Niealergiczny nieżyt nosa – leczenie

Leczenie niealergicznego nieżytu nosa często zależy od przyczyny.

W niektórych przypadkach, na przykład gdy nieżyt nosa jest spowodowany infekcją wirusową, leczenie może nie być konieczne. Dzieje się tak, ponieważ infekcja odpowiedzialna za nieżyt nosa zwykle ustępuje w ciągu tygodnia lub 2.

W przeciwnym razie opcje leczenia obejmują:

 • unikanie wyzwalaczy
 • zmiana leków
 • płukanki do nosa
 • spraye do nosa
 • zaprzestanie nadużywania aerozoli do nosa

Unikanie wyzwalaczy

Możesz zostać poradzony, aby unikać możliwych wyzwalaczy. Na przykład może pomóc unikać zadymionych lub zanieczyszczonych środowisk.

Zmiana leków

Jeśli podejrzewa się, że nieżyt nosa jest spowodowany lekiem, który bierzesz, takim jak beta-blokery , Twój lekarz rodzinny może przepisać alternatywny lek, aby sprawdzić, czy pomoże to złagodzić objawy. Nie należy przerywać przyjmowania żadnego przepisanego leku, chyba że zaleci to lekarz.

Płukanie nosa

Czasami pomocne może być przepłukanie przewodów nosowych roztworem słonej wody. Jest to znane jako irygacja nosa lub douching nosa.

Płukanie przewodów nosowych pomaga zmyć nadmiar śluzu lub substancji drażniących z nosa, co może zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy.

Irygację nosa można przeprowadzić za pomocą domowego roztworu słonej wody lub roztworu sporządzonego z saszetek składników zakupionych w aptece. Dostępne są również małe strzykawki lub garnki (które często wyglądają jak małe rogi lub imbryki), aby pomóc przepłukać roztwór dookoła nosa.

Aby przygotować roztwór w domu, wymieszaj łyżeczkę soli i łyżeczkę sody sodowej w litrze przegotowanej wody, którą pozostawiono do ostygnięcia do temperatury ciała (nie próbuj płukać nosa, gdy woda jest jeszcze gorąca).

Prawdopodobnie użyjesz tylko niewielkiej ilości roztworu. Wyrzuć wszystko, co zostało.

Aby wypłukać nos:

 • stojąc nad zlewem, złóż dłoń i wlej do niej niewielką ilość roztworu
 • wąchać wodę do jednego nozdrza na raz – alternatywą jest użycie strzykawki do wprowadzenia roztworu do nosa
 • powtarzaj to, aż nos poczuje się komfortowo (może nie być konieczne użycie całego roztworu)

Gdy to zrobisz, pewna ilość roztworu może dostać się do gardła przez tylną część nosa. Chociaż roztwór jest nieszkodliwy, jeśli zostanie połknięty, spróbuj wypluć go jak najwięcej.

Możesz przeprowadzać płukanie nosa kilka razy dziennie. Za każdym razem przygotuj świeży roztwór słonej wody.

Spraye do nosa

Różne rodzaje aerozolu do nosa łagodzą objawy niealergicznego nieżytu nosa. Zawierają:

 • spraye do nosa z lekami przeciwhistaminowymi – pomagają złagodzić przekrwienie i katar poprzez zmniejszenie stanu zapalnego
 • steroidowe aerozole do nosa – podobnie jak leki przeciwhistaminowe, działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego
 • aerozole do nosa o działaniu antycholinergicznym – zmniejszają ilość wydzielanego przez nos śluzu, co pomaga złagodzić katar
 • aerozole do nosa zmniejszające przekrwienie – łagodzą przekrwienie poprzez zmniejszenie obrzęku naczyń krwionośnych wewnątrz nosa

Wiele z tych sprayów można kupić w aptekach bez recepty.

Ważne jest, aby zapoznać się z ulotką dołączoną do nich przed użyciem aerozolu do nosa, ponieważ nie są one odpowiednie dla każdego. Jeśli nie masz pewności, czy powinieneś stosować któryś z tych leków, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą.

Powinieneś również sprawdzić instrukcje producenta, aby zobaczyć, jak prawidłowo używać tych sprayów.

Jeśli używasz sprayu zmniejszającego przekrwienie, nie używaj go dłużej niż 5 do 7 dni na raz. Nadużywanie leków zmniejszających przekrwienie może pogorszyć przekrwienie.

Zaprzestanie nadużywania aerozoli zmniejszających przekrwienie nosa

Niektóre przypadki niealergicznego nieżytu nosa spowodowane są nadużywaniem aerozoli obkurczających nos. W takich przypadkach najlepszym sposobem leczenia jest zaprzestanie stosowania tych sprayów. Może to być jednak trudne, szczególnie jeśli używasz ich od jakiegoś czasu.

Spróbuj najpierw nie używać sprayu do najmniej zatkanego nozdrza. Po 7 dniach to nozdrze powinno się otworzyć, w którym to momencie należy spróbować zaprzestać używania sprayu do drugiego nozdrza.

Niektórzy specjaliści próbują stopniowo zmieniać spray ze środka zmniejszającego przekrwienie (który jest szkodliwy w dłuższej perspektywie) na spray steroidowy (który ogólnie można stosować dłużej).