Krótkowzroczność (krótkowzroczność) – leczenie

Okulary lub soczewki kontaktowe to najczęstsza metoda korygowania krótkowzroczności (krótkowzroczności). Coraz popularniejsza staje się również chirurgia laserowa.

Wszczepianie sztucznych soczewek w oczy to dość nowa technika, która jest stosowana bardzo rzadko, jeśli operacja laserowa jest nieskuteczna lub niemożliwa (na przykład u osób z bardzo poważną krótkowzrocznością).

Szkła korekcyjne

Okulary

Krótkowzroczność można zwykle skorygować za pomocą okularów wykonanych specjalnie na Twoją receptę.

Zobacz diagnozowanie krótkowzroczności, aby uzyskać więcej informacji o tym, co oznacza Twoja recepta.

Noszenie soczewki wykonanej na receptę zapewni prawidłowe skupienie światła na tylnej części oka (siatkówce), dzięki czemu odległe obiekty nie będą rozmazane.

Grubość i waga potrzebnych soczewek będzie zależeć od tego, jak krótkowzroczny jesteś.

Twój wzrok często zmienia się wraz z wiekiem, co oznacza, że w końcu może być konieczne użycie 2 par okularów: 1 para do czynności z bliska, takich jak czytanie, a druga do czynności związanych z widzeniem w dali, takich jak oglądanie telewizji.

Niektórzy ludzie wolą używać soczewek dwuogniskowych, które pozwalają im wyraźnie widzieć obiekty, które są zarówno blisko, jak i daleko, bez zmiany okularów.

Możesz również otrzymać soczewki wieloogniskowe, które pomogą Ci zobaczyć pobliskie obiekty oraz te ze średniej i dużej odległości (okulary zmiennoogniskowe).

Szkła kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą być również używane do korekcji wzroku w taki sam sposób jak okulary.

Niektórzy wolą soczewki kontaktowe od okularów, ponieważ są lekkie i prawie niewidoczne, ale niektórzy uważają je za bardziej kłopotliwe niż noszenie okularów.

Soczewki kontaktowe można nosić codziennie i wyrzucać każdego dnia (jednorazowe) lub można je dezynfekować i używać ponownie.

Można je również nosić przez dłuższy czas, chociaż specjaliści od oczu ogólnie zalecają, aby soczewki kontaktowe nie były noszone przez noc ze względu na ryzyko infekcji.

Niektórzy optycy bardzo rzadko stosują technikę zwaną ortokeratologią.

Wymaga to noszenia twardej soczewki kontaktowej przez noc, aby spłaszczyć krzywiznę rogówki (przezroczysta warstwa z przodu oka), abyś mógł lepiej widzieć bez soczewki lub okularów w ciągu dnia.

To nie jest lekarstwo na krótkowzroczność, ponieważ rogówka zwykle wraca do swojego normalnego kształtu, ale u niektórych osób może zmniejszyć zależność od soczewek.

Twój optyk może doradzić Ci, jaki rodzaj soczewek jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, bardzo ważne jest, aby utrzymywać je w czystości i higienie, aby zapobiec infekcjom oczu.

Przeczytaj więcej o bezpieczeństwie soczewek kontaktowych .

Dostępność i koszt

Możesz otrzymać vouchery na pokrycie kosztów okularów lub soczewek kontaktowych, jeśli kwalifikujesz się (na przykład, jeśli masz mniej niż 16 lat lub otrzymujesz dodatek do dochodu).

Przeczytaj o uprawnieniach do opieki okulistycznej , aby sprawdzić, czy się kwalifikujesz.

Jeśli się nie kwalifikujesz, będziesz musiał zapłacić za okulary lub soczewki kontaktowe. Koszt okularów może się znacznie różnić w zależności od wybranej oprawki.

Okulary dla początkujących kosztują około 50 funtów, a designerskie okulary kosztują kilkaset funtów.

Koszt soczewek kontaktowych będzie się różnić w zależności od recepty i rodzaju soczewek, które wybierzesz.

Mogą wahać się od 5 do 10 funtów miesięcznie w przypadku niektórych artykułów jednorazowego użytku miesięcznego, do 30 do 50 funtów miesięcznie w przypadku niektórych artykułów jednorazowego użytku.

Laserowa chirurgia oka

Chirurgia laserowa oka polega na użyciu lasera do wypalenia małych części rogówki w celu skorygowania krzywizny, aby światło było lepiej skupione na siatkówce.

Istnieją 3 główne rodzaje chirurgii laserowej oka:

 • fotorefrakcyjna keratektomia (PRK) – polega na usunięciu niewielkiej ilości powierzchni rogówki, a laserowi usuwa się tkankę i zmienia kształt rogówki
 • laser epithelial keratomileusis (LASEK) – podobny do PRK, ale polega na użyciu alkoholu do poluzowania powierzchni rogówki, aby można było unieść płatek tkanki z drogi, a laser służy do zmiany kształtu rogówki; klapka jest następnie wkładana z powrotem na miejsce
 • keratektomia laserowa in situ (LASIK) – podobnie jak LASEK, ale powstaje mniejszy płat rogówki

Zabiegi te są zwykle przeprowadzane ambulatoryjnie, więc zwykle nie będziesz musiał pozostać w szpitalu na noc.

Zabieg trwa zwykle mniej niż 30 minut, a do znieczulenia oczu stosowany jest środek miejscowo znieczulający .

Która procedura jest najlepsza?

Wszystkie 3 techniki chirurgii laserowej oka dają podobne wyniki, ale zwykle mają inny czas rekonwalescencji.

LASEK lub LASIK są zwykle preferowanymi metodami, ponieważ prawie nie powodują bólu, a wzrok zwykle zaczyna się regenerować w ciągu kilku godzin lub dni. Ale twoja wizja może nie ustabilizować się w pełni przez okres do miesiąca.

PRK może być nieco bolesne, a późniejsza stabilizacja wzroku może zająć kilka miesięcy.

LASIK można wykonać tylko wtedy, gdy rogówka jest wystarczająco gruba. Jeśli Twoja rogówka jest cienka, ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak utrata wzroku , jest zbyt duże.

LASEK i PRK mogą być możliwe, jeśli twoja rogówka nie jest wystarczająco gruba dla LASIK.

Royal College of Ophthalmologists opublikował przewodnik dla pacjentów po laserowej chirurgii refrakcyjnej (PDF, 364kb), a także odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące laserowej chirurgii refrakcyjnej (PDF, 196kb) .

Możesz również przeczytać wytyczne Narodowego Instytutu Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE) dotyczące chirurgii laserowej w celu korekcji wad refrakcji .

Wyniki

Wyniki wszystkich 3 technik są zwykle dobre.

Chociaż nie zawsze można całkowicie wyleczyć swoją krótkowzroczność, około 9 na 10 osób odczuwa znaczną poprawę widzenia.

Wiele osób jest w stanie spełnić minimalne wymagania dotyczące widzenia podczas jazdy .

Większość osób, które przeszły operację laserową, twierdzi, że są zadowolone z wyników.

Ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że chirurgia laserowa niekoniecznie musi poprawić wzrok w takim samym stopniu, jak noszenie soczewek korekcyjnych.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju zabiegu chirurgia laserowa niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Ryzyko i komplikacje

Chirurgia laserowa oka wiąże się z ryzykiem, w tym:

 • suche oczy – zwykle trwa to kilka miesięcy, w tym czasie można smarować oczy specjalnymi kroplami do oczu
 • usunięcie zbyt dużej ilości tkanki rogówki – występuje w około 1 na 20 przypadków i może pozostawić oko dalekowzroczne
 • ograniczone widzenie w nocy – zwykle mija w ciągu 6 tygodni
 • efekt zamglenia wokół jasnych świateł – zwykle mija w ciągu 6 do 12 miesięcy

Istnieje również niewielkie ryzyko potencjalnie poważnych powikłań, które mogą zagrozić Twojemu widzeniu, takich jak zbyt cienka lub zakażona rogówka.

Ale te problemy są rzadkie, występują w mniej niż 1 na 500 przypadków.

Upewnij się, że rozumiesz wszystkie związane z tym ryzyko, zanim zdecydujesz się na laserową operację oka.

Kto nie może mieć operacji laserowej?

Nie powinieneś mieć żadnego rodzaju laserowej operacji oka, jeśli masz mniej niż 21 lat. Dzieje się tak, ponieważ na tym etapie twój wzrok może nadal się rozwijać.

Nawet jeśli masz ponad 21 lat, laserową operację oka należy wykonywać tylko wtedy, gdy okulary lub soczewki kontaktowe nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich 2 lat lub więcej.

Możesz również nie być odpowiedni do chirurgii laserowej, jeśli:

 • chorujesz na cukrzycę – może to powodować nieprawidłowości w oczach, które mogą ulec pogorszeniu w wyniku laserowej operacji rogówki
 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią – Twój organizm będzie zawierał hormony, które powodują niewielkie wahania wzroku, utrudniając precyzyjny zabieg
 • masz stan wpływający na układ odpornościowy , taki jak HIV lub reumatoidalne zapalenie stawów (stany te mogą wpływać na zdolność do powrotu do zdrowia po operacji)
 • masz inne problemy z oczami , takie jak jaskra (zwiększone ciśnienie w oku) lub zaćma (mętne plamy w soczewce oka)

Chirurgia laserowa oka może być ogólnie skuteczna w przypadku osób z receptą do -10D.

Dowiedz się więcej o diagnozowaniu krótkowzroczności

Jeśli twoja krótkowzroczność jest cięższa, implanty soczewek mogą być bardziej odpowiednie.

Dostępność i koszt

Chirurgia laserowa zwykle nie jest dostępna w ramach , ponieważ inne metody leczenia, takie jak okulary lub soczewki kontaktowe, są uważane za równie skuteczne, jeśli nie bardziej skuteczne.

Oznacza to, że zazwyczaj będziesz musiał zapłacić za operację prywatnie.

Ceny mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, indywidualnej kliniki oraz rodzaju sprzętu używanego podczas zabiegu.

Orientacyjnie, zazwyczaj za każde oko trzeba zapłacić od 800 do 1500 funtów.

Chirurgia implantu soczewki

Chirurgia implantu soczewki to stosunkowo nowy rodzaj operacji w przypadku krótkowzroczności. Polega na wszczepieniu sztucznej soczewki do oka poprzez małe nacięcie w rogówce.

Soczewki są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc wyraźniej skupić światło na siatkówce.

Mogą być pomocne w poprawie wzroku u osób z bardzo ciężką krótkowzrocznością lub mających trudności z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych.

Istnieją 2 główne typy implantów soczewki:

Oba typy implantów są zwykle umieszczane w znieczuleniu miejscowym i zwykle będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia. Każde oko jest zwykle leczone przy różnych okazjach.

Wyniki

Implanty soczewek fakijnych mogą przynieść lepsze wyniki niż wymiany soczewek pod względem poprawy widzenia w perspektywie długoterminowej. Ale technika ta niesie większe ryzyko powikłań, takich jak zaćma.

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi odczuje znaczną poprawę widzenia. Około 1 na 4 osoby może mieć później prawie całkowicie normalne widzenie (widzenie „20/20”).

Wymiana soczewki może być bardziej odpowiednia dla osób starszych z uszkodzeniem oczu lub stanem oczu innym niż krótkowzroczność, takim jak zaćma lub jaskra.

Ponieważ obie techniki są stosunkowo nowe, niewiele jest informacji na temat tego, czy są one bezpieczne, czy skuteczne w dłuższej perspektywie.

Ryzyko i komplikacje

Podobnie jak wszystkie procedury medyczne, operacja wszczepienia sztucznych soczewek do oczu niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Tylne zmętnienie torebki soczewki (PCO) jest jednym z najczęstszych powikłań operacji implantacji soczewki. W tym miejscu część sztucznej soczewki pogrubia się i mętnieje.

PCO zwykle występuje kilka miesięcy lub lat po operacji. Leczenie PCO może obejmować operację laserową w celu usunięcia pogrubionej części soczewki.

Inne możliwe powikłania operacji implantacji soczewki obejmują:

 • odwarstwienie siatkówki (gdzie siatkówka zaczyna odrywać się od naczyń krwionośnych, które dostarczają jej tlen i składniki odżywcze)
 • zaćma
 • widząc aureolę światła wokół obiektów w nocy
 • ograniczone widzenie w nocy
 • jaskra

Powinieneś porozmawiać z lekarzem lub chirurgiem na temat każdej procedury, abyś był w pełni świadomy wszelkich zagrożeń.

Dostępność i koszt

Podobnie jak w przypadku chirurgii laserowej, zwykle nie oferuje operacji implantacji soczewki.

Oba rodzaje operacji mogą być dość drogie, a wiele klinik podaje ceny od około 4000 do 5000 GBP na leczenie obu oczu.

Czy mogę powstrzymać pogarszanie się krótkowzroczności?

Niestety, krótkowzroczność u dzieci pogarsza się wraz z rozwojem.

Im są młodsi, gdy zaczynają krótkowzroczność, na ogół szybciej pogarsza się ich wzrok i tym cięższy jest w wieku dorosłym.

Krótkowzroczność zwykle przestaje się nasilać w wieku około 20 lat.

Obecnie nie ma dostępnego pojedynczego leczenia, które wydaje się powstrzymywać ten postęp.

Ale można go spowolnić, stosując krople do oczu leku zwanego atropiną lub specjalne soczewki kontaktowe.

Badania wykazały, że krople do oczu z atropiną mogą spowolnić postęp krótkowzroczności, ale mogą powodować skutki uboczne o dużej sile (takie jak trudności z czytaniem i wrażliwość na jasne światło).

Krople o niskiej sile nie są dostępne na rynku w Wielkiej Brytanii.

Ortokeratologia i dwuogniskowe soczewki kontaktowe mogą również spowolnić progresję krótkowzroczności u dzieci, ale prawdopodobnie nie tak bardzo, jak krople do oczu i niosą ze sobą niewielkie ryzyko.