Leki przeciwdepresyjne – skutki uboczne

Skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych mogą początkowo powodować problemy, ale z czasem zwykle ustępują.

Ważne jest, aby kontynuować leczenie, nawet jeśli wystąpią skutki uboczne, ponieważ minie kilka tygodni, zanim zaczniesz odnosić korzyści z leczenia. Z czasem powinieneś zauważyć, że korzyści z leczenia przeważają nad problemami wynikającymi z działań niepożądanych.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy leczenia zazwyczaj co najmniej raz na 2 do 4 tygodni będziesz odwiedzać lekarza lub pielęgniarkę, aby sprawdzić, jak dobrze działa lek.

Więcej informacji na temat konkretnego leku można znaleźć w dołączonej do niego ulotce informacyjnej dla pacjenta.

SSRI i SNRI

Typowe skutki uboczne selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) mogą obejmować:

Te działania niepożądane powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni, chociaż czasami mogą się utrzymywać.

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA)

Typowe skutki uboczne TLPD mogą obejmować:

Działania niepożądane powinny ustąpić po kilku tygodniach, gdy organizm zacznie przyzwyczajać się do leku.

Potencjalne zagrożenia dla zdrowia

Zespół serotoninowy

Zespół serotoninowy to rzadki, ale potencjalnie poważny zestaw skutków ubocznych związanych z SSRI i SNRI.

Zespół serotoninowy występuje, gdy poziom substancji chemicznej zwanej serotoniną w mózgu staje się zbyt wysoki. Zwykle jest wyzwalane, gdy bierzesz SSRI lub SNRI w połączeniu z innym lekiem (lub substancją), która również podnosi poziom serotoniny, taką jak inny lek przeciwdepresyjny lub ziele dziurawca.

Objawy zespołu serotoninowego mogą obejmować:

 • dezorientacja
 • podniecenie
 • drżenie mięśni
 • wyzysk
 • dreszcze
 • biegunka

Jeśli wystąpią takie objawy, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, zadzwoń do 111.

Objawy ciężkiego zespołu serotoninowego obejmują:

 • drgawki (napady)
 • nieregularne bicie serca (arytmia)
 • nieprzytomność

Jeśli wystąpią objawy ciężkiego zespołu serotoninowego, natychmiast poszukaj pomocy medycznej, dzwoniąc pod numer 112, aby wezwać karetkę.

Hiponatremia

Osoby w podeszłym wieku, które przyjmują leki przeciwdepresyjne, szczególnie te, które przyjmują leki z grupy SSRI, mogą doświadczyć poważnego spadku poziomu sodu (soli), zwanego hiponatremią. Może to prowadzić do gromadzenia się płynu w komórkach ciała, co może być potencjalnie niebezpieczne.

Może się tak zdarzyć, ponieważ SSRI mogą blokować działanie hormonu, który reguluje poziom sodu i płynów w organizmie. Osoby starsze są wrażliwe, ponieważ wraz z wiekiem organizmowi trudniej jest regulować poziom płynów.

Łagodna hiponatremia może powodować objawy podobne do depresji lub działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych, takie jak:

 • źle się czuć
 • bół głowy
 • ból w mięśniach
 • zmniejszony apetyt
 • dezorientacja

Cięższa hiponatremia może powodować:

Najpoważniejsze przypadki hiponatremii mogą spowodować zatrzymanie oddechu lub zapadnięcie w śpiączkę .

Jeśli podejrzewasz łagodną hiponatremię, powinieneś zadzwonić po poradę do swojego lekarza rodzinnego i chwilowo zaprzestać przyjmowania leków z grupy SSRI.

Jeśli podejrzewasz ciężką hiponatremię, zadzwoń pod numer 112 i poproś o karetkę.

Hiponatremię można leczyć, wprowadzając do organizmu roztwór sodu przez dożylną kroplówkę.

Cukrzyca

Długotrwałe stosowanie SSRI i TLPD wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 , chociaż nie jest jasne, czy stosowanie tych leków przeciwdepresyjnych bezpośrednio powoduje rozwój cukrzycy.

Może się zdarzyć, że przyrost masy ciała niektórych osób stosujących leki przeciwdepresyjne zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Więcej informacji można znaleźć w artykule „ Twierdzenie, że leki przeciwdepresyjne powodują cukrzycę o nieudowodnionej skuteczności ”.

Myśli samobójcze

W rzadkich przypadkach niektórzy ludzie doświadczają myśli samobójczych i chęci do samookaleczenia, kiedy po raz pierwszy przyjmują leki przeciwdepresyjne. Szczególnie zagrożeni wydają się młodzi ludzie poniżej 25 roku życia.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub natychmiast udaj się do szpitala, jeśli masz myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu w dowolnym momencie podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Przydatne może być poinformowanie krewnego lub bliskiego przyjaciela o rozpoczęciu przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i poproszenie ich o przeczytanie ulotki dołączonej do leków. Następnie poproś ich, aby powiedzieli Ci, czy uważają, że objawy nasilają się lub jeśli martwią się zmianami w Twoim zachowaniu.