Kontaktowe zapalenie skóry – diagnoza

Lekarz rodzinny może zazwyczaj zdiagnozować kontaktowe zapalenie skóry na podstawie wyglądu skóry i pytając o objawy.

Będą chcieli wiedzieć, kiedy pojawiły się Twoje objawy i jakie substancje miałeś kontakt.

Rozpoznawanie alergenów i substancji drażniących

Jeśli lekarz rodzinny zdiagnozuje kontaktowe zapalenie skóry, spróbuje określić, co wywołało twoje objawy. Jeśli można zidentyfikować alergeny lub czynniki drażniące, możesz podjąć kroki w celu uniknięcia tych substancji i zmniejszenia ryzyka nasilenia się objawów.

Lekarz rodzinny zapozna się z Twoją historią medyczną i zada pytania dotyczące Twojego stylu życia i zawodu. Mogą również zapytać, czy w Twojej rodzinie występowało zapalenie skóry lub egzema.

Skierowanie do specjalisty

Jeśli nie można zidentyfikować alergenów lub substancji drażniących powodujących kontaktowe zapalenie skóry, możesz zostać skierowany do dermatologa (lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób skóry).

Możesz również zostać skierowany do dermatologa, jeśli zostanie zidentyfikowany wyzwalacz, ale objawy nie reagują na leczenie.

Testowanie na alergeny

Najlepszym sposobem sprawdzenia reakcji na alergeny są testy płatkowe. Podczas testu płatkowego na skórę nakładane są niewielkie ilości znanych alergenów.

Substancje są przymocowane do pleców za pomocą niealergicznej taśmy. Czasami mogą być przyczepione do ramion.

Po 2 dniach plastry usuwa się i ocenia skórę, aby sprawdzić, czy nie wystąpiła reakcja.

Twoja skóra będzie zwykle ponownie badana po kolejnych 2 dniach, ponieważ większość reakcji alergicznego kontaktowego zapalenia skóry rozwija się tak długo.

Testowanie substancji drażniących

Trudno jest sprawdzić, czy określone produkty podrażniają skórę, ponieważ testy na ich obecność są zawodne.

W niektórych przypadkach przydatny jest powtarzany test otwartej aplikacji (ROAT), szczególnie do oceny kosmetyków. ROAT polega na ponownym nakładaniu substancji na ten sam obszar skóry dwa razy dziennie przez 7 dni, aby zobaczyć, jak reaguje Twoja skóra.

Jest to szczególnie przydatny sposób na sprawdzenie w domu własnych kosmetyków pod kątem reakcji.