Leki przeciwdepresyjne – alternatywy

W leczeniu depresji i innych chorób psychicznych można zastosować kilka metod leczenia zamiast leków przeciwdepresyjnych.

Terapie mówiące

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to rodzaj terapii rozmową, która jest coraz częściej stosowana w leczeniu depresji. Większość ekspertów zaleca, aby osoby z depresją od umiarkowanej do ciężkiej były leczone kombinacją CBT i leków przeciwdepresyjnych.

Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz przyjmować leków przeciwdepresyjnych, masz możliwość samodzielnego przyjmowania CBT.

CBT pomaga zrozumieć Twoje myśli i zachowanie oraz ich wpływ na Ciebie. Pomaga ci rozpoznać, że wydarzenia z twojej przeszłości mogły cię ukształtować, ale koncentruje się głównie na tym, jak możesz zmienić sposób, w jaki myślisz, czujesz i zachowujesz się w teraźniejszości. Uczy również, jak przezwyciężyć negatywne myśli.

CBT jest zwykle dostępne w , chociaż listy oczekujących są zwykle długie. Zwykle masz krótkie sesje, zwykle 6 do 8 sesji, trwające od 10 do 12 tygodni, w skali 1: 1, z terapeutą przeszkolonym w zakresie CBT. W niektórych przypadkach może zostać Ci zaoferowana grupowa CBT.

Online CBT

Skomputeryzowana CBT jest formą CBT, która działa na ekranie komputera, a nie twarzą w twarz z terapeutą.

Terapie te mogą być przepisane przez lekarza rodzinnego lub specjalistę zdrowia psychicznego i są przeprowadzane z ich radą i wsparciem.

Poproś swojego lekarza rodzinnego o więcej informacji lub przeczytaj więcej o terapiach samopomocy .

Terapia interpersonalna (IPT)

Terapia interpersonalna (IPT) koncentruje się na twoich relacjach z innymi ludźmi i problemach, które możesz mieć w swoich związkach, takich jak trudności z komunikacją lub radzenie sobie z żałobą.

Kurs IPT jest zwykle zorganizowany w taki sam sposób, jak kurs CBT.

Istnieją dowody na to, że IPT może być równie skuteczna jak leki przeciwdepresyjne lub CBT, ale potrzebne są dalsze badania.

Poradnictwo

Poradnictwo to forma terapii, która pomaga przemyśleć problemy, których doświadczasz w swoim życiu, i znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z nimi. Doradcy wspierają Cię w znajdowaniu rozwiązań problemów, ale nie mówią Ci, co masz robić.

Poradnictwo w ramach zwykle składa się z 6 do 12 sesji trwających godzinę. Rozmawiasz w zaufaniu z doradcą, który Cię wspiera i oferuje praktyczne porady.

Poradnictwo jest idealne dla osób, które są zdrowe, ale potrzebują pomocy w radzeniu sobie z obecnym kryzysem, takim jak złość, problemy w związkach, żałoba, zwolnienie, bezpłodność lub początek poważnej choroby.

Ćwiczenie

Badania sugerują, że regularne ćwiczenia mogą być skuteczniejszym sposobem leczenia łagodnej depresji niż leki przeciwdepresyjne.

Ćwiczenia pomagają zwiększyć poziom substancji chemicznych zwanych serotoniną i dopaminą w mózgu, które mogą poprawić nastrój.

Regularne ćwiczenia mogą zwiększyć samoocenę i pewność siebie, co może pomóc złagodzić objawy depresji.

Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do wykwalifikowanego trenera fitness w celu uzyskania planu ćwiczeń lub możesz przeczytać o rozpoczęciu ćwiczeń .

Przeczytaj więcej o ćwiczeniach na depresję .

Grupy samopomocy

Pomocne może być omówienie swoich uczuć. Możesz porozmawiać z przyjacielem lub krewnym lub poprosić swojego lekarza rodzinnego o zasugerowanie lokalnej grupy samopomocy. Istnieją również pokoje rozmów w Internecie, które oferują wsparcie.

Przeczytaj więcej o grupach wsparcia dla depresji .

Lit

Jeśli wypróbowałeś kilka różnych leków przeciwdepresyjnych i nie zauważyłeś poprawy, lekarz może zaoferować Ci lek o nazwie lit, jako dodatek do Twojego obecnego leczenia.

Jeśli poziom litu we krwi stanie się zbyt wysoki, może stać się toksyczny. Będziesz więc potrzebować badań krwi co kilka miesięcy, aby sprawdzić poziom litu podczas jego przyjmowania.

Musisz także unikać diety o niskiej zawartości soli, ponieważ może to również powodować toksyczne działanie litu. Poproś swojego lekarza rodzinnego o poradę dotyczącą diety.

Skutki uboczne litu obejmują:

  • suchość w ustach
  • metaliczny posmak w ustach
  • lekkie drżenie rąk
  • biegunka

Te działania niepożądane zwykle mijają z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do leku.

Leczenie porażenia prądem

Czasami leczenie zwane terapią elektrowstrząsową (ECT) może być zalecane, jeśli masz ciężką depresję, a inne metody leczenia nie przyniosły efektów, ponieważ może być bardzo skuteczne.

Podczas ECT najpierw otrzymasz środek znieczulający i lek rozluźniający mięśnie. Następnie otrzymasz prąd elektryczny do mózgu poprzez elektrody umieszczone na twojej głowie.

Możesz otrzymać serię sesji EW. Zwykle podaje się go dwa razy w tygodniu przez 3 do 6 tygodni.

Nie jest do końca jasne, jak działa ECT, ale ostatnie badania sugerują, że może to pomóc zmniejszyć połączenia w obszarze mózgu związanym z depresją.

U większości ludzi EW jest dobre w łagodzeniu ciężkiej depresji, ale korzystny efekt zwykle mija po kilku miesiącach.

Niektórzy ludzie mają nieprzyjemne skutki uboczne, w tym krótkotrwałe bóle głowy, problemy z pamięcią, nudności i bóle mięśni.

Ale te zagrożenia należy zrównoważyć z ryzykiem innych metod leczenia i skutkami nieleczenia depresji.