Jaskra – diagnoza

Jaskra jest zwykle wykrywana podczas rutynowego badania wzroku, często zanim spowoduje jakiekolwiek zauważalne objawy. Później zwykle potrzebne są inne testy w celu zdiagnozowania i monitorowania stanu.

Ważne jest, aby regularnie wykonywać badania wzroku, aby problemy takie jak jaskra można było zdiagnozować i leczyć tak wcześnie, jak to możliwe. Wczesne leczenie może zapobiec poważnemu zaburzeniu wzroku.

Powinieneś mieć badanie wzroku co najmniej co 2 lata. Jeśli masz większe ryzyko jaskry – na przykład, jeśli masz z nią bliskiego krewnego – możesz zalecić częstsze badania.

Możesz zrobić badanie wzroku u lokalnego optyka. Badania u optyków przeprowadza optometrysta. Znajdź optyka w pobliżu .

Niektóre osoby mogą otrzymać bezpłatne badania wzroku w ramach . Dowiedz się, czy masz prawo do bezpłatnych badań wzroku .

Testy do diagnozowania i monitorowania jaskry

Istnieje kilka szybkich i bezbolesnych testów, które optometrysta może wykonać, jeśli po rutynowym badaniu wzroku podejrzewa u Ciebie jaskrę.

Test ciśnienia w oku

Test ciśnienia w oku (tonometria) wykorzystuje instrument zwany tonometrem do pomiaru ciśnienia wewnątrz oka.

Optyk wprowadzi niewielką ilość leku przeciwbólowego (znieczulającego) i barwnika w przedniej części oka. Następnie skierują światło do oka i delikatnie dotykają jego powierzchni tonometrem.

Niektórzy optycy używają innego przyrządu, który używa podmuchu powietrza i nie dotyka oka, aby sprawdzić ciśnienie.

Gonioskopia

Gonioskopia to badanie polegające na spojrzeniu na przednią część oka – wypełnioną płynem przestrzeń między kolorową częścią (tęczówkę) a przezroczystym okienkiem w przedniej części oka (rogówka). W tym miejscu płyn powinien wypłynąć z oka.

Gonioskopia może pomóc w ustaleniu, czy ten obszar („kąt”) jest otwarty, czy zamknięty (zablokowany), co może wpływać na sposób wypływania płynu z oka. Poinformuje optometrystę o typie jaskry.

Test pola widzenia

Test pola widzenia (czasami nazywany perymetrią) sprawdza brakujące obszary widzenia.

Możesz zobaczyć sekwencję punktów świetlnych i poprosić o naciśnięcie przycisku, aby wskazać, które z nich możesz zobaczyć. Na krawędziach pola widzenia (widzenie peryferyjne) pojawią się kropki, które często są pierwszym obszarem dotkniętym jaskrą.

Jeśli nie widzisz plam na obrzeżach, może to oznaczać, że jaskra uszkodziła twoje widzenie.

Ocena nerwu wzrokowego

Nerw wzrokowy, który łączy oko z mózgiem, może ulec uszkodzeniu w jaskrze, więc można przeprowadzić ocenę, aby sprawdzić, czy jest zdrowy.

Do testu zostaną użyte krople do oczu, aby powiększyć źrenice. Twoje oczy są następnie badane za pomocą:

  • lampa szczelinowa (mikroskop z jasnym światłem)
  • optyczna tomografia koherentna – rodzaj skanowania, w którym specjalne promienie światła są wykorzystywane do skanowania tylnej części oka i uzyskania jego obrazu

Krople do oczu stosowane do poszerzania źrenic mogą tymczasowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, więc po wizycie będziesz musiał zorganizować powrót do domu.

Skierowanie do specjalisty

Jeśli jaskra zostanie wykryta podczas badania wzroku, należy skierować do specjalisty okulisty (okulisty) na dalsze badania. Potwierdzą twoją diagnozę i dowiedzą się:

  • jak bardzo stan się rozwinął
  • ile szkód wyrządziła jaskra w twoich oczach
  • co mogło spowodować jaskrę

Będą wtedy mogli udzielić porady dotyczącej leczenia. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz leczenie jaskry .

W niektórych przypadkach okulista będzie nadal Cię leczył. Ale w przypadku mniej poważnych typów jaskry możesz zostać skierowany z powrotem do optyka.