Jaskra – leczenie

Istnieje kilka różnych metod leczenia jaskry, w tym krople do oczu, leczenie laserowe i chirurgia. Najlepsze leczenie będzie zależeć od okoliczności.

Leczenie nie może cofnąć żadnej utraty wzroku, która już wystąpiła, ale może zapobiec pogorszeniu się wzroku.

Twój plan leczenia

Twoje leczenie będzie w dużej mierze zależało od rodzaju jaskry, którą masz. Najczęstszy typ, jaskra pierwotna otwartego kąta, jest zwykle leczony kroplami do oczu. Jeśli krople nie pomogą, można zaproponować leczenie laserowe lub operację.

Leczenie innych rodzajów jaskry może obejmować:

 • jaskra pierwotna zamkniętego kąta – natychmiastowe leczenie w szpitalu lekami obniżającymi ciśnienie w oku, a następnie leczenie laserem
 • jaskra wtórna – krople do oczu, leczenie laserowe lub operacja, w zależności od przyczyny
 • jaskra dziecięca – zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie problemu w oku, który doprowadził do nagromadzenia się płynu i ciśnienia

Zaleca się również regularne wizyty kontrolne w celu monitorowania oczu i sprawdzenia, czy leczenie działa. W większości klinik znajduje się oficer łącznikowy kliniki okulistycznej, z którym będziesz się kontaktować. Ważne jest, aby nie przegapić żadnego z tych spotkań.

Główne zabiegi opisano poniżej.

Krople do oczu

Krople do oczu są głównym sposobem leczenia jaskry. Istnieje kilka różnych typów, których można użyć, ale wszystkie działają poprzez zmniejszenie ciśnienia w oczach.

Zwykle są używane od 1 do 4 razy dziennie. Ważne jest, aby używać ich zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli nie zauważyłeś żadnych problemów ze wzrokiem. Twój wzrok jest zagrożony, jeśli nie zastosujesz się do zalecanego leczenia.

Być może będziesz musiał wypróbować kilka typów, zanim znajdziesz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Czasami może być konieczne użycie więcej niż jednego typu na raz.

Krople do oczu mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak podrażnienie oczu, a niektóre nie są odpowiednie dla osób z określonymi schorzeniami.

Jak aplikować krople do oczu

Aby zastosować krople do oczu:

 • delikatnie odciągnij palcem dolną powiekę
 • przytrzymaj buteleczkę nad okiem i pozwól, aby pojedyncza kropla wpadła do kieszeni utworzonej w dolnej powiece
 • zamknij oko i trzymaj je zamknięte na kilka minut

Jeśli używasz różnych rodzajów kropli do oczu, odczekaj co najmniej 5 minut między użyciem różnych rodzajów.

Po nałożeniu kropli do oczu delikatnie uciskaj wewnętrzny kącik oka (przez powiekę) przez około minutę. Zmniejsza to odpływ kropli do oczu z oka, co pomaga wzmocnić jej działanie. Pomaga również zmniejszyć wszelkie skutki uboczne.

Leczenie laserowe

Leczenie laserowe może być zalecane, jeśli krople do oczu nie poprawiają objawów.

W tym miejscu wysokoenergetyczna wiązka światła jest ostrożnie skierowana na część oka, aby powstrzymać gromadzenie się w nim płynu.

Rodzaje zabiegów laserowych obejmują:

 • trabekuloplastyka laserowa – laser służy do otwierania drenów w oku, co pozwala na odpłynięcie większej ilości płynu i zmniejsza ciśnienie wewnątrz oka
 • leczenie laserem cyklodiodowym – laser służy do zniszczenia części tkanki oka wytwarzającej płyn, co może zmniejszyć ciśnienie w oku
 • irydotomia laserowa – laser jest używany do tworzenia otworów w tęczówce, aby umożliwić odpływ płynu z oka

Leczenie laserowe jest zwykle wykonywane, gdy nie śpisz. W celu znieczulenia oczu stosuje się krople miejscowo znieczulające – podczas zabiegu można po prostu poczuć krótkie ukłucie bólu lub gorąco.

Po zabiegu laserowym nadal może być konieczne stosowanie kropli do oczu.

Operacja

Zabieg chirurgiczny może być zalecany w rzadkich przypadkach, gdy leczenie kroplami do oczu lub laserem nie było skuteczne.

Najczęstszym rodzajem operacji jaskry jest trabekulektomia. Polega na usunięciu części przewodów do drenażu oka, aby umożliwić łatwiejsze odpłynięcie płynu.

Operację jaskry można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym (gdy nie śpisz) lub znieczuleniu ogólnym (podczas snu).

Większość ludzi nie będzie już potrzebować kropli do oczu po trabekulektomii, a po operacji nie powinno być dużego bólu.

Twój lekarz powinien omówić rodzaj operacji, którą zaleca, a także wszelkie ryzyko i korzyści, zanim zdecydujesz, czy ją kontynuować.

Inne rodzaje operacji jaskry obejmują:

 • trabekulotomia – podobna do trabekulektomii, ale prąd elektryczny służy do usunięcia niewielkiej części rurek drenażowych oka
 • wiskokanalostomia – część białej zewnętrznej powłoki gałki ocznej (twardówki) jest usuwana, dzięki czemu płyn może łatwiej odpłynąć z oka
 • głęboka sklerektomia – rurki drenażowe w oku są poszerzane, czasami poprzez wszczepienie do nich niewielkiego urządzenia
 • Bypass stentu beleczkowego – do oka wprowadza się małą rurkę, aby zwiększyć odpływ płynu

Po operacji oko może łzawić i być zaczerwienione, a widzenie może być lekko zamazane przez okres do 6 tygodni, ale powinno wrócić do normy.

Szpital udzieli porad dotyczących czynności, które możesz wykonywać podczas powrotu do zdrowia. Większości ludzi zaleca się utrzymywanie suchych oczu i unikanie prowadzenia pojazdów, czytania i podnoszenia ciężarów przez co najmniej tydzień.