Infekcja nerek – leczenie

Większość osób z infekcją nerek można leczyć w domu za pomocą kuracji antybiotykami i w razie potrzeby paracetamolem.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli poczujesz gorączkę i ból brzucha, dolnej części pleców lub genitaliów, który nie ustąpi.

Powinieneś również zgłosić się do lekarza rodzinnego, jeśli masz objawy ZUM , które nie ustąpiły po kilku dniach lub jeśli masz krew w moczu .

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma ZUM, nawet jeśli jest to tylko zapalenie pęcherza, udaj się do lekarza rodzinnego lub udaj się na pogotowie poza godzinami pracy.

Lek

Antybiotyki

Jeśli jesteś leczony w domu, zwykle zostanie Ci przepisany cykl tabletek lub kapsułek z antybiotykiem, który trwa od 7 do 14 dni.

Zwykle zaczniesz czuć się lepiej wkrótce po rozpoczęciu leczenia, a całkowita poprawa powinna nastąpić po około 2 tygodniach.

Jeśli objawy nie wykazują poprawy po 24 godzinach od rozpoczęcia leczenia, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Leki przeciwbólowe

Przyjmowanie leku przeciwbólowego, takiego jak paracetamol, powinno złagodzić objawy bólu i wysokiej temperatury.

Jednak przeciwzapalne środki przeciwbólowe (NLPZ), takie jak ibuprofen, nie są zwykle zalecane w przypadku infekcji nerek – mogą zwiększać ryzyko dalszych problemów z nerkami, więc nie należy ich przyjmować, chyba że zaleci to lekarz. Lekarz może je przepisać tylko w określonych okolicznościach.

Rzeczy, które możesz spróbować samemu

Jeśli masz infekcję nerek, staraj się nie „unosić się” nad deską sedesową, gdy idziesz do toalety, ponieważ może to spowodować, że pęcherz nie zostanie całkowicie opróżniony.

Dla większości osób z infekcją nerek ważne jest również picie dużej ilości płynów (najlepiej wody), ponieważ pomoże to wypłukać bakterie z nerek. Staraj się pić wystarczająco dużo, aby często oddawać mocz o jasnym kolorze.

Jeśli masz niewydolność nerek, zasięgnij porady lekarza, ile wypić.

Upewnij się, że dużo odpoczywasz. Infekcja nerek może być fizycznie wyczerpująca, nawet jeśli jesteś normalnie zdrowy i silny. Powrót do pracy może zająć do 2 tygodni.

Leczenie w szpitalu

Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do szpitala, jeśli masz problem, który sprawia, że jesteś podatny na infekcje nerek.

Standardową praktyką jest dalsze badanie wszystkich mężczyzn z infekcją nerek tylko dlatego, że stan ten występuje znacznie rzadziej u mężczyzn. Kobiety zwykle nie są kierowane, chyba że przeszły 2 lub więcej infekcji nerek.

Większość dzieci z infekcją nerek będzie leczona w szpitalu.

Leczenie szpitalne może być również konieczne, jeśli:

Jeśli zostaniesz przyjęty do szpitala z infekcją nerek, prawdopodobnie będziesz podłączony do kroplówki, abyś mógł otrzymać płyny, które pomogą Ci się nawodnić. Antybiotyki można również podawać w kroplówce.

Będziesz mieć regularne badania krwi i moczu, aby monitorować stan zdrowia i skuteczność antybiotyków w zwalczaniu infekcji.

Większość ludzi dobrze reaguje na leczenie. Dopóki nie wystąpią żadne komplikacje, zwykle zdrowie powinno być na tyle dobre, aby opuścić szpital w ciągu 3 do 7 dni.

Leczenie zwykle zmienia się na tabletki lub kapsułki po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków w kroplówce.

Jeśli wystąpi więcej niż jedna infekcja nerek, możesz potrzebować dalszych badań. Twój lekarz rodzinny lub specjalista szpitalny zorganizowałby te testy za Ciebie.