Ileostomia – Życie z ileostomią

Chociaż początkowe dostosowanie może być trudne, ileostomia nie oznacza, że nie możesz mieć pełnego i aktywnego życia.

Wiele osób ze stomią twierdzi, że ich jakość życia poprawiła się od czasu wykonania ileostomii, ponieważ nie muszą już radzić sobie z niepokojącymi i niewygodnymi objawami.

Ale jeśli po operacji trudno Ci się dostosować, pomocne może być skontaktowanie się z innymi osobami, które miały podobne doświadczenia, za pośrednictwem grup wsparcia, takich jak Ileostomia i Grupa wsparcia worka wewnętrznego .

Poniższe informacje mogą być również przydatne, jeśli masz ileostomię lub planujesz ją mieć w najbliższej przyszłości.

Sprzęt do ileostomii

Przed i po zabiegu ileostomii zobaczysz pielęgniarkę, która specjalizuje się w pomocy osobom ze stomią.

Pielęgniarka doradzi Ci, jakiego sprzętu będziesz potrzebować i jak postępować ze stomią.

Worki stomijne

Twoja stomia będzie wytwarzać płynne odpady trawienne, które mogą mieć konsystencję od wodnistej do konsystencji podobnej do owsianki, która jest zbierana w worku stomijnym.

Dostępna jest szeroka gama worków stomijnych, ale specjalistyczna pielęgniarka stomijna może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego urządzenia.

Aby pomóc zmniejszyć podrażnienia skóry, worki stomijne są wykonane z hipoalergicznego (niealergicznego) materiału i zawierają specjalne filtry, które pomagają zapewnić, że worki nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.

Można je łatwo opróżnić przez otwór w dnie i schować pod codzienną odzieżą.

Zwykle najlepiej opróżnić torbę do toalety, gdy jest wypełniona w około jednej trzeciej, ponieważ zapobiega to wybrzuszaniu się worka pod ubraniem.

Zwykle zaleca się wymianę worków i wyrzucanie ich do ogólnego kosza (nie do toalety) co 1 lub 2 dni.

Na początku życie z ileostomią może być stresującym doświadczeniem. Może minąć trochę czasu, zanim się do tego przyzwyczaisz, ale z praktyką i wsparciem pielęgniarki stomijnej i rodziny, używanie worków stomijnych stanie się rutyną.

Inny sprzęt i produkty

Istnieją również dodatkowe produkty, które mogą ułatwić życie z ileostomią.

Obejmują one:

 • pasy nośne i pasy
 • dezodoranty, które można włożyć do urządzenia
 • chusteczki ochronne do skóry
 • spraye do usuwania kleju
 • ochronne osłony stomii

Twoja pielęgniarka stomijna będzie w stanie doradzić Ci, jaki sprzęt będzie najbardziej odpowiedni do skutecznego leczenia ileostomii.

Zamawianie i opłacanie sprzętu

Jeśli masz ileostomię, będziesz mieć prawo do bezpłatnych recept na niezbędne produkty.

Przed opuszczeniem szpitala otrzymasz pierwszy zapas worków stomijnych, a także informacje na temat recepty.

Poinformuj swojego lekarza rodzinnego o swoich przepisach, aby mógł je odnotować w Twojej dokumentacji medycznej i wystawiać recepty w przyszłości.

Twoja recepta może zostać przekazana do apteki lub wysłana do wyspecjalizowanego dostawcy, który dostarczy urządzenia.

Nie ma potrzeby gromadzenia zapasów, ale zaleca się zamawianie większej liczby urządzeń, póki jest ich jeszcze dużo, aby nie zabrakło Ci zapasów.

Pielęgnacja stomii

Stomia może powodować podrażnienie skóry otaczającej otwór, dlatego ważne jest, aby skóra była czysta.

Powinieneś regularnie czyścić ten obszar przy użyciu łagodnego mydła i wody.

Podczas czyszczenia możesz zauważyć małe plamki krwi wokół stomii. To zupełnie normalne.

Jest to spowodowane delikatnymi naczyniami krwionośnymi w tkankach stomii, które mogą łatwo krwawić. Krwawienie wkrótce ustanie.

Pieczenie lub swędzenie skóry to znak, że musisz zmienić sprzęt.

Jeśli na dużym obszarze skóry wystąpi stan zapalny, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką stomijną, którzy będą w stanie przepisać krem, proszek lub spray do leczenia tego stanu.

Dieta

W ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji zwykle zaleca się przestrzeganie diety ubogiej w błonnik.

Dzieje się tak, ponieważ dieta bogata w błonnik może zwiększyć gęstość stolca, co może spowodować tymczasowe zablokowanie jelit.

Po około 8 tygodniach zwykle będziesz w stanie powrócić do normalnej diety.

Po powrocie do zdrowia powinieneś starać się stosować zdrową, zbilansowaną dietę, która zawiera dużo świeżych owoców i warzyw (co najmniej 5 porcji dziennie) oraz produkty pełnoziarniste.

Jeśli po operacji zdecydujesz się wprowadzić do swojej diety nowe pokarmy, staraj się wprowadzać je powoli, w ilości 1 rodzaju pokarmu na każdy posiłek.

Pozwoli ci to ocenić wpływ jedzenia na układ pokarmowy.

Przydatne może być prowadzenie dziennika posiłków, abyś mógł rejestrować jedzenie, które zjadłeś i jak się później czujesz.

Na przykład może wystąpić biegunka po zjedzeniu pikantnych potraw lub po wypiciu alkoholu lub napojów zawierających kofeinę.

Odwodnienie

Jeśli nie masz już jelita grubego (okrężnicy), istnieje większe ryzyko odwodnienia .

Dzieje się tak, ponieważ jedną z funkcji okrężnicy jest ponowne wchłanianie wody i minerałów z powrotem do organizmu.

Dlatego ważne jest, aby pić dużo wody, jeśli masz ileostomię, szczególnie w czasie upałów lub w okresach, w których jesteś bardziej aktywny niż zwykle.

W aptekach dostępne są również saszetki z płynami zastępującymi roztwory do odwodnienia.

Zapach i wiatr

W ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji mogą wystąpić duże wzdęcia (wzdęcia) .

Jest to nieszkodliwe, ale może być krępujące i niewygodne. Powinno ustąpić, gdy jelita wracają do zdrowia po operacji.

Pomocne może być dokładne żucie jedzenia i unikanie jedzenia, które powoduje gazy.

Obejmują one:

 • fasolki
 • brokuły
 • kapusta
 • kalafior
 • cebule
 • jajka

Gazowane napoje i piwo również powodują gazy. Nie pomijaj posiłków, aby zapobiec gazom, ponieważ pogorszy to problem.

Jeśli problem nie ustąpi, Twój lekarz rodzinny lub pielęgniarka stomijna powinni być w stanie zalecić lek, który może pomóc w redukcji gazów.

Wiele osób martwi się również, że ich zewnętrzna torba będzie pachnieć. Ale wszystkie nowoczesne urządzenia mają filtry powietrza z węglem drzewnym, który neutralizuje zapach.

W razie potrzeby dostępne są specjalne płyny i tabletki, które są umieszczane w torebkach, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach.

Lek

Wiele leków jest zaprojektowanych tak, aby powoli rozpuszczały się w układzie pokarmowym.

Oznacza to, że niektóre leki mogą nie być tak skuteczne, jeśli masz ileostomię, ponieważ mogłyby dostać się prosto do torby.

Poinformuj swojego lekarza rodzinnego lub farmaceutę o swojej stomii, aby mogli zalecić alternatywny rodzaj leku, taki jak niepowlekana pigułka, proszek lub płyn.

U kobiet ileostomia może wpływać na skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego warto omówić z lekarzem lub farmaceutą alternatywne metody antykoncepcji.

Zajęcia

Po całkowitym wyzdrowieniu po operacji nie ma powodu, dla którego nie możesz wrócić do większości swoich normalnych zajęć, w tym do pracy, uprawiania sportu, podróży i uprawiania seksu.

Porozmawiaj ze swoją pielęgniarką stomijną przed powrotem do swoich normalnych zajęć, ponieważ może ona udzielić porady w kwestiach, które mogą być konieczne do wzięcia pod uwagę, gdy masz ileostomię.

Na przykład mogą doradzić noszenie ochronnych osłon stomii podczas uprawiania sportu lub zaopatrzenie się w produkty ileostomii przed podróżą.

Życie z workiem krętniczo-odbytniczym

Życie z workiem krętniczo-odbytniczym różni się od życia z ileostomią, ponieważ procedura nie obejmuje tworzenia stomii w brzuchu (brzuchu).

Zamiast tego odpady trawienne są przechowywane w wewnętrznej torebce i wydalane przez odbytnicę i odbyt.

Jeśli miałeś worek krętniczo-odbytniczy, może się okazać, że będziesz musiał go opróżniać do 20 razy dziennie w ciągu pierwszych kilku dni po operacji.

Ale liczba przypadków, w których musisz iść do toalety, będzie powoli maleć, gdy worek rozszerzy się i przyzwyczaisz się do kontrolowania otaczających ją mięśni.

Większość ludzi stwierdza, że aktywność worka ustala po 6 do 12 miesiącach, chociaż liczba wypróżnień będzie się różnić w zależności od osoby.

Poprawa kontroli mięśni

Ćwiczenia mięśni kontrolujących oddawanie stolca (mięśnie dna miednicy) mogą ułatwić pójście do toalety, jeśli masz worek krętniczo-odbytniczy.

Może również zmniejszyć prawdopodobieństwo przypadkowych wycieków w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji.

Ćwiczenia dna miednicy, jak opisano poniżej, są dobrym sposobem na poprawę kontroli mięśni:

 • Usiądź lub połóż się wygodnie z lekko rozstawionymi kolanami.
 • Bez poruszania mięśniami brzucha, zaciśnij mięśnie wokół tylnego odcinka, tak jakbyś próbował zatrzymać przepływający wiatr.
 • Utrzymuj ten skurcz tak długo, jak możesz: co najmniej 2 sekundy, zwiększając do 10 sekund w miarę poprawy.
 • Zrelaksuj się przez taką samą ilość czasu przed powtórzeniem.

Najlepiej dążyć do 10 krótkich, szybkich i silnych skurczów.

Ból odbytu

Ból lub swędzenie odbytu są częste u osób z workiem krętniczo-odbytniczym. Regularne kąpiele powinny złagodzić ten stan.

Zaleca się również stosowanie kremu ochronnego do skóry. Twój lekarz rodzinny może doradzić Ci najlepszy krem dla Ciebie.