Odmrożenie – objawy

Objawy odmrożeń postępują w 3 etapach.

Im niższa temperatura i im dłużej ciało jest narażone na mróz, tym bardziej zaawansowane mogą się stać odmrożenia.

Wczesny etap (odmrożenie)

We wczesnym stadium odmrożenia odczujesz mrowienie , pulsowanie lub ból w dotkniętym obszarze. Twoja skóra stanie się zimna, zdrętwiała i biała i możesz poczuć mrowienie.

Ten etap odmrożeń jest znany jako odmrożenie i często dotyka ludzi, którzy mieszkają lub pracują w zimnym klimacie. Najczęściej dotyczy to kończyn, takich jak palce, nos, uszy i palce u nóg.

Etap pośredni

Po tych wczesnych objawach odmrożeń, długotrwałe narażenie na niskie temperatury spowoduje większe uszkodzenie tkanki. Dotknięty obszar będzie twardy i zamarznięty.

Zdjęcie odmrożenia

Kredyt:

Danita Delimont / Alamy Zdjęcie stockowe


Kiedy wyjdziesz z zimna, a tkanka rozmrozi, skóra zaczerwieni się i zaczerwieni się pęcherzami , co może być bolesne. Może również wystąpić obrzęk i swędzenie.

Nazywa się to powierzchownym odmrożeniem, ponieważ wpływa na górne warstwy skóry i tkanek. Skóra pod pęcherzami jest zwykle nadal nienaruszona, ale konieczne jest leczenie, aby upewnić się, że nie ma trwałych uszkodzeń.

Zaawansowany etap

W przypadku ciągłej ekspozycji na zimno odmrożenia stają się coraz silniejsze. Skóra staje się biała, niebieska lub poplamiona, a tkanka pod nią jest twarda i zimna w dotyku.

Pod skórą mogą wystąpić dalsze uszkodzenia ścięgien, mięśni, nerwów i kości. Nazywa się to głębokim odmrożeniem i wymaga pilnej pomocy lekarskiej.

Gdy skóra topnieje, tworzą się wypełnione krwią pęcherze, które zamieniają się w grube czarne strupy. Na tym etapie jest prawdopodobne, że część tkanki umrze. Nazywa się to martwicą tkanek i może być konieczne usunięcie dotkniętej tkanki, aby zapobiec infekcji.

Długotrwałe skutki

Osoby z historią ciężkich odmrożeń często zgłaszają dalsze długoterminowe skutki odmrożeń.

Mogą to być:

  • zwiększona wrażliwość na zimno
  • drętwienie dotkniętych części ciała, najczęściej palców
  • zmniejszony zmysł dotyku w dotkniętych chorobą częściach ciała
  • uporczywy ból w dotkniętych częściach ciała