Odleżyny (odleżyny) – Leczenie

Opcje leczenia odleżyn (odleżyn) zazwyczaj obejmują regularną zmianę pozycji, używanie specjalnych materacy w celu zmniejszenia lub złagodzenia nacisku oraz opatrunków pomagających wyleczyć wrzód. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Zmiana pozycji

Poruszanie się i regularna zmiana pozycji pomaga złagodzić nacisk na wrzody, które już się rozwinęły. Pomaga również zapobiegać rozwojowi odleżyn.

Po przeprowadzeniu przez zespół opieki medycznej oceny ryzyka wystąpienia odleżyn sporządzi harmonogram zmiany pozycji. Określa, jak często musisz się poruszać lub być przenoszonym, jeśli nie możesz tego zrobić sam.

W przypadku niektórych osób może to być nawet raz na 15 minut. Inne mogą wymagać przeniesienia tylko raz na dwie do czterech godzin.

Możesz również otrzymać szkolenie i porady dotyczące:

 • prawidłowe pozycje siedzące i leżące
 • jak dostosować pozycję siedzącą i leżącą
 • jak najlepiej podeprzeć stopy, aby zmniejszyć nacisk na pięty
 • wszelkie potrzebne wyposażenie specjalne i sposób jego użycia

Materace i poduszki

Jeśli istnieje ryzyko odleżyn lub niewielkiego owrzodzenia, Twój zespół opiekuńczy zaleci specjalnie zaprojektowaną piankę statyczną lub materac dynamiczny.

Jeśli masz poważniejszy wrzód , będziesz potrzebować bardziej wyrafinowanego systemu materaca lub łóżka, takiego jak materac podłączony do pompy, która zapewnia stały dopływ powietrza do samego materaca.

Dostępna jest również gama poduszek piankowych lub z redystrybucją nacisku. Zapytaj swojego opiekuna o typy najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Jednak według National Institute for Health and Care Excellence (NICE) istnieją ograniczone dowody na to, jakie rodzaje urządzeń redystrybuujących ciśnienie są najlepsze w łagodzeniu i zapobieganiu odleżynom w różnych miejscach, takich jak pięty lub biodra.

Opatrunki

Specjalnie zaprojektowane opatrunki mogą służyć do ochrony odleżyn i przyspieszenia procesu gojenia.

Te opatrunki obejmują:

 • opatrunki alginianowe – są wykonane z wodorostów i zawierają sód i wapń, o których wiadomo, że przyspieszają proces gojenia
 • opatrunki hydrokoloidowe – zawierają specjalny żel, który wspomaga wzrost nowych komórek skóry w owrzodzeniu, jednocześnie utrzymując suchą okolicę zdrowej skóry
 • można również stosować inne rodzaje opatrunków – np. pianki, folie, włókna hydrofobowe / żelujące, żele i opatrunki przeciwbakteryjne (antybiotykowe)

Zapytaj opiekuna, jakiego rodzaju opatrunku używa do leczenia odleżyny.

Opatrunki z gazy nie są zalecane ani w zapobieganiu, ani w leczeniu odleżyn.

Kremy i maści

Miejscowe kremy i maści o działaniu antyseptycznym lub przeciwbakteryjnym (antybiotykowym) nie są zwykle zalecane w leczeniu odleżyn.

Jednak kremy ochronne mogą być potrzebne do ochrony skóry uszkodzonej lub podrażnionej przez nietrzymanie moczu.

Antybiotyki

Antybiotyki mogą być przepisywane w celu leczenia zakażonego wrzodu lub w przypadku poważnej infekcji, takiej jak:

Dieta i odżywianie

Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety zawierającej wystarczającą ilość białka oraz różnorodnych witamin i minerałów może przyspieszyć proces gojenia.

Jeśli Twoja dieta jest zła, możesz udać się do dietetyka. Mogą opracować dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy.

Ważne jest również, aby regularnie przyjmować płyny, aby uniknąć odwodnienia , ponieważ odwodnienie może spowolnić proces gojenia.

Usunięcie uszkodzonej tkanki (oczyszczenie)

W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie martwej tkanki z odleżyny, aby pomóc w wygojeniu. Nazywa się to oczyszczaniem.

Jeśli jest niewielka ilość martwej tkanki, można ją usunąć za pomocą specjalnie zaprojektowanych opatrunków.

Większe ilości martwej tkanki można usunąć za pomocą:

 • strumienie wody pod wysokim ciśnieniem
 • ultradźwięk
 • narzędzia chirurgiczne, takie jak skalpele i kleszcze

Należy zastosować środek miejscowo znieczulający, aby znieczulić obszar wokół owrzodzenia, aby oczyszczenie rany (jeśli nie było opatrzone opatrunkiem) nie powodowało bólu.

Operacja

Ciężkie odleżyny mogą nie zagoić się same. W takich przypadkach może być wymagana operacja w celu uszczelnienia rany, przyspieszenia gojenia i zminimalizowania ryzyka infekcji.

Leczenie chirurgiczne obejmuje:

 • oczyszczenie rany i zamknięcie jej poprzez połączenie krawędzi owrzodzenia
 • oczyszczenie rany i zamknięcie wrzodu przy użyciu tkanki ze zdrowej skóry w pobliżu

Operacja odleżyn może być trudna, zwłaszcza że większość osób poddanych zabiegowi jest już w złym stanie zdrowia.

Zagrożenia po operacji obejmują:

Zapytaj swojego chirurga o korzyści i ryzyko operacji, jeśli jest to zalecane.