest możliwe – jak to niestety często się zdarza – leczenie będzie koncentrować się głównie na próbie poprawy i wsparcia funkcji mięśni osoby.

Odbywa się to poprzez fizjoterapię , terapię zajęciową oraz terapię mowy i języka. Na przykład mogą być wymagane ortezy i sprzęt adaptacyjny.

W niektórych przypadkach mogą być dostępne środki z usług opieki społecznej, aby pomóc w opłaceniu takich rzeczy, jak adaptacja domu, pomoce do chodzenia i wózki inwalidzkie.

Jeśli potrzebne jest dodatkowe wsparcie w szkole, dostępne może być również finansowanie.

Przeczytaj więcej na temat sprzętu do opieki, pomocy i adaptacji , sprzętu ułatwiającego poruszanie się oraz usług dla dzieci i młodzieży .

Fizjoterapia

Jeśli fizjoterapia jest zalecana, fizjoterapeuta oceni napięcie mięśniowe Twojego dziecka i zleci wykonanie serii ćwiczeń i zadań.

W leczeniu hipotonii głównymi celami fizjoterapii są:

  • poprawić postawę i koordynację w celu skompensowania niskiego napięcia mięśniowego
  • wzmacniają mięśnie wokół stawów rąk i nóg, dzięki czemu zapewniają większe wsparcie i stabilność

Fizjoterapeuta opracuje program obejmujący szereg ćwiczeń, które dziecko będzie wykonywać codziennie.

Terapia powinna być zabawna i zintegrowana z codziennymi zajęciami Twojego dziecka, zarówno w domu, jak iw szkole.

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa uczy umiejętności potrzebnych do wykonywania codziennych czynności. Na przykład terapeuta zajęciowy może skupić się na poprawie umiejętności rąk i palców potrzebnych do ubierania się i karmienia.

Podobnie jak w przypadku fizjoterapii, możesz otrzymać propozycję regularnych sesji terapii zajęciowej. Będziesz także uczyć się ćwiczeń i zadań, które możesz wykonywać codziennie.

Może być również zalecany sprzęt ułatwiający poruszanie się, taki jak orteza kostki lub stopy, jeśli twoje kostki lub stopy są dotknięte hipotonią.

Terapia mowy i języka

Logopeda (SLT) może ocenić karmienie i połykanie Twojego dziecka oraz pomóc zidentyfikować problemy z połykaniem, które czasami mogą być związane z hipotonią.

SLT będzie również w stanie wydawać zalecenia dotyczące wspomagania karmienia.