Obrzęk limfatyczny – przyczyny

Istnieją 2 rodzaje obrzęku limfatycznego – pierwotny i wtórny obrzęk limfatyczny – które mają różne przyczyny.

Pierwotny obrzęk limfatyczny

Pierwotny obrzęk limfatyczny jest spowodowany zmianami (mutacjami) w genach odpowiedzialnych za rozwój układu limfatycznego.

Wadliwe geny powodują, że części układu limfatycznego odpowiedzialne za odprowadzanie płynu nie rozwijają się prawidłowo lub nie działają tak, jak powinny.

Pierwotny obrzęk limfatyczny często występuje w rodzinach, chociaż nie u każdego dziecka urodzonego przez osobę z tą chorobą sam go rozwinie.

Wtórny obrzęk limfatyczny

Wtórny obrzęk limfatyczny rozwija się u osób, które wcześniej miały normalny układ limfatyczny, który następnie ulega uszkodzeniu.

Może mieć wiele różnych przyczyn. Poniżej wyjaśniono niektóre z najczęstszych przyczyn.

Chirurgia raka

Leczenie raka może obejmować operację usunięcia części układu limfatycznego.

Chirurg spróbuje ograniczyć uszkodzenia układu limfatycznego, chociaż nie zawsze jest to możliwe.

Istnieje szczególne ryzyko obrzęku limfatycznego występującego po leczeniu każdego raka, w którym usunięto węzły chłonne.

Niektóre z bardziej powszechnych nowotworów, w których to się dzieje, to:

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje kontrolowane dawki wysokiej energii (promieniowania) do niszczenia tkanki nowotworowej, ale może również uszkodzić zdrową tkankę.

Jeśli radioterapia jest potrzebna do zniszczenia komórek rakowych w układzie limfatycznym, istnieje ryzyko, że układ limfatyczny może zostać trwale uszkodzony i nie będzie mógł prawidłowo odprowadzać płynów.

Infekcje

Infekcja, taka jak zapalenie tkanki łącznej , może czasami powodować obrzęk limfatyczny. Poważne zapalenie tkanki łącznej może uszkodzić tkankę wokół układu limfatycznego, powodując jej blizny.

Filariasis może również powodować obrzęk limfatyczny. Filariozy limfatyczne to choroba pasożytnicza wywoływana przez mikroskopijne robaki nitkowate.

Dorosłe robaki żyją tylko w układzie limfatycznym człowieka i blokują drenaż limfatyczny. Jest to częsta przyczyna obrzęku limfatycznego na całym świecie, ale generalnie nie stanowi zagrożenia w Wielkiej Brytanii.

Zapalenie

Stany chorobowe, które powodują zaczerwienienie i obrzęk tkanek, mogą również trwale uszkodzić układ limfatyczny.

Warunki, które mogą powodować obrzęk limfatyczny, obejmują:

Choroby żylne

Choroby wpływające na przepływ krwi w żyłach mogą powodować u niektórych osób obrzęk limfatyczny.

Nieprawidłowe lub uszkodzone żyły mogą powodować przelewanie się płynu z żył do przestrzeni tkankowych.

To przytłacza i ostatecznie wyczerpuje części układu limfatycznego odpowiedzialne za odprowadzanie tego płynu.

Niektóre choroby żylne, które mogą prowadzić do obrzęku limfatycznego, obejmują:

Otyłość

Otyłość jest kolejną możliwą przyczyną wtórnego obrzęku limfatycznego.

Osoby otyłe, szczególnie te bardzo otyłe, mają zwiększone ryzyko wystąpienia obrzęku części ciała.

Nie jest jasne, dlaczego tak jest, ale sugeruje się, że dodatkowa tkanka tłuszczowa wpływa w jakiś sposób na kanały limfatyczne, zmniejszając przepływ płynu przez nie.

Sprawdź na kalkulatorze BMI, czy jesteś otyły.

W takich przypadkach utrata masy ciała jest ważną częścią leczenia, a nawet samo rozpoczęcie utraty wagi może mieć duży wpływ na obrzęk.

Uraz i obrażenia

W niewielkiej liczbie przypadków obrzęk limfatyczny może być spowodowany przypadkowym uszkodzeniem układu limfatycznego.

Na przykład może czasami wystąpić po wypadku drogowym, w którym dochodzi do rozległych siniaków lub utraty tkanki miękkiej.

Nieruchomość

Ruch i ćwiczenia wspomagają drenaż limfy, ponieważ aktywność mięśni otaczających naczynia limfatyczne powoduje masowanie płynu do środka i wzdłuż nich.

Ograniczony ruch może zatem prowadzić do obrzęku limfatycznego, ponieważ płyn w układzie limfatycznym nie jest przemieszczany.

Na przykład osoby, które mają ograniczoną mobilność przez długi czas w wyniku choroby, uszkodzenia nerwów lub zapalenia stawów, mogą być narażone na obrzęk limfatyczny.