Obrzęk limfatyczny – leczenie

Zalecanym leczeniem obrzęku limfatycznego jest terapia limfatyczna przeciwobrzękowa (DLT).

DLT nie jest lekarstwem na obrzęk limfatyczny, ale może pomóc kontrolować objawy. Chociaż wymaga czasu i wysiłku, można je zastosować, aby opanować obrzęk limfatyczny.

Terapia limfatyczna zmniejszająca przekrwienie (DLT)

DLT składa się z 4 elementów:

  • bandaże kompresyjne – uzupełniające ćwiczenia poprzez usuwanie płynu z chorej kończyny i minimalizowanie dalszego narastania
  • pielęgnacja skóry – aby utrzymać skórę w dobrej kondycji i zmniejszyć ryzyko infekcji
  • ćwiczenia – użycie mięśni chorej kończyny w celu usprawnienia drenażu limfy
  • specjalistyczne techniki masażu – tzw. manualny drenaż limfatyczny (MLD); stymuluje to przepływ płynu w układzie limfatycznym i zmniejsza obrzęk

DLT to intensywna faza terapii, podczas której przez kilka tygodni można codziennie otrzymywać kurację pomagającą zmniejszyć objętość chorej części ciała.

Po tym następuje druga faza zwana fazą utrzymania. Będziesz zachęcany do przejęcia opieki za pomocą prostych technik masażu własnego, noszenia odzieży uciskowej i kontynuowania ćwiczeń.

Ta faza leczenia ma na celu utrzymanie zmniejszonych rozmiarów dotkniętej części ciała.

Co kilka miesięcy będziesz mieć przeglądy, aby sprawdzić, jak postępuje leczenie.

Bandaże i odzież uciskowa

Zdjęcie bandaży uciskowych na obrzęk limfatyczny

Kredyt:

Alistair Heap / Alamy Stock Photo


W przeciwieństwie do krążenia krwi, układ limfatyczny nie ma centralnej pompy, takiej jak serce, która przemieszczałaby płyn do gruczołów chłonnych.

Zamiast tego wykorzystuje efekt masujący otaczających mięśni, aby poruszać płynem. Dlatego ważne są ćwiczenia.

Bandaże uciskowe lub odzież, taka jak rękawy, rękawiczki, pończochy lub rajstopy, zakładane na chore kończyny, działają jako przeciwdziałanie mięśniom.

To stymuluje skuteczniejszy drenaż limfy. Połączenie ćwiczeń i uciskania pobudza płyn do wydostania się z chorej kończyny.

Odzież uciskową można również założyć po sesji masażu, aby zapobiec ponownemu gromadzeniu się płynu w kończynie.

Zamiast bandaży lub odzieży uciskowej można stosować owijki na rzepy. Te są łatwiejsze do zastosowania samodzielnie.

Nauczysz się, jak prawidłowo zakładać odzież kompresyjną lub owijki na rzepy, aby móc ich nadal używać w okresie konserwacji.

Ochrona skóry

Ważne jest, aby dbać o skórę, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji, takiej jak zapalenie tkanki łącznej .

Więcej porad dotyczących pielęgnacji skóry można znaleźć w artykule zapobieganie obrzękowi limfatycznemu .

Ruch i ćwiczenia

Twój zespół zajmujący się obrzękiem limfatycznym pomoże opracować plan ćwiczeń i ruchów mający na celu wzmocnienie i stymulację mięśni zaangażowanych w drenaż limfatyczny.

Pomogą Ci również schudnąć, jeśli masz nadwagę. Twój plan ćwiczeń będzie dostosowany do Twoich wymagań i możliwości.

Twój plan może obejmować określone ćwiczenia kończyn, a także delikatne czynności obejmujące całe ciało, takie jak pływanie , jazda na rowerze i chodzenie .

Masaż

Na początek możesz otrzymać specjalistyczne masaże zwane manualnym drenażem limfatycznym (MLD) – zwykle wykonywane przez specjalistę terapeutę – w celu przeniesienia płynu z opuchniętych okolic do pracujących węzłów chłonnych, gdzie można go drenować.

Twój terapeuta obrzęku limfatycznego nauczy Cię również szeregu prostszych technik masażu, których Ty lub Twój opiekun możecie używać podczas podtrzymującej fazy leczenia, aby pomóc w powstrzymaniu obrzęku. Te techniki masażu własnego znane są jako prosty drenaż limfatyczny (SLD).

Operacja

W niewielkiej liczbie przypadków w leczeniu obrzęku limfatycznego można zastosować operację. Istnieją 3 główne rodzaje operacji, które mogą być przydatne w przypadku tego stanu:

  • usuwanie fragmentów skóry i tkanki podskórnej (odciążenie)
  • usunięcie tłuszczu z chorej kończyny (liposukcja)
  • przywrócenie przepływu płynu wokół chorej części układu limfatycznego – np. poprzez połączenie układu limfatycznego z pobliskimi naczyniami krwionośnymi (zespolenie limfatyczno-żylne)

Zabiegi te mogą pomóc w zmniejszeniu rozmiaru obszarów ciała dotkniętych obrzękiem limfatycznym.

Liposukcja

Nagromadzenie tłuszczu jest istotną cechą obrzęku limfatycznego. Liposukcja polega na wprowadzeniu cienkiej rurki przez małe nacięcia (nacięcia) w skórze, aby wyssać tłuszcz z tkanki.

Może być stosowany do usuwania nadmiaru tłuszczu z chorej kończyny, aby zmniejszyć jej rozmiar.

Po operacji będziesz musiał nosić odzież kompresyjną na dotkniętej kończynie dzień i noc przez co najmniej rok, aby zmniejszyć obrzęk.