Krzywica i osteomalacja – przyczyny

Krzywica występuje zwykle z powodu braku witaminy D lub wapnia, chociaż może być również spowodowana defektem genetycznym lub innym stanem zdrowia.

Brak witaminy D i wapnia

Najczęstszą przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D lub wapnia w diecie dziecka. Obie są niezbędne, aby dzieci miały mocne i zdrowe kości.

Źródła witaminy D to:

  • światło słoneczne – Twoja skóra wytwarza witaminę D, gdy jest wystawiona na działanie słońca, a większość witaminy D otrzymujemy w ten sposób
  • żywność – witamina D znajduje się również w niektórych produktach spożywczych, takich jak tłuste ryby, jaja i wzbogacone płatki śniadaniowe
  • suplementy diety

Wapń jest powszechnie obecny w produktach mlecznych, takich jak mleko, ser i jogurt, oraz zielonych warzywach, takich jak brokuły i kapusta.

Z czasem niedobór witaminy D lub wapnia spowoduje krzywicę u dzieci i kości miękkie (osteomalację) u dorosłych.

Zobacz zapobieganie krzywicy, aby uzyskać więcej informacji i porad dotyczących zapewnienia dziecku wystarczającej ilości witaminy D i wapnia.

Kto jest zagrożony?

Każde dziecko, które nie ma wystarczającej ilości witaminy D lub wapnia, może rozwinąć krzywicę, ale są pewne grupy dzieci, które są bardziej zagrożone.

Na przykład krzywica występuje częściej u dzieci pochodzenia azjatyckiego, afrykańsko-karaibskiego i bliskowschodniego, ponieważ ich skóra jest ciemniejsza i potrzebuje więcej światła słonecznego, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.

Niemowlęta urodzone przedwcześnie są również narażone na ryzyko rozwoju krzywicy, ponieważ gromadzą zapasy witaminy D, gdy są w łonie matki. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią, zwłaszcza dłużej niż 6 miesięcy, również mogą być narażone na niedobór witaminy D.

Zaleca się:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny rozważyć codzienne przyjmowanie suplementu zawierającego 10 mikrogramów (mcg) witaminy D od co najmniej października do marca
  • niemowlęta od urodzenia do 1 roku życia , karmione wyłącznie lub częściowo piersią, powinny otrzymywać codziennie suplement zawierający od 8,5 do 10 mcg witaminy D, aby mieć pewność, że dostaną wystarczającą ilość
  • niemowlęta karmione mieszanką dla niemowląt nie potrzebują suplementu witaminy D, dopóki nie otrzymają mniej niż 500 ml (około pół litra) mieszanki dla niemowląt dziennie, ponieważ mleko modyfikowane dla niemowląt jest wzbogacone witaminą D
  • dzieciom w wieku od 1 do 4 lat należy codziennie podawać suplement zawierający 10 mcg witaminy D.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj, kto powinien przyjmować suplementy witaminy D.

Wada genetyczna

Rzadkie formy krzywicy mogą również występować w niektórych dziedzicznych (genetycznych) zaburzeniach. Na przykład krzywica hipofosfatemiczna jest chorobą genetyczną, w której nerki i kości nieprawidłowo radzą sobie z fosforanem.

Fosforan wiąże się z wapniem i jest tym, co powoduje twardość kości i zębów. To pozostawia zbyt mało fosforanów we krwi i kościach, co prowadzi do słabych i miękkich kości.

Inne rodzaje krzywicy genetycznej wpływają na niektóre białka w organizmie, które są wykorzystywane przez witaminę D.

Podstawowe warunki

Czasami krzywica rozwija się u dzieci z rzadkimi postaciami chorób nerek, wątroby i jelit. Mogą wpływać na wchłanianie witamin i minerałów.