Leniwe oko – diagnoza

Idealnie byłoby, gdyby leniwe oko było diagnozowane i leczone jak najwcześniej, najlepiej przed ukończeniem przez dziecko 6 roku życia.

Jednak często trudno jest stwierdzić, czy dziecko ma leniwe oko, ponieważ może nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak z ich wzrokiem.

Oznacza to, że leniwe oko może zostać zdiagnozowane dopiero po pierwszym badaniu wzroku u dziecka.

Jeśli okulista podejrzewa leniwe oko, przetestuje również inne schorzenia, takie jak zez .

Odwiedź swojego lekarza rodzinnego lub powiedz pielęgniarce środowiskowej, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wzroku dziecka na jakimkolwiek etapie.

Możesz także zabrać dziecko do głównego optyka, gdzie zostanie zbadane przez optometrystę (specjalnie przeszkolonego optyka).

Rutynowe badania wzroku

Oczy Twojego dziecka zostaną zbadane w ciągu 72 godzin od urodzenia. To proste badanie służy do sprawdzenia oczywistych problemów fizycznych, takich jak zaćma .

Twoje dziecko będzie miało drugie badanie wzroku, gdy będzie miało od 6 do 8 tygodni.

Wzrok dziecka w pierwszym roku życia powinien rozwijać się w następujący sposób:

  • w wieku 6-8 tygodni – podąża oczami za jasnym lub interesującym obiektem, takim jak twarz
  • w wieku 2-3 miesięcy – wykazuje zainteresowanie pobliskimi obiektami
  • w wieku 6 miesięcy – skupia się na obiektach znajdujących się blisko i daleko, interesuje go zdjęcia
  • do 12 miesiąca życia – potrafi dostrzec małe przedmioty, takie jak drobne kawałki jedzenia i strzępki puchu, jest również w stanie rozpoznać znajome osoby

Krótko przed lub po urodzeniu dziecka wszyscy nowi rodzice otrzymują Osobistą Kartę Zdrowia Dziecka (czerwona księga) , która podkreśla etapy rozwoju wzroku.

Kiedy Twoje dziecko ma około 1 lub 2 lat, możesz zostać zapytany, czy masz jakiekolwiek obawy dotyczące jego wzroku podczas przeglądu jego zdrowia i rozwoju.

W razie potrzeby można zorganizować specjalne badania wzroku, które sprawdzą, czy nie występują problemy ze wzrokiem.

Wzrok dziecka może również zostać przetestowany, gdy zaczyna naukę w szkole, w wieku około 4 lub 5 lat. Zostanie to zorganizowane przez lokalną radę .

Przeczytaj więcej o rutynowych badaniach wzroku u dzieci .