Kontaktowe zapalenie skóry – leczenie

Jeśli można zidentyfikować substancję powodującą kontaktowe zapalenie skóry i jej uniknąć, objawy powinny ulec poprawie, a nawet mogą całkowicie ustąpić.

Istnieje wiele metod leczenia, które pomagają złagodzić objawy, jeśli nie możesz uniknąć substancji powodującej je.

Farmaceuta będzie mógł zalecić takie zabiegi jak emolienty (środki nawilżające) , które należy wcierać w skórę, aby zapobiec jej wysuszeniu.

Znajdź najbliższą aptekę

Unikanie przyczyny

Jednym z najważniejszych kroków w leczeniu kontaktowego zapalenia skóry jest identyfikacja i unikanie alergenów lub czynników drażniących, które na Ciebie wpływają. Jeśli możesz skutecznie uniknąć lub zmniejszyć narażenie na przyczynę, nie powinieneś odczuwać żadnych objawów.

Nie zawsze jest łatwo uniknąć czynników drażniących lub alergenów, które na Ciebie wpływają, ale farmaceuta, lekarz rodzinny lub dermatolog (specjalista ds. Skóry) może zasugerować sposoby zminimalizowania kontaktu z czynnikami wywołującymi stan.

Jeśli w ramach pracy jesteś narażony na działanie drażniących, noś odzież ochronną, aby zminimalizować kontakt. Poinformuj pracodawcę o swoim stanie zdrowia, aby pomógł Ci uniknąć przyczyn w jak największym stopniu.

Emolienty

Emolienty to zabiegi nawilżające nakładane bezpośrednio na skórę w celu ograniczenia utraty wody i pokrycia jej warstwą ochronną. Często są używane w leczeniu suchych lub łuszczących się chorób skóry, takich jak egzema.

Wybór emolientu

Dostępnych jest kilka różnych emolientów. Być może będziesz musiał wypróbować kilka, aby znaleźć taki, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Możesz również zalecić użycie mieszanki emolientów, takich jak:

 • maść do bardzo suchej skóry
 • krem lub balsam do mniej suchej skóry
 • emolient do użycia zamiast mydła
 • środek zmiękczający do twarzy i dłoni, a inny do ciała

Różnica między balsamami, kremami i maściami polega na tym, ile zawierają olejku. Maści zawierają najwięcej oleju, więc mogą być dość tłuste, ale najskuteczniej utrzymują wilgoć w skórze. Balsamy zawierają najmniej oleju, więc nie są tłuste, ale mogą być mniej skuteczne. Kremy są gdzieś pomiędzy.

Kremy i balsamy są zwykle bardziej odpowiednie dla skóry objętej stanem zapalnym (obrzękiem). Maści są bardziej odpowiednie dla obszarów suchej skóry, które nie są objęte stanem zapalnym.

Jeśli używasz określonego emolientu przez jakiś czas, może on w końcu stać się mniej skuteczny lub może zacząć podrażniać skórę. W takim przypadku farmaceuta może polecić inny produkt.

Jak stosować emolienty

Używaj emolientu często iw dużych ilościach. Wiele osób uważa za pomocne przechowywanie oddzielnych zapasów emolientów w pracy lub szkole.

Aby zastosować emolient:

 • użyj dużej ilości
 • nie wcierać – wcierać w skórę w tym samym kierunku, w którym rosną włosy
 • przy bardzo suchej skórze emolient nakładać 2 do 4 razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza
 • po kąpieli lub prysznicu delikatnie osusz skórę, a następnie natychmiast nałóż emolient na jeszcze wilgotną skórę

Jeśli jesteś narażony na czynniki drażniące w pracy, które powodują kontaktowe zapalenie skóry, pamiętaj o regularnym stosowaniu emolientów w trakcie i po pracy.

Nie udostępniaj emolientów innym osobom.

Skutki uboczne

Czasami niektóre emolienty mogą podrażniać skórę. Jeśli masz kontaktowe zapalenie skóry, Twoja skóra będzie wrażliwa i czasami może reagować na określone składniki, takie jak perfumy w dostępnych bez recepty emolientach.

Jeśli Twoja skóra reaguje na emolient, przestań go używać i porozmawiaj z farmaceutą, który może zalecić inny produkt.

Należy pamiętać, że niektóre emolienty zawierają parafinę i mogą stanowić zagrożenie pożarowe, dlatego nie należy ich używać w pobliżu otwartego ognia. Emolienty dodane do wody do kąpieli mogą sprawić, że kąpiel będzie bardzo śliska, dlatego należy uważać, wchodząc i wychodząc z wanny.

Miejscowe kortykosteroidy

Kontaktowe zapalenie skóry może spowodować, że jaśniejsza skóra stanie się czerwona, a ciemniejsza stanie się ciemnobrązowa, fioletowa lub szara.

Jeśli Twoja skóra jest również obolała i zaogniona, lekarz rodzinny może przepisać miejscowy kortykosteroid (krem lub maść nakładany bezpośrednio na skórę), który może szybko zmniejszyć stan zapalny.

Kortykosteroidy stosowane zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub lekarza są bezpiecznym i skutecznym lekiem na kontaktowe zapalenie skóry.

Wybór miejscowego kortykosteroidu

Można przepisać miejscowe kortykosteroidy o różnej mocy, w zależności od ciężkości kontaktowego zapalenia skóry i miejsca dotkniętej chorobą skóry.

Możesz zostać przepisany:

 • mocniejszy krem do krótkotrwałego stosowania na ciężkie kontaktowe zapalenie skóry
 • słabszy krem, jeśli wyprysk jest łagodny
 • słabszy krem do stosowania na twarzy, genitaliach lub w fałdach stawów (takich jak łokcie), ponieważ skóra jest cieńsza w tych obszarach
 • mocniejszy krem do stosowania na dłoniach i podeszwach stóp, ponieważ skóra jest tutaj grubsza

Jak stosować miejscowe kortykosteroidy

W przypadku stosowania kortykosteroidów, preparat należy nakładać cienką warstwą na wszystkie dotknięte chorobą miejsca. O ile lekarz nie zalecił inaczej, należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ulotce informacyjnej dla pacjenta dołączonej do leku. W ten sposób dowiesz się, ile należy zastosować.

Podczas epizodu ciężkiego kontaktowego zapalenia skóry nie należy stosować kortykosteroidu więcej niż dwa razy dziennie. Większość ludzi musi stosować go tylko raz dziennie.

Najpierw należy nałożyć emolient i odczekać około 30 minut przed miejscowym zastosowaniem kortykosteroidu.

Lek zwykle zaczyna działać w ciągu kilku dni. Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli stosowałeś miejscowo kortykosteroid i objawy nie uległy poprawie.

Skutki uboczne

Miejscowe kortykosteroidy mogą powodować łagodne, krótkotrwałe uczucie pieczenia lub kłucia podczas ich stosowania. W niektórych przypadkach mogą również powodować:

 • przerzedzenie skóry
 • zmiany koloru skóry
 • trądzik (plamy)
 • zwiększony wzrost włosów

Większość z tych działań niepożądanych ustąpi po zakończeniu leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie silniejszego miejscowego kortykosteroidu lub stosowanie dużej ilości miejscowego kortykosteroidu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Aby opanować objawy, należy użyć najsłabszej i najmniejszej możliwej ilości.

Tabletki steroidowe

Jeśli masz ciężki epizod kontaktowego zapalenia skóry, który obejmuje duży obszar skóry, lekarz może przepisać tabletki kortykosteroidów .

Jeśli tabletki steroidowe są przyjmowane często lub przez długi czas, mogą powodować szereg skutków ubocznych, takich jak:

Z tego powodu jest mało prawdopodobne, aby lekarz przepisał powtórne kursy tabletek kortykosteroidów bez skierowania cię do specjalisty.

Dalsze zabiegi

Jeśli leczenie przepisane przez lekarza rodzinnego nie przyniesie skutecznego opanowania objawów, może skierować Cię na ocenę i leczenie przez dermatologa.

Dalsze metody leczenia, które mogą być dostępne u dermatologa, obejmują:

 • fototerapia – gdy dotknięty obszar skóry jest wystawiany na działanie światła ultrafioletowego (UV) w celu poprawy jej wyglądu
 • terapia immunosupresyjna – leki zmniejszające stan zapalny poprzez hamowanie układu odpornościowego
 • alitretynoina – kapsułki dopuszczone do stosowania w przypadku ciężkiej egzemy dłoni

Terapie uzupełniające

Niektórzy ludzie mogą zdecydować się na stosowanie terapii uzupełniających w przypadku kontaktowego zapalenia skóry, takich jak suplementy diety lub preparaty ziołowe, ale często brakuje dowodów na to, że są one skuteczne w leczeniu tej choroby.

Jeśli myślisz o zastosowaniu terapii uzupełniającej, najpierw porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że terapia jest dla Ciebie bezpieczna. Powinieneś nadal stosować inne leki przepisane przez lekarza rodzinnego.