Leniwe oko – leczenie

Im młodsze dziecko, gdy zostanie zdiagnozowane leniwe oko, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Leczenie jest mniej skuteczne, jeśli rozpoczęto je po 6 roku życia, i jest mało prawdopodobne, aby zakończyło się sukcesem, jeśli rozpoczęto je po 8 roku życia.

Dwie główne opcje leczenia leniwego oka to:

  • leczenie lub korygowanie wszelkich podstawowych problemów ze wzrokiem
  • zachęcanie do korzystania z chorego oka, aby wzrok mógł się prawidłowo rozwijać

Leczenie podstawowych problemów ze wzrokiem

Okulary

Krótkowzroczność lub dalekowzroczność można korygować okularami. Zwykle trzeba je nosić stale i regularnie sprawdzać.

Okulary mogą również pomóc w wyprostowaniu zeza , aw niektórych przypadkach mogą naprawić leniwe oko bez konieczności dalszego leczenia.

Twoje dziecko może powiedzieć, że widzi lepiej bez okularów. Dzieje się tak, ponieważ ich oczy przyzwyczaiły się do ciężkiej pracy, aby się skupić i teraz trudno jest im pozwolić okularom skupić się na nich.

Będą potrzebować wielu zachęt do ciągłego noszenia okularów.

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów, ale mogą być odpowiednie tylko dla starszych dzieci.

Przeczytaj więcej o leczeniu krótkowzroczności i leczeniu dalekowzroczności za pomocą soczewek korekcyjnych.

Operacja

U dzieci większość zaćmy usuwa się, aby umożliwić lepszy rozwój widzenia w dotkniętym chorobą oku.

Operacja usunięcia zaćmy u dzieci przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym . Procedura trwa zwykle od 1 do 2 godzin.

Twoje dziecko może pozostać w szpitalu na noc, aby sprawdzić jego zdrowie, a potem będzie musiało użyć kropli do oczu.

Przeczytaj więcej o leczeniu zaćmy u dzieci .

W niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny jest stosowany w celu poprawy wyglądu zeza. Operacja wzmocni lub osłabi mięśnie oczu leniwego oka, aby zmienić jego pozycję.

Oznacza to, że leniwe oko będzie wydawać się lepiej dopasowane do dobrego oka. Wzrok dziecka się nie poprawi, ale jego oczy będą wyglądać na prostsze i pomoże to oczom lepiej współpracować.

Przeczytaj więcej o leczeniu zezów .

Opadającą powiekę można również skorygować chirurgicznie.

Zachęcanie do leniwego oka

Aby zachęcić dziecko do korzystania z chorego oka, można zastosować szereg różnych opcji leczenia.

Korzystanie z łatki

Polega to na umieszczeniu plastra z lepką obwódką na „dobrym” oku, tak aby leniwe oko było zmuszone do pracy. Może być bardzo skuteczny w poprawie wzroku dla leniwego oka. Często trzeba nosić naszywki z okularami.

Czas, przez jaki dziecko będzie musiało nosić plaster, będzie zależał od jego wieku, stopnia poważnego problemu i stopnia współpracy z noszeniem plastra.

Plastry są najskuteczniejsze przed ukończeniem przez dziecko 6 roku życia. Większość dzieci będzie musiała nosić plaster przez kilka godzin dziennie przez kilka miesięcy.

Używanie plastra do leczenia leniwego oka może być czasochłonne i często może być nieprzyjemnym doświadczeniem dla dziecka, dopóki się do tego nie przyzwyczai. To zrozumiałe – z ich punktu widzenia pogarszasz ich wzrok, odrywając od nich zdrowe oko.

Dlatego najważniejszą rzeczą do zrobienia jest wyjaśnienie dziecku powodów stosowania plastra i znaczenia przestrzegania zaleceń, tak aby było do tego zmotywowane.

Jeśli Twoje dziecko jest za małe, aby to zrozumieć, spróbuj pomyśleć o zachętach, aby zachęcić je do używania plastra. Kiedy plaster jest założony, powinni wykonywać czynności z bliska, takie jak zabawa tabletem elektronicznym, kolorowanie, czytanie lub praca w szkole. Nagradzaj ich ulubionym programem telewizyjnym.

Krople do oczu

Atropinowe krople do oczu mogą być używane do zamazania widzenia w zdrowym oku. Rozszerzają (rozszerzają) źrenicę dobrego oka i rozmazują widzenie, co zachęca dziecko do używania leniwego oka.

Efekty uboczne, które mogą wystąpić po zastosowaniu kropli do oczu, obejmują:

  • podrażnienie oka
  • zaczerwienienie (zaczerwienienie) skóry
  • bóle głowy

Jednak te działania niepożądane są zwykle rzadkie i rzadko przewyższają korzyści płynące ze stosowania kropli do oczu.

Krople do oczu mogą być równie skuteczne, jak stosowanie plastra. Często wybór kropli do oczu lub plastrów jest kwestią preferencji. Dzieci, które nie lubią kropli do oczu, mogą nosić plastry, a te, które nie lubią nosić plastra, mogą używać kropli do oczu.

Jeśli leczenie nie działa

W niektórych przypadkach leniwe oko nie poprawia się pomimo odpowiedniego leczenia.

Czasami słabe wyniki wynikają z tego, że dziecku lub rodzinie trudno jest trzymać się plastra lub kropli do oczu.

Jeśli masz problem z jednym rodzajem leczenia, omów alternatywne rozwiązania ze swoim okulistą.

Jeśli zalecana jest operacja, może być wymagana więcej niż jedna operacja, aby poprawić wygląd zeza, a po operacji może być konieczne noszenie okularów.

Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt wcześnie, można utracić poprawę stanu leniwego oka. W przypadku powrotu leniwego oka może być również konieczne założenie plastra lub użycie kropli do oczu.